eposta yazdır zoom+ zoom-

Polislere verilecek yeni silah belli oldu!

Polislere verilecek yeni silah belli oldu!

Emniyet Genel Müdürlüğü 30 yıllık silah teknik şartnamesi değiştirdi. Böylece 222 bin polise Avusturya yapımı Glock silahı alınabilecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-04-2013 09:39 - Güncelleme: 08-01-2016 08:19

Emniyet, silah şartnamesinde köklü değişikliğe gitti. Çelik gövde şartı yüzünden kapsam dışı tutulan Glock marka silahların ihalelerine girilmesinin önü açıldı.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve polislere hafif metal malzemeden üretilen silahlar kazandırmak için önemli bir adım attı. 30 yıllık silah teknik şartnamesi değiştirildi. Satın alınacak silahların alüminyum ve polimer (hafif metal) gövdeli olabileceği şartnameye dahil edildi.

Yeni düzenleme ile Özel Harekat, KOM ve Terörle Mücadele birimlerinden sonra "genel hizmet" kadrosunda görevli 222 bin polise Avusturya yapımı Glock silahı alınabilecek.

Mevcut şartnamede silahın tamamının çelik gövdeden üretilmiş olması kuralı nedeniyle Glock gibi birçok yabancı marka silah ihalesine alınmıyordu. Değiştirilen şartname polisin daha hafif silahları daha ucuza almasına imkan tanıyacak.

400 GRAM HAFİFLEYECEK

Horozu (emniyet mandalı) olmayan silahlarda ihaleye girebilecek, horoz şartı aranmayacak. Silahlarda horozun yanında iğneli emniyet sistemi olabilecek. Tetiğe basıldığında iğne sistemi harekete geçecek. Şartname polise satın alınacak silahlarda 300 ila 400 gram hafiflik sağlayacak. Polisin kullandığı çeşitli markalardaki silahların ortalama ağırlığı 1 kilo 300 gram. Yeni silahlar en fazla 900 gr ile 1 kilo arasında değişecek.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Polislere verilecek yeni silah belli oldu! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Asi Yıldırım'a cevap 24 Nisan 2013 10:37 sizin gibi düşünenlerin yüzünden bu vatan ne hale geldi. hani muasır seviyeye çıkıyorduk ne oldu. milletin diniyle diliyle ırkıyla örtüsüyle ahlakıyla uğraşa uğraşa batırdınız memleketi şimdi yaygara yaparsınız... görende sizleri vatansever zanneder!

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro