yandex izleme resmi
3
» » Öğretmenlere hediye: Uzman Öğretmenlik
Ekrem Aytar

Öğretmenlere hediye: Uzman Öğretmenlik

Ekrem Aytar ekremaytar@gmail.com

Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği Resmi Gazete’de 13.08.2005 tarihinde 25905 sayı ile yayınlanmış ve yine 7.1.2006 tarih ve 26046 sayı ile yapılan ek ve değişikliklerle yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre öğretmenlik mesleği öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik basamakları adı altında üç kariyer basamağına ayrılmıştır.

 

Bu yönetmelik çerçevesinde ilk ve son kez 2005 yılında ÖSYM tarafından Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme sınavı yapılmıştır. Sınav sonuçlarına göre de hak kazanan öğretmenlerin uzmanlıkları kariyerlerine işlenmiştir. Bundan sonra bir daha sınav yapılmamıştır. Bunun nedeni sendikaların ve öğretmenlerin yönetmelikte sorunlar olduğunu düşünerek mahkemeye başvurmalarıdır. Anayasa Mahkemesi bu başvurular üzerine; Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükseltme Yönetmeliği’ni kökten iptal edecek bir karar vermemiştir.

 

2005 yılı Kariyer Basamaklarında Yükselme sınavından sonra, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer basamağını alan öğretmenler maaşlarında diğer meslektaşlarına göre az da olsa bir yükselmeden yararlanmış ve yararlanmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bu kariyeri elde eden öğretmenler; idarecilik atamalarında uzman öğretmen olanlar 4, başöğretmen olanlar 6 puan olmak üzere avantaj elde etmektedir.  

 

Öğretmenlik Kariye Basamakları Yükselme Yönetmeliğinde; “Bakanlık eğitim-öğretim hizmetleri sınıfındaki toplam serbest öğretmen kadro sayısı içinde uzman öğretmen oranı % 20, başöğretmen oranı % 10'dur.” şeklinde bir madde vardır. 2005 yılından günümüze birçok öğretmen emekli olmuş, bunun yanında birçok öğretmen de yeni göreve başlamıştır. Bundan dolayı öğretmen ve kariyer alan öğretmen sayılarında değişme olmuştur. Bir an önce sınav yapılmalı ve sınav sonucuna göre kariyer alan öğretmenlerin kariyerleri görev kaydına işlenmelidir.

 Son günlerde medyada ‘uzman öğretmenlik’ olarak bilinen Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın yapılacağına dair haberler yer almaktadır. Buna kaynak olarak da MEB’den illere gelen bir e-posta dayanak gösterilmektedir. Yine  Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey’in bir açılışta yaptığı, konuyu başbakana sunduğu ve kabul gördüğü yöndeki haberdir.

 MEB geç kaldığı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı’nı yasal dayanaklarını hazırlayarak bir an önce gerçekleştirmelidir. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere hamasi nutuklar atmak yerine somut veriler sunulmalıdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü için öğretmenlere bu yılın en büyük hediyesi kariyer basamaklarında yükselme; uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olacaktır.

YORUM YAZIN Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 3 YORUM
  • #
    IŞIK2013-12-13 19:54:45MEVCUT MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ GEREKİR
  • #
    Mehmet YILMAZ2014-04-19 16:41:29BU KONUDA BU KADAR GEÇ KALINIP ÖĞRETMENLER BU KADAR MAĞDUR EDİLİR Mİ BU KANUNU ÇIKARMIŞSIN MADEM UYGULA YADA TAMAMEN KALDIR ÖĞRETMENLER İLE BU KADAR OYNAMAYIN BİR AN ÖNCE KANUNUN UYGULANMASINI BEKLİYORUZ.bİR ÜLKENİN REFAH SEVİYESİNİN ÖLÇÜSÜ ÖĞRETMENİNİN MESLEĞİNDE MUTLU VE BAŞARILI OLMASIYLA ÇOK YAKIN İLİŞKİLİDİR.LÜTFEN ÖĞRETMENLERLE BU KADAR FAZLA OYNAMAYIN.ONLAR ÜLKENİN KÜLTÜR TEMEL TAŞIDIR.BU MESAJI OKUYANLARA SAYGILAR SUNUYORUM.
  • #
    mehmet2014-05-01 17:26:30uzman öğretmenlik sınavla olmamalı. hizmet yılı uygulaması getirilmeli. askerler nasıl rütbe alıyorsa öğretmenlerde 5 yılda farklı isimlerde rütbe olmalı. stajyer öğretmen- öğretmen- uzman öğretmen- kıdemli uzman öğretmen- başöğretmen- kıdemli baş öğretmen gibi. emekli olduğunda bu kıdemin faydasını görmeli maaşı artmalı bence