eposta yazdır zoom+ zoom-

Öğretmen alan değişikliği tekrar yapılsın

Öğretmen alan değişikliği tekrar yapılsın

Birçok sınıf öğretmeninin zorunlu olarak yer değiştiridğini ve bu durumun öğretmenleri mağdur ettiğini belirten Türk Eğitim-Sen İstanbul 7 No'lu Şube Başkanı Dr. Mustafa Kavlu, alan değişikliğinin tekrar yapılamsını talep ediyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-05-2013 10:06 - Güncelleme: 03-01-2016 22:09

İller arasında farklı uygulamalar yaşanmıştır. Kimi illerde ilköğretim Matematik öğretmeni lise matematik öğretmeni yapılmış, kimi illerde ise Sosyal Bilgiler öğretmeni Coğrafya Öğretmeni olmuş,sürenin bir günlük uzatılmasından haberi olmayan yan alanı Türk dili ve Matematik olan sınıf öğretmenleri lise tercihine zorlanmış ve istemeyerek liselere atanmışlardır.Bu süreçte ulaştığımız bakanlık yetkilileri MEB?in kendi kılavuzunu açıklama ile düzeltmeye çalışmışlar, başvurunun bitişinde yan alan tanımlamalarını yapmaya çalışmışlardır.


Bazı iller herkesi Teknoloji ve Tasarım'a onaylamışlar, bazıları önce Zihinsel Engelliler sonra Teknoloji ve Tasarım demişler, bazıları ise yan alan öncelikli, lisans tamamlama sonra, bazıları da tam tersini savunmuşlardır.

Bakanlık, Okullar İlkokul ve Ortaokula dönüşünce Sınıf Öğretmeni olan yöneticileri İlkokullara atadı. Bu atamada öğretmenin bilgisine ve onayına başvurulmadı. Alan değişikliğine gelince Ortaokul?da boş kadro yoksa yönetici tercih edemedi. Bazıları durumu çözme adına kadrosunu(kesinlikle hukuksuz değil) ortaokula kaydırdı.Yönetici olmasına bağlı olarak alan değiştirdi.

Bu değişikliği (kadroyu ortaokula kaydırma) yapamayanlar aynı okulun Ortaokulunda boşluk yoksa tercih dahi yapamadılar ve alan değiştiremediler. Bunun için yazılı dilekçe almak dahi yeterlidir. Çünkü kadrosu bu okulda kalmak kaydıyla alan değişikliği yapan yönetici için boş kadro olmasına gerek yoktur.Bu durumda norm değil ders yükünün bulunması yeterlidir.Bu bile kılavuzda düzgün açıklanmamıştır.

Bakanlık mebbis kayıtlarında 26.09.2012 ve 27.09.2012 tarihlerindeki oynamalar izlendiğinde durumun vehameti ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin keyfiyeti ortaya çıkacaktır. Bu durumda idareciliğinin düşmemesi için alan değişikliği başvurusu yapamayan ve mağdur olan sınıf öğretmenliği kökenli idarecilere bir hak daha verilmelidir.

Öğretmenlerin alan değişiklikleri 2012 kılavuzu 1.5 inci maddesindeki ?2012 yılında il içi, iller arası ve özür durumundan yer değişikliği yapılan öğretmenlerin il içi alan değişikliğine başvuruları kabul edilmeyecektir.? İbaresi birçok öğretmeni mağdur etmiştir.

Alan değişikliğindeki en büyük sorunlardan birisi de plansız oluşudur.Değişiklik branş açığı ihtiyaçları göz önüne alınarak,kontenjan dahilinde yapılmalıdır.

5 inci sınıflarda artık branş öğretmenlerinin derse girmesi ve bazı derslerin haftalık saatlerinin artırılması nedeniyle branş öğretmeni açığı artmıştı.Matematik dersinde üç yıl içinde % 50 oranında daha fazla öğretmene ihtiyaç doğacakken Matematik uygulamaları dersinin seçilmesi ile bu açık daha da fazlalaştı.

Matematik Uygulamaları 593.000 öğrenci tarafından seçilmiş. Önümüzdeki yıllarda 6,7 ve 8 inci sınıflarda da seçmeli derslerin yeni sisteme göre uygulamaya geçmesiyle bu ihtiyaç 4 katına çıkacak. Yani 7-8 bin Matematik öğretmeni ihtiyacı doğacaktır.

5. sınıfta doğacak öğretmen ihtiyacını diğer dersler açısından ele aldığımızda;Kur?an-ı Kerim 480.000 Hz. Muhammedin Hayatı 305.000+ Temel Dini Bilgiler 180.000= 965.000
965.00/30=32166×2=64332/21=3063 Din Kültürü öğretmeni ihtiyacı doğmaktadır.

Okuma Becerileri 259.000+Yazarlık ve yazma becerileri 68000= 327000
327000/30=10900×2= 21800/21= 1038 Türkçe öğretmenine ihtiyaç doğacaktır.

İngilizce: 495.000/30=16500×2= 33000/21= 1571 İngilizce öğretmenine ihtiyaç doğmaktadır.

Bu ihtiyaç sadece ortaokullar içindir. Liselerle birlikte çok daha fazla öğretmen ihtiyacı doğacaktır.


Çünkü seçmeli ders saati sayısı Genel liselerde 7, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar ve Spor liselerinde ise 5?er saat artırılmıştır. Liselerdeki bu artışla birlikte ülkemizde sadece seçmeli dersler nedeniyle 90 bin civarında öğretmen açığı oluşacaktır.Bu açık ilk atmada alınmayacağına göre, belli bir plan dahilinde norm fazlalıkları hesaplanarak,alan değişikliğine gidilmelidir.

Alan değişikliği kılavuzunun açık olmayan mağduriyet yaratan, kısıtlayıcı maddeleri değiştirilip,öğretmenlerimize tekrar bir alan değişikliği hakkı daha verilmelidir.

ÖNERİLERİMİZ :

Bakanlık alan değişikliği müracaatlarını belli bir plan dahilinde, ihtiyaç açığı önceliği (matematik,din kültürü,Türkçe,İngilizce gibi )belirleyerek ve mağduriyetleri göz önüne alarak en kısa sürede yeniden yapmalı,yeni bir küskünler ordusu yaratmamalıdır.

1.Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 44.maddesi alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeleri düzenlemiştir.Bu sebeple 2012 yılında il içi ve iller arası yer değişikliği yapan öğretmenlerin alan değişikliğini engellemek hukuka aykırıdır.2012 yılında il içi, iller arası ve özür durumundan yer değişikliği yapılan öğretmenlerin il içi alan değişikliğine başvuru hakkı verilmesi

2.Okullarının dönüştürülmesi sonucu, sınıf öğretmeni kadrosunda olan idareciler orta okulda,branş öğretmeni kadrosunda olan idareciler ilkokul kadrosunda kalmıştır.Bu durumda olan idarecilerimizin idari görevleri düşeceğinden ve idareci açığı ortaya çıkacağından,idareciliğin düşmeden branşa geçiş hakkı verilmesi

3.Sınıf öğretmenliği yapan, alanı Fizik,Kimya,Biyoloji olan öğretmenlerin Fen ve Teknoloji dersine alan değişikliği yapabilme hakkının verilmesi

4.Alan değişikliğinde Zihinsel Engelliler Sınıf öğretmenliği, Teknoloji ve Tasarım alanına önceliğinin kaldırılması

5.Yan alanı Türk Dili ve Matematik olan sınıf öğretmenlerinin ortaokul Türkçe,matematik tercihini yapabilme hakkının son gün tanınmasından ve bu durumdan haberdar olamayan bazı öğretmenlerin zorunlu olarak lise tercihi yapmalarından dolayı kendilerine ortaokul tercihi hakkı verilmesi

6.Eğitim Bilimleri mezunu öğretmenlerimizin daha önceki yıllarda olduğu gibi Rehber öğretmenliği geçiş hakkı tanınması

7.Felsefe grubu öğretmenlerine Rehber öğretmenlik tercihi hakkı tanınması

8.Alan değişikliği ile gittiği okulda norm kadro fazlası olanların ve diğer nedenlerden ötürü alan değişikliğinin iptalini isteyenlerin iptallerinin yapılması

Yukarıda saydığımız öneriler çerçevesinde yapılacak bir alan değişikliği haksızlıkları önleyecek, mağduriyetleri giderecektir.Son dönemde sendikaların görüşlerini önemseyen bakanlığın da eğitim sorunlarının aşılmasında paydaşların ve alanın çözüm yeri olduğunu anlamasına vesile olacaktır?


Dr.Mustafa KAVLU
Türk Eğitim-Sen İst.7 No? lu Şb.Bşk.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Öğretmen alan değişikliği tekrar yapılsın haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • nilay 29 Mayıs 2013 10:11 bu hükümet eğitim sistemimizi mahvetmiştir.insanlar bu durumu nasılgörmezler anlamıyorum. okullar karnaval, öğrenciler sambacı gibi disiplinsizlik hat safhada ...özgürlük bu mu

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro