yandex izleme resmi
3
Anasayfa » Sınavlar ve Sorular » Merkezi sınav 2. oturumunda hangi konular çıkacak?

Merkezi sınav 2. oturumunda hangi konular çıkacak?

Merkezi sınav 2. oturumunda hangi konular çıkacak?
Bu yıl ilk kez yapılan ve 1,3 milyon 8. sınıf öğrencisinin katıldığını Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) adı verilen sistemin ikinci oturumunda hangi konular çıkacak? 8. sınıf ortak sınavların 2. oturum konuları
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 28-11-2013 10:48:00 | Güncelleme: 16-11-2015 08:33:47

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) adı verilen sistemin ilk sınavlarına bu yıl 1,3 milyon 8. sınıf öğrencisi katılacak. Öğrenciler bugün 3, yarın da 3 olmak üzere 6 sınava girecek. Yeni sistem, açıklandığı günden beri eleştirilerin odağında. Zira ‘kaldırılacak’ denilen sınav, 1’den 12’ye çıktı. Öğretmenler, konunun anlaşılır olmasından ziyade müfredatı yetiştirme telaşına girdi.

Son iki aylık sürede okullar adeta dershaneye döndü. Hafta içi ve hafta sonu kurslarla sınav konuları yetiştirilmeye çalışıldı. Sınav sayısının artmasıyla birlikte öğrenci ve velilerdeki stres de katlandı. Şimdi, sınavlar yüzünden büyük kaygılar taşıyan yüz binlerce çocuğun, rekabet üzerine kurulu yeni sistemle geleceklerini ne kadar inşa edebilecekleri merak konusu.

 Ortaokul son sınıf öğrencileri bugün Türkçe, matematik ve din kültürü derslerinden sınav olacak. Yarın da fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapılacak. Saat 09.00’da başlayacak sınavda her dersten, çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve sınav süreleri 40 dakika olacak. Sınavlar arasında 30 dakika mola verilecek. Her öğrenci kendi okulunda sınava gireceği için ilköğretim okuyan son sınıflar dışındaki tüm öğrenciler 2 gün tatil yapacak. Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir binada görevlendirilecek. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Öğrencilerin, ortak sınava gireceği sınıf ve sıra bilgisi, e-okul üzerinden öğrenilebilecek. Sınavlardan sonra kopya taraması yapılacak. Aynı sınıfta sınava giren ve aynı kitapçığı kullanan öğrencilerin cevap kâğıtları, bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili-toplu kopya karşılaştırmasından geçirilecek.

YORUM YAZIN Merkezi sınav 2. oturumunda hangi konular çıkacak? Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 3 YORUM
  • #
    xgk2013-11-29 08:16:11etyetyty
  • #
    Misafir 072014-01-28 13:11:24Konu başlığına bak içeriğe bak Allah aşkına, bu zihniyetteki insanlarla bu ülke her daim 50 yıl geriden gelir mecburen. Bu başlık ile konu içeriği arasında bir bağ kuran varsa ben okuma ve algılama kıtlığı yaşıyorum diyeceğim. Ayrıca müfredatı konuları yetiştirme gibi bir problem asla yaşanmaz, çünkü fazla bile zaman verilmiş konulara, çok rahat yetişir konular. eğitim sistemi evet felaket ama yalan yere de daha fazla berbat etmenin almanı yok.
  • #
    ?????2014-03-25 20:07:54oooofffff yhaaaaa