yandex izleme resmi
5
Anasayfa » Memurlar » Memurların beklediği af paketi hazır!

Memurların beklediği af paketi hazır!

Memurların beklediği af paketi hazır!
Binlerce memurun dört gözle beklediği af paketi hazır! Paket hakkında merak edilenleri cevaplayan alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, önemli açıklamalarda bulundu.
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 09-01-2013 09:11:00 | Güncelleme: 30-11-2015 11:03:22

Tüm memurların geriye dönük 17 yıllık sicilleri affedilecek. Atılma zorlaşacak. Disiplin cezası alan aday memurun memuriyet umudu devam edecek.

Erdoğan Süzer imzalı haberde yer alan taslağa göre memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 1 Ocak 1995'den 11 Eylül 2012'ye kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek.

YÜZ KIZARTICI SUÇ İŞLEYENE AF YOK

Ancak; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ile devlet sırlarını açığa vurma suçları nedeniyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsam dışında.
 
Kapsama giren disiplin cezaları affedilirken, suçu işleyenler hakkında disiplin soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak. Süren disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılacak. Kesinleşmişler uygulanmayacak. Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki disiplin cezalarına dair kayıtlar, ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalacak ve dosyalarından çıkarılacak. Disiplin cezalarının affı, ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden bir talep hakkı vermeyecek.
 
ASKER KAPSAM DIŞI

Aldıkları disiplin cezalarına karşı daha önce dava açan memurlar, af yasası çıktıktan sonra 30 gün içinde davaya devam etmek istediklerini mahkemeye bildirmedikleri takdirde dava düşmüş sayılacak. Davasından vazgeçmeyen, ancak sonunda davayı kaybeden memurlar da bu aftan yararlanabilecek. Memura getirilen sicil affından 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel yararlanamayacak.

MEMURİYETTEN ATMA ZORLAŞIYOR

Hazırlanan bir başka tasarıyla da memuriyetten atılma bir kademe zorlaştırılıyor. Tasarı, 657 sayılı kanunun 129'uncu maddesinde yer alan "memurluktan çıkarma cezası" ifadesinin "kademe ilerlemesinin durdurulması ve memurluktan çıkarma cezası" olarak değiştirilmesini öngörüyor. Buna düzenlemeyle savunma hakkının kapsamı genişliyor. Memura, atılma öncesi kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesinin önünü açıyor.
 
ADAY MEMURA YENİ HAKLAR

Aday memurlar 1 yıllık adaylık süresi içerisinde, işe birkaç defa geç gelmek gibi en küçük disiplin cezası aldıklarında asil memuriyete geçme hakkını kaybediyorlar. Yeni tasarıyla devlet memurluğundan çıkmayı gerektiren fiiller hariç, disiplin cezası alan aday memurların memurlukla ilişkileri kesilmeyecek. 657'nin ilgili maddesinde yapılacak değişiklikle aylıktan kesme cezası alan aday memurlar, ilişkileri kesilmek üzere disipline sevk edilecek.

YORUM YAZIN Memurların beklediği af paketi hazır! Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 5 YORUM
 • #
  MEHMET ALİ ARGÜDER2013-12-10 14:28:40MERHABALAR 26,12,1996 DA GÖREVE BAŞLADIM 2003 DD MÜSTAFİ OLDUM GERİ DÖNEBİLME HAKKIM VARMI
 • #
  serkan karabulutt2013-12-22 23:55:311999 da emniyet sınıfına bağlı teknisyen yrd olarak başladım 1995 te müstafi olarak görevime son verildi kanun benide ve bizleride kapsarmı ltfn bir cvp???
 • #
  fadad2014-04-02 22:51:12Bu disiplin affı ihraç olan polis memurlarında kaosıyor mu Bilen var mı???
 • #
  MURAT YÜKSEK2014-05-21 11:53:242000 YILINDA POLIS MEMURUIKEN MÜSDAI SAYILDIM BU AFDAN BIZDE YARARLANABILIRMIYIZ
 • #
  ayşe ganip2015-09-24 20:19:15Sözlüm 2yıl önce aday memurken gönevnden alındı onada af gelir mi acaba