eposta yazdır zoom+ zoom-

Memur maaşlarına dikkat bugün düşüş görebilirsiniz

Memur maaşlarına dikkat bugün düşüş görebilirsiniz

Memurlar için her ayın 15'inde olduğu gibi bugün maaş günü; ancak bazı memur maaşlarında düşme olacak. İşte sebebi...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 15-06-2016 12:30 - Güncelleme: 15-06-2016 12:30

Bugün her memurun yüzünün güldüğü maaş günü yani ayın 15'i.. Fakat bazı memurların yüzü pek gülmeyecek zira bu ay bazı maaşlarda, artan oranlı vergi uygulamasından dolayı biraz düşme olacak.

Yürürlükte olan gelir vergisi sisteminde, artan oranlı gelir vergisi uyarınca, bu artan oranlı gelir vergisi diliminden dolayı maaşlarda düşüşler yaşanacak.

ARTAN ORANLI GELİR VERGİSİ
memurlar.net'te yer alan dosyaya göre, artan oranlı gelir vergisi uygulaması uyarınca, 2016 yılı için, gelir vergisinin 12.600 liralık matrahına yüzde 15, 12.600 ila 30 bin lira arasındaki matrahına ise yüzde 20 gelir vergisi oranı uygulanmaktadır.

ÜST VERGİ DİLİMİNE GİREN MEMURLAR HANGİLERİ?
Maaşlarda yaşanacak düşüşler bu artan oranlı gelir vergisi diliminden kaynaklanmaktadır. İşte o memur grupları:

Ücretlerini 666 sayılı KHK gereğince ücret ve tazminat göstergeleri üzerinden alan Müsteşar, Genel Müdür, Daire başkanı, müşavir, müfettiş, uzman unvanlı üst düzey ve kariyer personel, gelir vergisi matrahına göre bir üst vergi dilimine girecektir.

Yine ek ders alan öğretmenler, döner sermaye alan sağlık personeli, fazla çalışma alan Gümrük personeli ile KİT personeli de gelir vergisi matrahına göre bu aylarda bir üst vergi dilimine girmiştir.

Maaş bordronuzun "Yıllık Gelir Vergisi Matrahına" bakarak ne zaman bir üst vergi dilimine girebileceğini öngörebilirsiniz. Yıllık matrahın 12.600 lirayı geçen kısmına yüzde 20 vergi uygulanacaktır.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Memur maaşlarına dikkat bugün düşüş görebilirsiniz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 16 Haziran 2016 08:23 Değerli arkadaşlar, bu sisteme vergilendirme denilmez düpedüz gasp denir. böyle bir sistem olamaz çaağımızda acaba tirilyonlar kazanan iş adamlarından bu kadar vergi kesiliyormu acaaba araştırılsın bakalım. Türkiyede en büyük vergiyi çalışanlar dan kesiliyor nasılsa çalışanın eli kolu bağlı ben istediğim gibi alır veririm diyor. artık bu ülkede eşit maaş ve eşitlik istiyoruz. SGK TEŞKİLETI SİL BAŞTAN YENİLENMELİ AEADAKİ MAAŞ EŞİTSİZLİĞİ GİDERİLMELİ düzen sağlanmalıdır. adalet yerini bulsun istiyoruz. sen emekli sandığına bağlısın sen sgk ya bağlısın soruları insanlar arasında artık sorulmamalıdır yazık bu insanlara

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2020 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro