eposta yazdır zoom+ zoom-

Maaşına haciz gelen aday memura ne olur?

Maaşına haciz gelen aday memura ne olur?

Borçlarını ödemediği için maaşına haciz gelen bir memura ne olur, görevine son verilir mi? İşte tüm soruların yanıtı...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 26-11-2015 11:39 - Güncelleme: 08-01-2016 06:38

Borçlarını ödemediği için maaşına haciz gelen bir memura ne olur, görevine son verilir mi? İşte tüm soruların yanıtı...

SORU: Arkadaşlar memurluğa atandıktan sonra ailevi nedenlerden dolayı borç yaptım. Bankadan kredi çektim. Ama şuan için bu ödemeleri daha yapamaz oldum. Bankalarda daha kredi vermiyor. Benim korkum. Malum aday memurum çok zor şartlar altında memurluğu kazandım. Korkum şudur ki ödeyemediğim kredi yüzünden banka beni icraya verirse ve bunun sonucunda maaşıma haciz gelmesi durumunda ne olur? Konuyla ilgili olaraktan aday memurken memurluktan atılır mıyım?

CEVAP: 657 sayılı Kanunda, 2011 yılında yapılan düzenlemede, adaylık süresi içinde disiplin cezası alanların memuriyetine son verileceği hüküm altına alınmıştı. Ancak bu düzenleme, daha sonra Anayasa Mahkemesince (AYM) iptal edildi. AYM'nin iptal kararı sonrasında ise sadece aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların memuriyetine son verilmesi şeklinde yeniden düzenleme yapıldı.

İlgili 57. madde şu şekildedir:

"Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
Adaylık devresi içinde veya sonunda, 56 ncı ve bu madde hükümlerine göre ilişikleri kesilenler (sağlık nedenleri hariç) 3 yıl süre ile Devlet memurluğuna alınmazlar."

Diğer taraftan, borçlarını ödemediği için icra takibine uğrayan bir memura ne ceza verileceği 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, "Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak," fiiline Kınama cezası verilmektedir. 5 yıl içinde 2. defa icraya uğrayan memura ise bu kez bir derece ağır olan aylıktan kesme cezası uygulanmaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde;

1-Borcunuzu ödememek suretiyle yasal yollara başvurulmasına sebep olan aday devlet memuruna idarece kınama cezası vermesi mümkün bulunmaktadır.

2-Aday devlet memurunun Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile memuriyetlerine son verilebilmektedir. Kınama cezası almanız halinde, memuriyetinize son verilmez.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Maaşına haciz gelen aday memura ne olur? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro