eposta yazdır zoom+ zoom-

KPSS'de başarınızı bu yolla artırın!

KPSS'de başarınızı bu yolla artırın!

KPSS 2016 sınavı yarın yapılacak. Sınava giren adayları heyecanlı bir bekleyiş sardı. Sınava girecek adaylar bu son virajda başarının arttırmanın yollarını öğrenin

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 21-05-2016 18:00 - Güncelleme: 21-05-2016 18:00

Devlette işe başlamanın ilk basamağı olan KPSS'nin ilki 22 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

Tüm adayların sınav öncesi ve sınav anında dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi veren Kişisel Gelişim Uzmanı Erkut Ergenç, adaylara zorlu yarışta avantajlı kılacak ipuçlarını açıkladı.

SINAVA BİR GÜN KALA BUNLARA DİKKAT!

Adayları sınav öncesinde ve sınav anında dikkat etmesi gereken noktalar konusunda uyaran Ergenç, şu bilgileri verdi:

"Memur adaylarının sınavdan bir gün önce uykularını iyi almaları gerekiyor. Sınav sabahına uykusunu almış ve zinde bir şekilde uyanmaları sınav anında dinç olmaları açısından çok önemli.

*Sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapmalarını öneriyoruz. Ağır ve yağlı besinlerin yer aldığı bir kahvaltı, sınav sırasında uyku hali oluşturabilir.*Adaylar sınavdan bir gün önce mutlaka meteoroloji raporuna bakmalıdırlar. Hava durumuna uygun, rahat elbiseleri tercih etmelidirler. Sınav sırasında üşümek ya da sıcaktan bunalmak mümkün olabilir.

*Sınavda yanlarında mutlaka su olmalı. Ancak alacakları suyu dökülme ihtimaline karşın, ayaklarının yanına koymalıdırlar. Tüm sınav evraklarının ıslanmasını istemeyiz.

*Bir memur adayı olarak, sınavı olacağınız sıraya oturduğunuzda, sınava başlamadan birkaç defa derin nefes alın ve gevşeyin. Nefes stres seviyesini azaltmak için birebirdir.

*KPSS gibi önemli sınavlarda stres yönetimi çok önemlidir. Stresinizi orta düzeyde tutmaya çalışın. Sınav öncesinde, herkesin eşit şartlarda yarıştığını, sizin dışınızdaki tüm adayların da stres düzeyinin yüksek olduğunu düşünün ve rahatlayın.

*Sınava en iyi bildiğiniz bölümden başlayın. Matematik ve Türkçe sorularının sınav sonucuna katkısı daha fazladır. Bu yüzden sınav sonunda vaktiniz kalırsa iki dersin sorularının üzerinden tekrar geçin.

*Sınavı erken terk etmeyin. Zamanınızın tümünü kullanın.

*Sınav sırasında sıkıldığınız ya da zorlandığınız anlarda birkaç saniyeliğine de olsa kafanızı kaldırıp etrafınıza bakın. Dikkatinizi anlık olarak stres alanından uzaklaştırıp. tekrar yeni bir soruya konsantre olun.

*Sınav sonuçlarını optik forma kodlarken, soruları tek tek veya sınav bittiğinde tümünü kodlama yöntemlerini tercih etmeyin. Her sayfa bittiğinde üçer veya dörder soruyu kodlayarak, sonuçları forma geçirin. Bu şekilde kaydırma riskiniz en aza inecektir."

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN KPSS'de başarınızı bu yolla artırın! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro