eposta yazdır zoom+ zoom-

Kapatılan üniversitelerde okuyan öğrenciler dikkat!

Kapatılan üniversitelerde okuyan öğrenciler dikkat!

Bugün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 vakıf yüksek öğretim kurumu kapatılırken, gözler bu okullardaki öğrencilere çevrildi. Peki öğrencilere ne olacak? İşte detaylar...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 23-07-2016 15:34 - Güncelleme: 23-07-2016 15:34

Darbe girişimi sonrası Türkiye'de OHAL ilan edildi. OHAL kararı sonrası 15 vakıf üniversitesi ve birçok özel okul kapatıldı. Peki kapatılan özel okullarda okuyan öğrencilere ne olacak? Detaylar memurhaber.com'da.

Bununla birlikte gözler, vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin durumuna çevrildi. Aynı kararnamenin 2’inci maddesi, 4’üncü fıkrasında konuya açıklık getirildi. Buna göre, kapatılan yüksek öğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler YÖK tarafından devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirilecek ve aynı ücreti bu okullara ödemeye devam edecek.

KHK’nın ilgili maddesi şöyle:

Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler. Bu fıkranın uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkilidir.

Konuyu Sözcü'ye değerlendiren Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak, “Buradan çıkaracağımız sonuç ise öğrenciler eğitim öğretim haklarını kaybetmeden faaliyetlerine devam edebilecekler ve bu durumun kontrolü Yüksek Öğretim Kurulu'na teslim edildi. Öğrencilerin anayasal hakları KHK çerçevesinde korundu” diye konuştu.

EK KONTENJAN AÇILACAK

Kapatılan vakıf üniversitelerinden devlet ya da başka bir vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrencilerin aynı ücreti ödemeye devam edeceğini, bununla birlikte YÖK’ün ekstra kontenjan vereceğini kaydeden Özkoçak, “Yaklaşık 15 bin öğrenci açıkta kaldı. Eğitim görme hakkı, anayasal hak. Bu nedenle YÖK ekstra kontenjan açacaktır” dedi.

PUANLAR ESAS ALINCAK

Başka bir okula yerleştirmede yine puan hesabı yapılacağını kaydeden Özkoçak, “Dikey geçiş sınavı gibi düşünmek lazım. Yani isteyen Bilkent’e gidemeyecek. Puanı hangi okula yetiyorsa o okula gidecek” diye konuştu.

OKULLAR NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

Okullardaki normalleşmenin Ağustos sonunda yaşanacağını söyleyen Özkoçak, şunları kaydetti: 5 Ağustos itibariyle rektörlerden gelecek olan listeler YÖK yürütme kurulu tarafından denetlenecek ve sonrasında istihbari soruşturma başlayacak. Ağustos ayının sonunda işlemlerin sona ereceğini, normalleşmenin başlayacağını bekliyoruz.”

ÖĞRETİM ELEMANLARININ DURUMU

Öğrencilerin yanında kapatılan bu üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ve idari personelden FETO’ya karışmış olanların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Özkoçak, bununla birlikte karışmamış olan kişilerin de görevine iadesinin gerektiğini kaydetti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kapatılan üniversitelerde okuyan öğrenciler dikkat! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • A. Kar 23 Temmuz 2016 20:22 Vakıf Üniversiteleri kapatılınca, o üniversiteler bunlara kuruluşta rapor veren devlet üniversiteleri tarafından teslim alınarak eğitimlerine devam etmeyecekler miydi? Kuruluş yönetmeliği böyle değil mi?

    CEVAP YAZ 0 9

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro