yandex izleme resmi
0
Anasayfa » Taşeron İşçiler » Kamuda çalışan taşeron son dakika 24/01/2014

Kamuda çalışan taşeron son dakika 24/01/2014

Kamuda çalışan taşeron son dakika 24/01/2014
Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçi ne zaman kadrolu olacak? Kamuda kadro hayalleri suya düşen 600 bin taşeron işçiye kadro var mı 24/01/2014. Kamuda çalışan taşeron son dakika 24/01/2014.
editor@internethaber.com Haberleri
Eklenme Tarihi: 24-01-2014 11:58:00 | Güncelleme: 30-11-2015 07:13:26

MEMURLAR-  Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçi ne zaman kadrolu olacak? Kamuda kadro hayalleri suya düşen 600 bin taşeron işçiye kadro var mı 24/01/2014. Kamuda çalışan taşeron son dakika 24/01/2014.

Geçtiğimiz haffa konuşulan ve binlerce taşeron işçiyi ümitlendiren kamu kadrosu haberleri maalesef 'fos' çıktı! Hükümet kanadından Faruk Çelik'in yaptığı açıklama binlerce taşeron işçinin umutlarını yerle bir etti!

Taşeron işçiler ile ilgili tüm haberler TAŞERON İŞÇİ katagorimizde

MODERN KÖLE TAŞERON İŞÇİLERDEN ÇELİK'E MESAJ!

TAŞERON İŞÇİLER ÖRGÜTLENDİ!

Taşeron işçiler, sosyal medya üzerinden örgütlenerek, 'taşeronakadro' hastagei ile hükümete çağrı yaptı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen hafta yaptığı basın toplantısında "Taşeron işçilerin de kesinlikle kadroya alınması söz konusu değil böyle bir çalışma yok ama taşeron işçilerin bazı haklarının korunması konusunda bazı çalışmalar var" demişti.

Taşeron işçiler ayakkabı kutularıyla meydanlara indi TIKLAYINİşçiler, sosyal medya üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere hükümete 'taşeron işçilerin kadroya' alınması konusunda mesajlar yazdılar.

ONLAR KENDİLERİNE MODERN KÖLELER DİYOR

Hürriyet'in haberine göre, kimi tersanede düşerek; kimi kömür madeninde oksijensizlikten; kimi AVM inşaatında yanarak kimi de 300 tonluk kapağın üzerine düşmesiyle öldüler. Taşeron işçilerdi onlar... Sigortasız, iş güvenliksiz, mesaisiz, izinsiz, tazminatsız özel sektörde çalıştırılan; 21.yüzyılın modern köleleriydiler kısacası... Ne sendikaları ne de onlara sahip çıkan bir devlet mekanizması vardı.

Devletin aklına, mahkemelerin peş peşe verdiği 'muvazaa' diğer bir ifadeyle 'kanuna karşı hileli işlem' kararları üzerine geldiler. Devlet, son on yılda tıpkı özel sektörde olduğu gibi, maliyetleri düşürmek için yani daha ucuza çalıştırmak için kamuya kadrolu işçi almak yerine, 'taşeron işçi' almayı tercih etmişti. Türk-İş'in tespitlerine göre 2002 yılında kamuda 600 bin kadrolu işçi çalışırken, bu sayı 2013 yılı itibariyle 200 bine düştü. Buna karşın 'taşeron işçi' sayısı 600 bine çıktı. Adı temizlik işçisi olmakla birlikte, aslında Karayolları'nın yol işçisi, sağlık bakanlığı'nın teknisyeni, ebesi, hemşiresi; Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın antrenörü onlar. Peş peşe açtıkları davalarla kurumlarda 'asıl işi' yaptıklarını kanıtlayınca; Yargıtay 'bu senin işçin, derhal bunları kadrona al' kararlarını verdi ardı ardına... İşte bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 'taşeron yasa tasarısını' Meclis'e taşımak istediyse de Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in tek vücut itirazıyla 'henüz' mümkün olmadı. Üç işçi konfederasyonu, hükümete 'amacınız taşeron işçilerin sorununu çözmek değil, patronların asıl işin de taşerona verilmesi talebini yerine getirmek' suçlaması yönelttiler. Açık açık, "Türkiye'yi taşeron cumhuriyetine çevirmek istiyorsunuz" suçlaması yönelttiler.

"ÖLEN HER İŞÇİDEN HÜKÜMET SORUMLU"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümeti "Zonguldak'ta iki senede madende 50 işçi öldü. Adam taşeronun taşeronu, işçide baret, ayakkabı; madende ise gaz ölçümü yok. Bundan ülkeyi yöneten hükümet sorumlu. İki aydır Türkiye'yi dolaşıyorum. Tekstilci patronun elinde işçinin maaş kartları, niye? Yatırdığını geri almak için. Taşeron, 10 kişiyi işe almış, 5'ine maaş ödüyor. Bir bakıyorsun, abi-kardeş, karı-koca, baba-oğul çalıştırıyor. Çalışma Bakanı'na da söyledik ama değişen bir şey olmadı" sözleriyle bombaladı.

KARAYOLLARINDA MALİYET 2.5 MİLYAR...

Ardından şöyle devam etti: "Bu insanları düşük ücretle, örgütsüz, her an işten atılma korkusuyla çalıştırıyorlar. Ama şunu bilmeliler ki; bu korkuyla lastik patlar. Kamyon daha fazla gidemez. Sadece Karayollarında 8 bin taşeron işçinin kadroya alınması için mahkeme kararı bulunuyor. Bunun mahkeme masraflarıyla birlikte maliyeti 2.5 milyar olarak hesaplandı. Yargı çok net, bunlar senin işçin, diyor."