yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1295
  0,28 %

 •  

  EURO
  2,9395
  0,03 %

 •  

  ALTIN
  593,54
  0,07 %

Kamuda çalışan taşeron işçiye 4-C formülü

Kamuda çalışan taşeron işçiye 4-C formülü
Memurhaber.com - Taşeron işçilere 2013 yılında 4-C statüsü verilmesi planlanıyor. Taşeron işçiler 4C li olmayı kabul edecekler mi?

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre, memur ya da kamu işçisi olarak istihdam edilmesinin sayının büyüklüğü nedeniyle imkansız görüldüğü, kaybedilen davaların da çözümü zorunlu kıldığı gelişmesi altında bu kişilerin kamuda "ara formül" olarak oluşturulan 4C statüsünde geçici personel olarak çalıştırılması önerilecek. 

 TAŞERON İŞÇİ SORUNU
 
Kamuda, başta sağlık alanı olmak üzere çok çeşitli hizmetler için son dönemde yoğun biçimde taşeron firmalardan hizmet alımı yoluna gidildi. Bunun sonucunda da sayıları 500 bin dolayında tahmin edilen işçi, taşeron şirketlerde kadrolu olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başladı. Ancak, taşeron işçi çalıştırılması iş hukukuna göre ancak ana faaliyet konusuna bağlı işler dışındaki "yardımcı hizmetler" için sözkonusu olabiliyor. İşten çıkarılma ya da hak kaybı oluştuğu durumlarda, iş mahkemesinde dava açılması halinde bu işçilerin durumlarına bağlı olarak belirsiz süreli sözleşme imzalamış sayılıyor. 
 
Özel sektörde de taşeron işçilik uygulamalarının yaygınlaşmasıyla sorun derinleşti. Başta gemi inşa olmak üzere çok sayıda sektörde taşeron şirketler üzerinden istihdam edilen işçilerin ölümlü iş kazalarının yoğunlaşmasıyla düzenleme yönünde ihtiyaç arttı. 
 
Hem işçilerin benzeri davaları sürekli olarak kazanması, taşeron şirketlerde çalışanların başta kıdem tazminatı ve izin olmak üzere hak kayıpları hem de sayılarının çok artması nedeniyle kamu ve özel sektörde taşeronluk sisteminin yeniden yapılandırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir çalışma başlattı. 
 
Ancak çalışma, kamuda görev yapan taşeron işçiler için mevcut durumdaki hak kayıplarına yakın bir yöntemle çözülmeye çalışılacak. Bu işçilerin halen 45 bin dolayında işçi bulunan ve ne iş kanunu ne de kamudaki diğer istihdam modellerine benzemeyen "4C" statüsü önerileceği öğrenildi. 
 
4C statüsü, 657 sayılı kanunun 4. Maddesinin C işaretli bendi ile tanımlanan çalışma yöntemini belirliyor. Buna göre, bu maddeye göre çalışma "Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir" şeklinde tanımlanıyor. 
 
Ancak bu kapsamda çalışmayı kabul edenler ne memur, ne de işçi olmadıkları için, kamu ya da işçi sendikalarına üye olamıyor, dolayısıyla, kıdem tazminatı, yıllık izin vb. işçilere yönelik haklar ile ikramiye vb. diğer kamu çalışanlarına sağlanan hakları kullanamıyor.
Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

24 Yorum
 • taşeron64

  20 Nisan 2014, Pazar

  sevgli arkadaşlar ben 4 yıldır okulda taşeron işçisim 10 ay okul açık ama biz 2.5 ay birinci dönem 2.5ikinci dönem çalışıyoruz bizim halimizi bırakında çocuk ların hali ne olacak kışın ortasında bizim işi bitiriyorlar kalorfer temizlik ne olacak hiç düşünmüyorlar bi de adaletten bahsediyorlar şu anda hizmet alımı yapılmadı bekliyoruz bakalım
 • İTFAİYECİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  YA ARKADAŞLAR BENDE BİR BELDE BELEDİYESİNDE TAŞERON İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORUM YANIMDAKİ MEMUR 3000 KADROLU 2500 BEN İSE 850 ALIYOM ADALET VE KALKINMA BUMU BAZEN NEFRET EDİYORUM VE BİRDE YENİ BÜYÜKŞEHİR KANUNA GÖRE KAPANACAK BİR BELEDİYE O ZAMAN NE YAPACAZ BİZ HADİ BAŞBAKANIM VE BAKANIM BU SEÇİMLER BİR ÖLÇÜ OLACAK SİZİN İÇİN TEK ÇARE KADRO VERİLMESİ GERİSİ YALAN
 • kırşehir 1979

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar şu yorumlarınıza bakıyorum inan daha kadro verecekler diye inanıyosunuz.arkadaşlar inanın kadro falan yok.benim aldığım para 803 tl.benim yanımdaki çalışan kadrolu işçi 3.200 tl alıyor işçi bedeva servisine biniyor evinin önünde iniyor bizlerde dolmuşla gidiyoz.
 • murat1985

  20 Nisan 2014, Pazar

  Artık yavaş yavaş ümidimi kaybetmeye başladım AK parti hükümetine güvendik oy verdik ama oda fiyasko çıktı. İNŞALLAH sonumuz hayrola. Ama seçimlere kadar bir şeyler olmasa AK parti hükümeti çok oy kaybedecek bilesiniz Artık yavaş yavaş ümidimi kaybetmeye başladım AK parti hükümetine güvendik oy verdik ama oda fiyasko çıktı. İNŞALLAH sonumuz hayrola. Ama seçimlere kadar bir şeyler olmasa AK parti hükümeti çok oy kaybedecek bilesiniz
 • Bingöl

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sevgili Arkadaşlar sabredin inanıyorumki herşey güzel olacak 4c deyip geçmiyelim yavaş yavaş önce 4c ilerleyen senelerdede inşallah kadro talep edilir buna içten yürekten inanıyorum...sAYIN Başbakanımız ve bakanlardan seçimden önce bu sorunlarımızı ellerini vicdanlarına koyup yapmalarını rica ediyorum biran önce bitsin bu çile adım atılması gereken bi konu varsa oda bizim gibi garibanların sorunlarına çözüm sürecini başlatıp şimdiye kadar gülmek bilmiyen yüzlerimizi güldürmeleridir...Allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar dua edip isyan etmiyelim saygılarımla A.E.O
 • karabük 78

  20 Nisan 2014, Pazar

  hastanede 7 yıldır taşeron olarak çalışıyorum en agır işleri biz yapıyoruz memurlar alıyor maaşı ve döneri 3milyar biz 850 milyona talim ediyoruz sayın bakanım ne zaman adaletli olacaksınız artık bizleri yaşlanıp gençligimiz gidip en düşük emekli maaşını alıncamı sizi ALLAHA havale ediyorum umarım taşeron işçilerine bi iyilik yaparsınız.
 • sancarpusat

  20 Nisan 2014, Pazar

  olsun gözüm olsun ne olacaksa olsun,haziran diyorlardı ekime ,kasıma kaldı o zamanda olmazsa 2014 e kalır ocakta şirketler değişir belki bir çoğumuz işsiz kalırız.... bizden sonra gelenlere de kadro gelir,bahtsız bedeviyiz ...
 • TAŞ ÖREN ÇALIŞANI

  20 Nisan 2014, Pazar

  KADRO HARİCİ HER YOL BOŞ HAKEDENE HAK ETTİĞİNİ VERMEMEKTE VEBAL VE KUL HAKKIDIR.SAYIN BAŞBAKANIM ÇOLUK ÇOCUK ŞU MUBAREK AYDA SİZDEN GELECEK GÜZEL HABERLERİ BEKLİYORUZ.AÇTIK ELLERİMİZİ RABBİMİZDEN İSTİYORUZ İNŞAALLAH RABBİM NASİB EDER O GÜZEL GÜNLERİDE EVDE BİZİM DE ÇOLUK ÇOCUGUMUZUN YÜZÜ GÜLER BİZDE ÇOLUK ÇOCUGUN İSTEDİĞİNİ ALABİLMENİN GURURUYLA MUTLU VE HUZURLU OLURUZ.
 • taşeron

  20 Nisan 2014, Pazar

  bayramdan sonra taşerona müjde diyorlar bakıp göreceyiz 4c mi sendikamı kadromu yoksa göz boyayıp iyileştirmemi
 • fener

  20 Nisan 2014, Pazar

  kamoda çalışan şirket işcisiyim ben 1200 alırken katrolu yattığı yerden 2500 tl alıyor.neden o çokmu çalışıyor.bunu devlesin düzeltmesi lazım.bizde katro istiyok.devlet baba ben bu maaşla ev gecindiremiyom.benim 2 cocuk var sen diyon ki iki cocuk yetmez.ver katroyu ben dört cocuk yapıyım.hadiiii.
 • samsun 55

  20 Nisan 2014, Pazar

  4 c istemiyoruz kadro istiyoruz biz
 • istanbul

  20 Nisan 2014, Pazar

  sy çalışma bakanımızın işi sorunu çözmek değil oyalama mantığıdır. 4/b lileri 4/c li yapmak işi çözermi özelleştirilen kurumlardaki 4/clilerin han gistatüye aktarılacağı merak konusudur. Bir dşlek tutalım bu konuda sy faruk çelik düzgün bir iş yaparsa kurban keselim. Oyalama mantığını bırak sayın bakanım sorunları bitirme değil dahada çoğaltıyorsunuz dikkat.
 • allahın kulu

  20 Nisan 2014, Pazar

  sayın bakanım saat 01:30 çok düşündüm bende bediye işçisiyim 10 yıldır güvenlik olarak çalışıyorum evliyim 2 erkek babasıyım ben eve gittiğimde eşimle tartışmak istemiyorum nedenine gelince zamanında alınmayan maaş benimle çalışan kadrolu güvenlik var hiç maaşı aksamıyor 4 aydan 4aya ikramiye var aynı işi yapıyoruz hatta ben ondan fazla çalışıyorum bize yok bu adaletmi bizde katro istiyoruz kısmanmıyoruz allah daha çok versin güzümüz yok ama adalett istiyoruz...
 • ali amudanada

  20 Nisan 2014, Pazar

  kamu hastanesinde şirket elamanı 16 yıldanberi çalışmaktayım benim hakkımı kimarayacak yazık bizim gibi insanlara sayınbakanım bizlere ysadım eli uzatın.taminatımyok 11 birinci ayda girdiçıktı yapılıyor saygılar.
 • mustafa

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar bügüne kadar hep taşörende çalıştık halende çalışıyoz enazından ümit var olmasada çalışmaya devam bundanönce niye gündemde degildiolmasa nolur hayatmı durarsanki biz alışmışız zaten koyungibi yaşamaya devam şükredip yaşıcaz
 • Adana dan

  20 Nisan 2014, Pazar

  bunların eyvallahı yo k zaten seçimi kazanıyorlar. çalışanlar oy vermesin.
 • kölelik

  20 Nisan 2014, Pazar

  taşeronluk kalkması şart sadece sabırla istemek lazım taşeronların yüzde 90 nı ak partili eğer bunlarun 3 milyon oyu var 2 milyonu oy vermeyeceklerini bilsinler bunlar 4 c yi havada suda veririler bu 4 c maliyeyye yü getirmiyo devlete kar getiriyor sadece biaraz dik durup oy vermiyeceni hissettirmek lazım bu kadar basit
 • hakan

  20 Nisan 2014, Pazar

  4 cdıyorlar ama dıkkatlı okuduğunuzda bunlar bızı kpı onune koyuyorlar ıyıce okuyun anlayacakasınız bıuzımkı kalmış allha
 • taşaron

  20 Nisan 2014, Pazar

  umarım herşey taşaron işçilerin istediği gibi olur ama ben inanıyorum ki bu hükümet bizleri mağdur etmiyecektir.inşallah en yakın zaman da bu müjdeyi devlettimiz sayın bakanımız bizlerle paylaşacaktır.
 • KR@LL

  20 Nisan 2014, Pazar

  boşverin arkadaşlar bunlar herkese yapar bize yapmaz bunlar gitsin imf.ye kıredi versinler modern köleliğe devam hak değil kadro istiyoruz kadro size güvendik inş bizi pişman etmezsiniz tabi tok açın halinden anlamaz sizin kazanlar kaynıyor nasıl olsa..
 • üvey evlat

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar. değişien birşey yok. köleliğe devam. 4c ile çözülecek birşey yok. allah belalarını verisin
 • taşeron çalışanı

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben bir hastanede devlet meğmurunu yaptığı işi yapıyorum devlet meğmuru 2.000 tl maaş alırken ben 850 tl maaş alıyorum bu 4C çıktı diyelim ve 5 sene sözlesme yaptı şirket ve bu 5 senelik sözleşme bitti tekrar sözleşme yapma garantisi vereceklermi yoksa sözleşme bitince işten çıkış vereceklermi bütün taşeron çalışanlarına sözleşme bitince tekrar sözleşme yapılacagına garanti verebilirmisniz peki bize taşeron çalışnı ben
 • artvin08

  20 Nisan 2014, Pazar

  inşallah olur olsunda 4c olsun bundan iyidir şu işe bak birbuçuk ayı geçti maaş yok
 • kırıkkale1974

  20 Nisan 2014, Pazar

  biz özel sektör çalışanları olarak şirketlerin bize çalışma garantisi sunmasından sa devletimizin bizlere düşündüğü 4 c sözleşmeli personel olabilmemiz için sayın başbakanımız dan rica ediyoruz derdimize derman olsun olsun da 4 c olsun yeterki olsun saolun

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5353ff517a88a
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5353ff517a88a
  [anonym_comment_status] => 1
)