yandex izleme resmi
1
Anasayfa » Soru-Cevap » İstifa eden memur yeniden memur olabilir mi?

İstifa eden memur yeniden memur olabilir mi?

İstifa eden memur yeniden memur olabilir mi?
Memurların sıkça sorduğu soruların başında gelen 2. memurluk şansı hangi durumlarda olur? İstifa eden bir memur yeniden ne kadar süre memur olabilir?
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 04-01-2013 17:00:00 | Güncelleme: 16-09-2014 14:51:08

Soru: 2011 ağustos ayında yapılan sağlık bakanlığı atamasında diyetisyen olarak atandım. Ancak yüksek lisans derslerime izin verilmediği için 10 gün sonra istifa ettim. İstifamın üstünden 1 sene geçti. Bazı sitelerde 1sene sonra aynı kadro hala boş ise kurumun uygun görmesi halinde göreve geri dönülebilir diyor. Bu konu hakkında sizden bilgi almak istedim şimdiden teşekkür ederim...

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun III üncü kısım 3 üncü bölümde aday Devlet memurları ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.

Adaylığa Kabul Edilme,

Adayların Yetiştirilmesi,

Adaylık Devresi İçinde Göreve Son Verme,

Adaylık Süresi Sonunda Başarısızlık,

Bu hükümler yalnız aday memurlara uygulanabilmektedir. Anılan Kanununda bu hükümler dışındaki hangi hükümlerinin aday memurlara uygulanabileceğine ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Mezkur Kanunun adaylara ilişkin hükümlerine muhalif olmayan bütün hükümleri adaylara da uygulanmaktadır. Bu çerçevede izinlere, mali haklara, sosyal haklara vb aday Devlet memurlarına yönelik özel düzenleme yapılmamış konulardaki diğer hükümler aday Devlet memurlarına da uygulanmaktadır.

657 sayılı DMK “Memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları” başlıklı 92 maddesinde “İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.”hükmü bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmaları" başlıklı 97 maddesinde "Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

Devlet memurluğuna alınamazlar."hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde istifa eden aday memurun yeniden aday memur olarak 92 madde ve 97. madde hükümlerine uyulmak suretiyle idarenin takdiri ile atanabileceği değerlendirilmektedir.

kaynak: memurlar.net

YORUM YAZIN İstifa eden memur yeniden memur olabilir mi? Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 1 YORUM
  • #
    Orçun2013-07-15 16:17:37KPSS ile yerleşip (657 ye tabi) göreve başlaması için kendine tebliğ yapılan fakat yasal süre içinde çeşitli nedenlerle göreve başlayamayan (ataması iptal edilen) bir kişi aynı kuruma (bekleme süresi v.s. bitince) bir dilekçe ile sınavsız dönüş talebinde bulunabilir mi ? Yoksa kişi göreve hiç başlamadığı için "aday memur statüsüne giremez" ve dönüş içinde bir hakkı yok mudur ?