eposta yazdır zoom+ zoom-

İşçinin kıdem tazminatı nasıl artar?

İşçinin kıdem tazminatı nasıl artar?

Ramazan ayında işverenlerin işçilere yaptığı yardımlar kıdem tazminatı hesabına katılabiliyor.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 07-06-2016 19:17 - Güncelleme: 07-06-2016 19:17

Ramazan ayına girilen dönemde işçilerin en çok merak ettiği konulardan biri ramazan yardımı. İşverenlerin işçilere yaptığı ramazan yardımı işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı hesabına katılabilir mi? İşte ayrıntılar...

Güneş gazetesi yazarı Arif Temir köşesinde bu konuya açıklık getirdi:  
Ramazan’da yapılan gıda yardımları, giyim yardımları ve diğer yardımlar ihbar ve kıdem tazminatının hesabında, “işyeri uygulaması haline gelmişse” ücrete ilave edilerek dikkate alınıyor. Böylece işveren, ihbar ve kıdem tazminatını daha fazla ödüyor. Diyebilirsiniz ki “işçiye ramazanda yardım yapalım, bir de üste  fazla tazminat ödeyelim, olur mu böyle şey?” Evet oluyor. 

İHBAR VE KIDEM TAZMİNATI ARTAR 

Ramazanda işçisine gıda yardımı yapan işverenin işçisi ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılırsa/çıkarılırsa işçisine ödeyeceği ihbar ve kıdem tazminatı miktarı daha çok olacak. İhbar ve kıdem tazminatı hesaplamaları giydirilmiş ücret üzerinden hesap ediliyor. Örneğin bir çalışana 1200 lira ramazan  yardımı yapıldığı takdirde bu yardım ihbar ve  kıdem tazminatının hesaplanmasına esas olan tutarı 100 lira yukarı çeker. Konuyu örnekle açıklayalım. 

Örnek: A işyerinde üç yıldan beri çalışan Ali Bey’e ayda 3 bin 500 TL brüt ücret ödenmektedir. Ayrıca her ramazanda  patronu, Ali Bey’e 2000 liralık gıda yardımı ve 400 liralıkta giyim yardımı yapılıyor. Ali Bey’e gıda ve giyim yardımı yapılmadığı zaman üç yıllık çalışmasının karşılığı olarak 10 bin 500  lira  brüt kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor. Ramazan yardımı ile birlikte Ali Bey’e 11 bin 100 lira kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor. Ramazan yardımı 12 aya bölünerek aylık yardım miktarı bulunup  kıdem tazminatının hesaplanmasına  dahil ediliyor. Buna göre Ali Beyin kıdem tazminatı ramazan yardımı dolayısıyla 600 lira artmış oluyor. 

BÜTÜN YARDIMLAR TAZMİNATI DAHİL Mİ?

Bir işyerinde ramazan bayramı yardımı örneğin gıda yardımı sadece bir kez yapılıp daha sonraki yıllarda  yapılmamışsa bu yardım ihbar ve kıdem tazminatının hesabına dahil edilmez. Ancak ramazan yardımı her yıl yapılıyorsa veya değişik yıllarda yılda en az bir kez  yapılıyorsa ihbar ve kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır. 
Sonuç olarak ramazan yardımı işyeri uygulaması haline gelmişse ihbar ve kıdem tazminatının hesaplanmasında dikkate alınıyor. Dolayısıyla  işverenlerin ramazan yardımından dolayı  işçilerine ödeyecekleri ihbar ve kıdem tazminatı miktarı artıyor. 

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İşçinin kıdem tazminatı nasıl artar? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro