eposta yazdır zoom+ zoom-

İnşaatçıların beklediği kanun gecikince milyonlar yandı

İnşaatçıların beklediği kanun gecikince milyonlar yandı

Kamu müteahhitlerini rahatlatacak iş bırakıldığında ceza ödenmemesini sağlayacak veya fazladan ödenek ile işin bitirileceği tasfiye kararnamesinin gecikmesi ile teminat mektupları geçersiz kaldı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 24-01-2019 10:14 - Güncelleme: 24-01-2019 10:14

2018 yılı eylül ayında iş insanlarının ekonomik sıkıntıları için tasfiye kararnamesinin uygulanması kararlaştırılmıştı. Düzenleme sayesinde, iş insanları ya fazladan para almayı kabul edip işi bitireceklerdi ya da hiçbir ceza ödemeden işi bırakacaklardı. Ancak bu kararname Ocak ayında yürürlüğe girdiği için bir çok müteahhidin bankadaki teminat mektuplarını zora soktu.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; Müteahhitlerin uzun zamandan beri beklediği ama gecikmelerle ancak 18 Ocak’ta yayınlanarak yürürlüğe giren Tasfiye Kararnamesi teminat mektuplarını kurtaramadı.

Aralık ayında çıkması beklenen ve sektör tarafından umutla beklenen kararnamedeki gecikme 1000’den fazla müteahhidin bankalara verdiği teminat mektuplarını yaktı .Sektörün önde gelen isimleri zararın 2.5 milyar lirayı bulduğunu tahmin ediyorlar. Mağduriyetin özellikle belediyelerin süre uzatımına gitmemesi ve yeni ihalelere girmelerinin engellenmesinden kaynaklandığı da anlatılıyor. Müteahhitler, gecikmeden dolayı, yanan teminat mektuplarının iadesini ve yeni ihalelere girme konusundaki  yasağın kaldırılmasını talep ediyor.

‘YENİ İHALEYE GİREMİYORUZ’

20 yıldan bu yana TOKİ, Orman Bakanlığı ve belediyelerle pek çok proje geliştiren Canbaz, ” Kararın çıkacağı biliniyordu. Buna rağmen özellikle belediyeler süre uzatımına gitmediği için bizim verdiğimiz teminat mektuplarını yaktılar. Ayrıca teminat mektuplarımız yandığı için bir yıl boyunca yeni ihalelere giremiyoruz. Bu nedenle sadece bizim zararımız 2 milyon lira. bizim gibi şirketleri düşündüğümüzde oluşan zarar 2.5 milyar lira ” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “Sektörün içerisinde bulunduğu şartlar dikkate alındığında, tasfiye düzenlemesi tek başına sektördeki sıkıntının aşılması için yeterli olmadığını ve acil bir fiyat farkı düzenlemesine ihtiyaç duyulduğu görüşü hakimdir” dedi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İnşaatçıların beklediği kanun gecikince milyonlar yandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro