SON DAKİKA

YAZARLAR

Ekrem Aytar

Ekrem Aytar

ekremaytar@gmail.com @ekremaytar rss Eklenme Tarihi: 01 Şubat 2013 05:34 - Güncelleme: 08 Ocak 2016 08:16

İlkokul 2. sınıflarda İngilizce dersi başlıyor

2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren ilkokul 2. sınıf öğrencilerine İngilizce dersleri okutulmaya başlanacak. Bildiğiniz gibi 4+4+4 yeni eğitim sistemi; Resmi Gazete’nin 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı nüshasında yayınlanarak yasalaşmıştı. Bu yasa gereğince okullar 4’er yıllık sürelerle ilkokul, ortaokul ve lise olarak sistemleştirilmişti. Aynı yasaya göre bu yıl 1. sınıfı bitirip 2013-2014 eğitim yılında ilkokul 2. sınıfa devam edecek olan öğrenciler haftada 2 saat olmak üzere İngilizce dersini okumaya başlayacak.

Günümüzde ister beğenelim, isterse beğenmeyelim İngilizce en yaygın olarak kullanılan dünya dillerinin başında gelmektedir. Bu nedenle MEB’in yabancı dili, küçük yaşlardan başlayarak öğretmeye başlaması alkışa değer bir konudur. Fakat madalyonun diğer yüzünden baktığımızda eğitim sistemimiz bundan önceki sistemde 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise ve 4 yıl üniversite olmak üzere; 11 yıllık eğitim verdiği öğrencilerine normal şartlarda İngilizce konuşma, okuma, yazma becerisini kazandıramamıştır. (Bu konu ile ilgili düşüncelerimi “Okullarda niçin İngilizce öğrenemiyoruz.” Başlıklı köşe yazımda sizlerle paylaşmıştım. İsteyenler http://www.memurhaber.com/okullarda-nicin-ingilizce-ogrenemiyoruz-a536.html linki tıklayarak bu konuyu hatırlayabilirler.) Asıl olan okullarda İngilizce öğretimi konusunda yeni bir öğretim metodunun geliştirilmesidir.

Yeni eğitim öğretim sistemi ile birlikte okullara bir takım yeni derslerin konulması ile birlikte müfredatın ve de öğretim metotlarının yenileneceği yönünde umutlanmıştık. Gel gör ki uygulamada çok da bir şeylerin değişmediğini görmek eğitim çalışanları başta olmak üzere, tüm eğitim gönüllülerini üzmektedir.

MEB Ocak 2013 tarih ve 2664 sayılı Tebliğler Dergisi’nde 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullarda okutulacak ders kitapları sayısının okullar tarafından 28/01/2013 ve 25/02/2013 tarihleri arasında elektronik ortamda MEBBİS sistemine işlenmesi gerektiğini duyurdu. Çünkü MEB ilkokul ve ortaokul kitaplarını tüm devlet okullarında ücretsiz olarak dağıtmaktadır. Bunun plânlamasını da aksaklıklara neden vermemek için önce yapmak zorundadır. Fakat bizleri üzen Tebliğler Dergisi’ndeki okutulacak kitap listelerinin değişmemesidir. Neden mi?

Çünkü 2013-2014 eğitim öğretim yılında 66 aylık çocuklar 1. sınıfa başlamış ve çok tartışılan okula başlama yaşı biraz daha öne çekilmiştir. Bakanlık tartışmaların biraz önüne geçebilmek adına okuma yazma öğrenme süresini uzattığını belirtmiş, 1. sınıfın eğlenerek öğrenme dönemi olduğunu vurgulamıştır. Bunun için de gecikmeli de olsa 1. sınıflar için oryantasyon kitapları hazırlanarak okullara gönderilmiştir. Türkçe, matematik ve hayat bilgisi kitapları için ise bir değişikliğe gidilmemişti. Eğitimcilerin öngörüsü ise; bu kitaplarda da en azından kademeli olarak 2. ve 5. sınıflar için 2013-2014 eğitim öğretim yılında bir değişikliğe gidileceği yönündeydi. Yukarıda tarih ve sayısını verdiğimiz Tebliğler Dergisi’ndeki listelerde yine eski dönemde kabul edilen kitapların okutulacağı görülmektedir. Önümüzdeki yıl 1.- 2. sınıf ve 5.-6. sınıflar yine daha önceki yıllardaki müfredata göre hazırlanmış ders kitaplarını okuyacaktır. Ayrıca Tebliğler Dergisi’nde 2. sınıflarda okutulacak İngilizce ders kitabının ismi yoktur. Tebliğler Dergisi’nde; “Öğretim programı değişen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları ile ders kitabı yerine kullanılacak eğitim araçları, ileri tarihte yayımlanacak Tebliğler Dergilerinde ayrıca duyurulacaktır.” şeklinde bir uyarı notu vardır. Fakat bugüne kadar değişen derslerin yeni müfredat programı Talim Terbiye Kurulu’nun sitesinde yayınlanmamıştır. Bugünden sonra yayınlansa bile yeni eğitim öğretim yılına kadar yayınevleri tarafından hazırlanıp, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere yetiştirilmesi imkân dahilinde görülmemektedir.

İlkokul 2. sınıfların İngilizce kitapları ve bu dersleri okutacak branş öğretmenleri de muammadır. Buna da bir açıklık getirilmelidir. İlkokullarda İngilizce derslerini branş öğretmenleri mi; yoksa sınıf öğretmenleri mi okutacaktır? Çünkü geçtiğimiz yıllarda sınıf öğretmenleri branş derslerinde dersin branş öğretmeni tarafından okutulması dolayısı ile boşta kalıyor (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Müzik, Yabancı Dil…) bu defa da ek dersin çalışmadan verildiği yönünde tartışmalara neden oluyordu. Bunun için yeni sistemde ilkokullarda görsel sanatlar, müzik, spor etkinlikleri derslerini sınıf öğretmenlerinin okutacağı belirlenmiş ve bu karmaşanın ortadan kalkması sağlanmıştı. İngilizce dersinin branş öğretmeni tarafından okutulması ile birlikte bu sorun tekrar gündeme gelecektir.

Bir diğer önemli sorun; eğitimin kademelendirilmesine rağmen büyükşehirler başta olmak üzere ülke genelinde ilkokul ve ortaokul binalarının birbirlerinden ayrılamamasıdır. Bu eğitim öğretim açısından ve idare açısından büyük problemleri de beraberinde getirmektedir. Çünkü ortaokullarda haftalık ders saati 36 saate çıkarılmış ve bu da ikili eğitim öğretim yapılan okullarda uygulamada büyük zorluklara neden olmaktadır. Bunun için acil olarak okulların ilkokul ve ortaokul olarak birbirinden ayrılması ya da yakın olan okulların eşleştirilmesi gerekmektedir. Böylece öğretmenler ve okul idarecilerinin norma göre belirlenen takvim süresinde okullarına geçmelerine imkân verilmelidir.

Bunlar dikkate alınırsa 2013-2014 eğitim öğretim yılında daha az sorunlarla eğitim öğretim başlanabilir.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İlkokul 2. sınıflarda İngilizce dersi başlıyor yazısına yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ekrem AytarDİĞER YAZILARIEkrem Aytar
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro