eposta yazdır zoom+ zoom-

İhraç edilen memurlar ne yapacak OHAL başvuru komisyonu

İhraç edilen memurlar ne yapacak OHAL başvuru komisyonu

OHAL komisyonuna başvurular ne zaman OHAL komisyonuna başvuru nasıl yapılacak sorusuna Numan Kurtulmuş yanıt verdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 05-07-2017 09:24 - Güncelleme: 05-07-2017 09:24

OHAL Komisyonu başvurular başladı mı? OHAL Komisyonu için bekleyenlerin gözü kulağı hükümette gelecek açıklamaya çevrildi.

5 Temmuz’dan bu yana hakkında işlem yapılanların sayısı dün itibarıyla 168 bin 206’yı buldu. 50 bin 546 kişi tutuklandı, 8 bin 21 kişi hakkında ise yakalama kararı var. Halen 584 kişi gözaltında.

Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile yaptığı sohbetin ayrıntılarını bugün köşesine taşıdı.

Çevikcan, OHAL Komisyonu’nun ne zaman çalışmaya başlayacağını sorusuna Kurtulmuş'un verdiği yanıtı aktardı:

KURTULMUŞ: BUGÜN YARIN BAŞVURU ALACAKLAR

“8 kişilik komisyon belirlenmişti. Başbakanlık Merkez Bina’da çalışmalarına başlamıştı. Çok ciddi bir sekretarya gerektiği için sekretarya ve altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereler. Dosyaların incelenmesinde takip edilecek usuller ve yol haritası tamamlandı. Kriterler belirlendi. Başvurunun nasıl yapılacağı, nasıl değerlendirileceğine ilişkin uygulama esasları belirlendi. Bugün yarın çalışmaya başlayacaklar. Bir iki gün içinde çalışmaya başlar başlamaz, hemen başvuruları almaya başlayacaklar. Ve bunları dosya üzerinden çalışacak. Bir mahkeme gibi değil ama ilk planlandığında da tasarladığımız gibi OHAL Komisyonu bir ara hukuki kademe olacak. Zaten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararı da biliyorsunuz.

Ara hukuki karar bitmeden başvurular AİHM’de değerlendirilmeyecek. Bu önemli bir süreç. Planlandığı gibi gidiyor. 38 bin 716 görevden uzaklaştırma kararı var. 103 bin 824 de ihraç var bugün itibarıyla. Yaklaşık 140 bin kişilik bir kitleden bahsediyoruz. Bunların önemli bir kısmı müracaat edecek. Bu komisyona başvurmak son derece kolay olacak. Zaten dosyalar biliniyor. Kolay bir süreç olacak. Ve başvurular mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacak. Biliyorsunuz komisyonun 2 yıllık bir çalışma süresi var. Ancak bu kapıyı açık bırakmak için gerektiğinde 2 yıl sonunda çalışma süresi uzatılabilir. Ama bu bütün dosyalar 2 yıl boyunca bekleyecek demek değil. Sırası geldikçe dosyalar aşağıdan incelenmeye başlanarak bir karara bağlanacak. Komisyona başvuru yapılacağı, komisyon tarafından Başbakanlık üzerinden duyurulacak.”

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İhraç edilen memurlar ne yapacak OHAL başvuru komisyonu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro