eposta yazdır zoom+ zoom-

Hem eşten hem de babadan aylık alınabilir mi?

Hem eşten hem de babadan aylık alınabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan hem eşten hem de babadan aylık alınabilir mi? İşte cevabı...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 08-06-2016 20:04 - Güncelleme: 08-06-2016 20:04

Sosyal güvenlik mevzuatına göre bir kişi SGK’dan birden fazla aylığa hak kazanabiliyor. Ancak bu durum her zaman geçerli değil.

Meydan gazetesi yazarı Mehmet Bulut bir okurunun hem eşinden hem de babasından dolayı ölüm aylığı alıp alamayacağı hakkındaki soruya bakın nasıl yanıt verdi: 

Okurlarımızdan Sanem Hanım 2009 yılında babasını kaybetmiş ve ölüm aylığı almaya başlamış. Sanem Hanım 2011 yılında evlendiği için ölüm aylığının kesilmiş. Ancak Sanem Hanım birkaç ay önce de eşinin vefat ettiğini söylüyor ve bu durumda artık bekâr olduğuna göre hem babasından hem de eşinden dolayı ölüm aylığı alıp alamayacağını soruyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan birden fazla aylık alınıp alınamayacağı hususunda siz okurlarımızdan bu şekilde birçok soru geliyor. Çoğu soruda da okurlarımız kendilerinin yanlış yönlendirildiklerinden ve hatta bazen sosyal güvenlik uzmanı adı altında kendilerinden para istenip dolandırıldıklarından bahsediyorlar. Böyle şeylerle karşı karşıya kalmamak için de hakkınızı bilmeniz büyük önem taşıyor. Biz de köşemizde bu tür sorularınıza cevap vermeye çalışıyoruz.

BİRİSİNİ TERCİH ETMELİSİNİZ

Sosyal güvenlik uygulamalarında belirli şartlar altında çift aylık alınması mümkün. Örneğin bu durumların içinde hem anne hem de babadan dolayı ölüm aylığı almak bulunuyor.

Buna karşın Sanem Hanım’ın sorusunda olduğu gibi 2008 yılından sonra hem babadan hem de eşten dolayı ölüm aylığı alınabilmesi ne yazık ki mümkün değil. Bu durumda bu aylıklardan sadece birinin alınması mümkün ve hak sahibine de tercih imkânı tanınmış. Buna göre eşinizden ve babanızdan alabileceğiniz ölüm aylığını SGK İl Müdürlüğüne başvurarak hesaplatmanızda ve yüksek olanı tercih etmenizde fayda var.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Hem eşten hem de babadan aylık alınabilir mi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • A.Rıvaza 25 Mayıs 2018 02:38 Kardeşim insanlara doğru bilgi verin alabilirsiniz benim çevremde var ve alıyorlar hatta vefat eden maaşlı çocuktan ilave 3. maaş bile alınıyor . Çevremde alan var çünkü gidin sgk ya sorun gazeteye sorana kadar

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro