eposta yazdır zoom+ zoom-

GAP bölgesine 9 milyon liralık kaynak aktarıldı

GAP bölgesine 9 milyon liralık kaynak aktarıldı

GAP Organik Tarım Küme Projesi ölçeklendirilebilir ve tekrarlanabilir başarı hikâyeleri oluşturmaya devam edecek.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-06-2018 09:12 - Güncelleme: 06-06-2018 09:12

GAP Organik Tarım Küme Projesi, T.C. Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteğiyle 2009 yılından beri yürütülüyor.

GAP Organik Tarım Küme Yol Haritası’nda, “Bölgenin 2023’te geniş ve verimli sulanabilir tarım alanları ile Türkiye’nin önde gelen organik tekstil ve gıda hammadde tedarikçisi, yenilikçi ve rekabetçi organik üretim cazibe merkezi olması” ortak vizyon olarak belirlendi ve bu vizyon çerçevesinde özel sektörden kamu kurumlarına, akademi dünyasından sivil toplum kuruluşlarına kadar bölgede organik tarım sektörünün gelişmesine yönelik tüm paydaşlarla işbirliği içinde çalışıldı.

Bu kapsamda havza ve ürün seçimine müteakip, pilot projeler belirlendi. Projenin ana stratejisi olan ölçeklendirilebilir ve tekrarlanabilir başarı hikâyelerinin oluşturulması” hedefine katkı sunmak üzere Türkiye’de bir ilk olan ve bölgede organik sektöründeki değer zinciri içerisindeki tüm halkalara hitap edecek şekilde “GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamalar Mali Destek Programı” tasarlandı.

Mali Destek Programı kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteğiyle bugüne kadar 33 pilot proje desteklendi. Bu pilot projelerin uygulanması ile GAP Bölgesine 9 milyon TL’lik bir kaynak aktarımı sağlandı.

Ayrıca kümenin kurumsallaşmasına yönündeki önemli adımlarda biri de Haziran 2016’da GAP Organik Küme Derneği’nin (GAP ORKÜDER) kurulması oldu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN GAP bölgesine 9 milyon liralık kaynak aktarıldı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro