eposta yazdır zoom+ zoom-

FETÖ'cü olmayan memur görevden alınırsa ne olacak?

FETÖ'cü olmayan memur görevden alınırsa ne olacak?

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya FETÖ'cü olmayan memur görevden alınırsa ne olacak diye sordu

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-08-2016 19:03 - Güncelleme: 04-08-2016 19:03

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasından kamuda binlerce memur görevden alınmıştı. Ancak FETÖ üyesi olmayan memurların açığa alınması durumunda ne olacak sorusu hala yanıt bekliyor.

Terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen memurların kamu görevinden çıkarılmasına yönelik olarak yürütülen işlemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'YA KRİTİK SORULAR

Konuyu Meclis gündemine taşıyan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu verdiği soru önergesinde; Ülke genelinde 21 Temmuz 2016 tarihi itibariyle uygulanan OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile, terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin kamu görevinden çıkarılmasının amaçlandığını belirterek, bu çerçevede yapılan işlemler konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu.

1-Görevine son verilecek kamu çalışanları belirlenirken, terör örgütleriyle hiç bir şekilde irtibatı kurulamayan kişilerin de görevden alınması gibi bir durumla karşılaşılmaması ve görevden almaların terör örgütü irtibatından dolayı değil de değerlendirmeyi yapanların kişisel kin ve garezinden kaynaklı olmaması için ne tür tedbirler almaktasınız? Değerlendirmeyi yapmak amacıyla oluşturulacak komisyonun başkan ve üyeleri bu çerçevede bir denetime tabi tutulmakta mıdır?

2-Terör örgütlerinin kamuda yeni istihdam imkânları bulamaması amacıyla, sadece sözlü ya da kurumsal sınavla personel alımı yapılan ve bu yönüyle istismara açık olan kurumlar için de KPSS ön şartı getirmeyi düşünüyor musunuz?

3-Yapılan çok sayıda sınavda soruların çalındığı, cevapların verildiği iddia edilmekte ve bu kapsamda çok sayıda soruşturma başlatıldığı ve gözaltı işlemleri yapıldığı bilinmektedir. Bu sınavlara girmiş, ancak terör örgütü yandaşı olmadıkları için mağdur olmuş kişilerin mağduriyetini giderme düşünceniz var mıdır?

4-Kamuda personel alımlarında uygulanan sözlü, uygulamalı veya benzeri yazılı olmayan sınavların kayıt altına alınması suretiyle güvenirliliğinin arttırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5-Özel sektördeki işten çıkarmalarda; işverenin tazminat ödememek adına, terör örgütü bağlantısı olmayan çalışanlarını da bu kapsamda göstererek işten çıkarmasına karşı alınmış bir tedbir var mıdır? 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN FETÖ'cü olmayan memur görevden alınırsa ne olacak? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • **** 05 Ağustos 2016 08:31 umarım kurunun yanında yaşı da yakmazsınız günah günah

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro