yandex izleme resmi
34
» » Ev kadınları çalışmadan emekli olabilir mi?
Bünyamin Esen

Ev kadınları çalışmadan emekli olabilir mi?

Bünyamin Esen bunyamin.esen@internethaber.comEv kadınlarından yoğun bir şekilde soru geliyor. Toplumsal önyargılar, aile baskısı, eğitim eksikliği, iş bulmanın zorluğu, işverenlerin kadınlara iş vermeye yanaşmaması gibi çeşitli nedenlerle iş hayatına katılım gösteremeyen yada evde çocuk bakmayı kendi rızası ile tercih eden kadınlarımız sosyal güvenlik hakları ve emeklilik imkanları olup olmadığını merak ediyorlar.

Sosyal güvenlik uluslararası temel insan hakları belgelerinde bir temel insan hakkı olarak tanımlanmış bir hak. Temel insan haklarının ise kadını erkeği yok.

Ekonomik ve sosyal hakların temelinde yer alan sosyal güvenlik; bir yandan asgari bir geçim standardını sağlayarak gelecek garantisi duygusu üretirken öte yandan da toplumsal yaşama katılımın garanti altına alınmasını sağlıyor. Bu nedenle yaşlılıklarında kimseye bağımlı olmadan kendi ayakları üzerinde durabilmek isteyen kadınlarımızın emekli olmak istemeleri gayet anlaşılır bir durum.

Ev kadınlarımızın emekli olma konusunda hakları nelerdir, temel unsurlarıyla açıklayalım.

İşyerinde Çalışmadan İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilirsiniz

Aile ekonomisine iş hayatında aktif olarak çalışarak katkıda bulunmak yerine ev kadını olarak katkıda bulunan kadınlarımızın isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabilme hakları bulumaktadır.

Haddi zatında ev kadınlığı da ülke ekonomisine bir katkıdır ve hiç de azımsanmayacak ve oldukça ağır bir çalışma hüviyetindedir. Kadınlarımız ev işleri ile uğraşarak görünmeyen önemli bir toplumsal üretim yapmaktadırlar. İşte bu çalışmaların isteğe bağlı sigortalı olarak emeklilikte değerlendirilebilmesi mümkündür.

İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

- Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

- Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

- 18 yaşını doldurmuş bulunmak,

- İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle SGK’ya başvuruda bulunmak,

şartları aranır.

En Az Ne Kadar Prim Ödemelisiniz?

İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32'sidir. Bunun % 20'si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12'si genel sağlık sigortası primidir.

01.07.2012-31.12.2012 tarihleri arasında en az aylı isteğe bağlı sigorta prim tutarı aylık 300,96 TL’dir. En fazla ise aylık 1956,24 TL prim ödemek mümkündür. Elbette ki fazla prim ödeyenin gelecekte maaşı daha fazla olacaktır. Ne kadar ekmek, o kadar köfte!

Bu tutarlar her yılbaşında ve 1 Temmuz’da asgari ücrete paralel olarak artmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalı olmak hem sağlıktan yararlanmayı ve kısa vadeli ödenekleri hak etmeyi sağlar, hem de uzun vadede emeklilik olarak size geri döner. Bu şekilde ödenen primler 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (başka bir deyişle eski Bağ-Kur kapsamında) sigortalılık süresi olarak kabul edilir.

Part-Time Çalışan Kadınlarda Borçlanabilir

İsteğe bağlı sigorta hakkı yalnız hiç çalışmayan ev kadınlarının değil, ayın belirli günlerinde yada günde birkaç saat part-time olarak çalışan kadınlarımızın da hakkıdır. Bu şekilde çalışan kadınlarımız ay içerisinde 30 günden eksik kalan kısımları günlük 10 küsür TL’den isteğe bağlı olarak ödeyebilirler. Kaç gün eksik günleri varsa o kadarını öderler.

Üstelik bu şekilde ay içerisindeki eksik kısımlar için ödenen primler 4/b değil 4/a sigortalılığa sayılır. 4/a sigortalılık emeklilik açısından daha avantajlıdır.


Aman Dikkat, Sahte Sigortalı Olmayın!

Kamuoyunda sigortalı olmak isteyen ev kadınlarımızın zaman zaman bir işyerinden “sigortalı gösterilmek” şeklinde hizmet kazanmaya çalıştıkları görülmektedir. Yeri gelmişten bu konuya da değinelim.

Kocalarınızın “Bizim hanımı senin şirketten sigortalı gösterelim de emekli olsun.” şeklindeki yaklaşımı doğru değildir. Kanunlarımıza göre 4/a (eski tabiriyle SSK) kapsamında sigortalı olabilmenin temel şartı bir işyerinde fiilen çalışmaktır. Fiilen işyerinde çalışmadan “sigortalı gösterilmek” yasa dışıdır.

Yasal olarak fiili çalışma karşılığı olmayan sigorta bildirimleri “sahte sigortalılık”tır. SGK denetmenleri/ müfettişleri tarafından tespit edildiğinde bu çalışmaların tümü iptal edilmekte, emeklilik hakları yanmaktadır. Sahte sigortalılığa tevessül etmek yerine isteğe bağlı sigortalı olmak geleceğinizi garanti altına almanın yasal yoludur.Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirsiniz

Doğum borçlanması ev kadınlarımıza verilmiş bir başka haktır.

Doğum yapmak kadın fizyolojisinin getirdiği ve sosyal yaşamı zorlaştırdığından ötürü özel düzenlemeler gerektiren bir durum. Doğum yapan kadınların sosyal yaşam ve çalışma yaşamından uzaklaştıkları dönemlerin borçlanılarak emekliliklerine sayılması 5510 sayılı Kanun ile ev kadınlarına getirilen başka bir pozitif ayrımcılık niteliğinde hak olarak ortaya çıkmaktadır.

Daha önceden sigortalı olarak çalışan kadınlardan, doğum yaptığı dönemde veya sonrasında çalışmaya devam etmeyerek evde çocuklarına bakmayı tercih edenlerin iki çocukla sınırlı olmak üzere doğumdan sonra geçen ikişey yıllık süreyi (toplamda en fazla dört yıllık süreyi) borçlanmak sureti ile 4 yıl erken emekli olmaları mümkündür.

Doğum borçlanması ile erken emekli olabilmek için borçlanılacak dönemde hizmet akdine istinaden bir işyerinde çalışılmamış olması ve borçlanılan sürede çocuğunun yaşaması şartları aranmaktadır. Yine sigortalının doğumdan önce mülga SSK (4/a) kapsamında sigortalı olması ve adına kısa yada uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş bulunması gerekmektedir.

01.07.2012-31.12.2012 tarihleri arasında en az aylık borçlanma tutarı aylık 300,96 TL’dir. Bu tutar da asgari ücrete paralel olarak artmaktadır.

---

Sorularınız için:

http://www.twitter.com/bunyaminesen

http://www.bunyaminesen.com


Emeklilik tarihini hesaplatmak isteyen okurlarımızın T.C. kimlik numarası, SSK sigorta sicil numarası, Bağ-Kur numarası, ay-gün-yıl olarak doğum tarihi, askerlik yaptığı ve terhis olduğu tarihleri, askerlik süresini, er olarak yada yedek subay olarak yaptığını, ilk işe giriş tarihi (ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarih), hizmet dökümü, doğum borçlanması için çocukların doğum tarihlerini, özürlü ise özürlülük rapor oranını, vergi indirimi yazısı alıp almadığı bilgilerinin tümünü eksiksiz göndermeleri gerekmektedir. Tarihlerin ay, yıl ve gün şeklinde gönderilmesi gerekir.

Yazarın tüm yazıları için:
http://www.internethaber.com/bunyamin-esen-163z.htm

YORUM YAZIN Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  selahattin çetikaya2013-02-18 22:55:50eşim 10/06/1963 doğumlu, siğorta girişi 1983, 1950 gün çalışmışlığı var. şimdi çalışmıyor. ev hanımı, malumunuz ülkemiz de işsizlik halt sefada, işe girmek çok zor zaten yaş itibarıyla devlet işi olmaz. özel sektör de sağlıklı değil. bu konuda öneriniz ne olabilir.
 • #
  i.ç2013-03-23 17:05:12Merhaba eşim 1985 doğumlu sigorta girişi 2003 pirimse 1800 gün şimdiyse çalışmıyo ev hanımı çalıştırmadan nasıl emekli edebilirim önerinizi alabilirmiyim
 • #
  O.Nuri DURAN2013-03-26 22:44:33merhaba!başarılar.eşim 23/09/1982 doğumlu ve hiç bir işte çalışmadığı gibi sigorta başlangıcı da yok.eşim %46 doktor raporu ile sabit engeli de mevcuttur.şuanda 4 yaşında bir kızımız var ve 2. çocuğumuza gebe.isteğe bağlı sigorta primi alt limitini kaç yıl ödersem ve ne kadar borçlanırsam eşimi asgari tutardan emekli olması mümkün olur?cevabınızı vermiş olduğum adrese yollayabilirmisiniz (ADRES:ond38ond@hotmail.com)
 • #
  Satı :) :D2013-04-01 17:36:06Yok oLum Yok :S
 • #
  hatice kaya2013-04-03 18:03:12merhaba ben05 05 1971 doğumluyum 1997de sigorta başlangıcı şu anda 3444gün çalışmışlığım var ama işten çıktım şimdiyse çalışmıyorum yaşım dan dfolayıda pek mümkün olmuyo geri kalan günlerimi kendim ödeyebilirmiyim ve nasıl ve nezaman emekli olabilirim
 • #
  nefize güler2013-04-07 23:01:11ben 1980 doğdum hiç sigortam yok nasıl emelı olurum ev hanım
 • #
  yaşar soylu2013-04-12 16:12:52merhaba ben 1966 dogumlu ev hanımıyım hiç sigortam yok acaba şimdi başlatsam sigortamı kaç yıl pirim ödemem lazım birde şunu örenebirmiyim 3 dogum yaptım dogum borçlanması yapabilirmiyim ödeyeceyim için saglıktan yararlanmama gerek yok acaba kaç lira pirim öderim birde benim acaba 3600 gnden emekli olabilirmiyim yani 10 yılda yani yaşdan demek istiyorum soruma cevap alabilirsem inanın çok mutlu olacam
 • #
  hurıye2013-04-30 17:28:18evde torunuma bakıyorum sıgortalı olbılırmıyım 48 yaşımdayım
 • #
  zeynep2013-05-09 14:21:422012 de 30günlük sigortam var yüzde 65 özürlü bir cocuğum var 1978 doğumluyum isteğe bağlı sigorta ödersem ne kadar sürede emekli olabilirim
 • #
  done akkaya2013-08-16 11:15:5616 Ağustos 2013, Cuma merhaba ben 1966 dogumlu ev hanımıyım hiç sigortam yok acaba şimdi başlatsam sigortamı kaç yıl pirim ödemem lazım birde şunu örenebirmiyim 3 dogum yaptım dogum borçlanması yapabilirmiyim ödeyeceyim için saglıktan yararlanmama gerek yok acaba kaç lira pirim öderim birde benim acaba 3600 gnden emekli olabilirmiyim yani 10 yılda yani yaşdan demek istiyorum soruma cevap alabilirsem inanın çok mutlu olacam
 • #
  gulsenaltintas2013-09-19 19:55:55slm ben 1963 dugumluyum 26 yıldır halen ssk sız aynı evde çalışıyorum ssk yok hiç yapmadılar hep vaatlerle kandırıldım kira çocuk okuyordu derken bu ana geldik hala ses yok ne yapmalıyım kanıtım yok sadece aynı evde hizmetliyim saygılar
 • #
  ebru2013-10-07 17:13:16selam annem 1959 doğumlu 6 çocuk sahibi.hiç çalışma geçmişi yok.annem için toplu ödeme yapsak yada aylık ödesek ne zaman emekli olabilir.toplu ödeme yapıp emekli olabilirmi.yardımcı olursanız sevinirim.tesekkür ederim
 • #
  Gülsersn Demir (Bayram)2013-10-10 10:31:49Selam! 1960 doğumluyum 1985 te sigorta girişim var 1-2 sene çalıştım evlendim ve işten çıktım bu zamana kadarda eşimin sigortasından faydalandım iki çocuğum var doğum borçlanması ve geçmişe dönük borçlanma yaparak emekli olabilirmiyim
 • #
  zeynep2013-10-23 19:21:19meraba annem 45 yaşında hiç sigorta başlangıcı yok ve 10 cocuk annesi. şimdi sigortalı bir işe girecek. ne zaman emekli olur. pirimın birazınıda yatırırsa yanı yatırabiliyormuyuz?
 • #
  nuray şakır2013-11-12 22:11:05ben 1987 de bir yıllık sigortam var evlendim 3 çocuk sahibi oldum çalısamadım 42 yasındayım emekli olma şansım varmı
 • #
  nurgül2013-11-25 14:01:19mrh ben 1996 baslangıcı sigortam var yedi yıllık sigortalı çalıstıgım gün sayısı evlendim iki çocugum var dogum borçlanması hakkında bilgi almak isitorum sizden dogum borçlanması prim gün saıyısı ödenegi harici yasdanda erken emeklilik saglıyormu bize saygılarımla cevaplarsanız sevinirim
 • #
  aykut2013-11-28 16:27:57eşim 1991 dogumlu 1 cocugumuuz var acaba nasıl emeklı olur ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunuz hıc calısmadı aykutbilici.ab@gmail.com
 • #
  dursun eryılmaz2013-12-16 10:29:31eşim ev hanımı 1991 de yaklaşık 6 aylık isteğe bağlı bağkur pirimi ödedi sonra terk etti.1961 doğumlu emekli olması için nekadar pirim ödemesi gerekiyor ?ve nezaman emekli olabilir .Aşğıdaki emaile gönderirseniz sevinirim.. eryilmaz_dursun@hotmail.com
 • #
  asuman2014-01-06 00:55:1143 yaşındayım.dört çocuk annesi ev hanımıyım hiç sigorta başlangıcım yok.bireysel emeklilikten nasıl yararlanabilirim? ve nasıl başvurabilirim ? (sağlıkta eşimin sigortasından yararlanıyorum ) bilgilendirmenizi rica ediyorum..
 • #
  fazilemre2014-01-06 12:24:17eşim 1990 dogumlu 1 cocugumuuz var acaba nasıl emeklı olur ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunuz hıc calısmadı fazilemre@gmail.com