eposta yazdır zoom+ zoom-

Emekliye promosyon 900 lirayı geçebilir

Emekliye promosyon 900 lirayı geçebilir

Emekli promosyonu her emeklinin dört gözle beklediği bir haber... Konuya ilişkin çalışmanın son şekline göre, asgari 500 lira üzerinde duruluyor ancak 900 lira seviyesini aşması da mümkün görülüyor... İşte detaylar...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 05-07-2016 09:30 - Güncelleme: 05-07-2016 09:30

11 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon çalışmasında sona gelindi. Özel bankaların her yıl sisteme yeni giren yaklaşık 500 bin emekli için üç yıllığına 500 lira promosyon teklif ettiği belirtiliyor. Buna göre, bütün emekliler için ise '0-500, 500-1.000, 1000-2.000 arası ve 2 bin lira üstü alanlar' olmak üzere kademelendirme yapılması gündemde. Bankalar, emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre promosyon ödemesi yapacak.Önerilen 500 liranın asgari tutar olması ve aylık dilimlere göre yukarı çıkarılabileceği belirtiliyor.

Akşam'da yer alan habere göre, emeklilere de memurlara ödenen miktar kadar olmasa da promosyon ödenmesi için mutlu son yakın gözüküyor. Kamu bankalarının da promosyon için iştahlı olması emeklilerin yüzünü güldürecek gelişmenin her an yaşanabileceğine işaret ediyor. Emekli aylıkları önemli ölçüde kamu bankaları tarafından ödeniyor. Bunun yanında PTT ile de emekli aylıklarının ödenmesi söz konusu.


ORTADA ASLINDA HUKUKİ BİR GEREKÇE BULUNMUYOR
Kamu bankalarının ve PTT'nin payı toplamda yüzde 90 civarında. Emeklilere promosyon ödenmesi konusunda aslında ortada hukuki bir gerekçe bulunmuyor. 2007/21 sayılı Genelge ile kamuda görev yapan memurların promosyon adı altında bir ödeme almasının hukuki dayanağı oluşturuldu. Ancak bu genelgede 'emekli' ibaresi geçmediği için emeklilere promosyon ödenmesi şu an için mümkün değil. Diğer yandan Türkiye Emekliler Derneği bu konuyla ilgili dava açmıştı. Dava olumsuz sonuçlanınca kamu eliyle promosyon ödenemeyeceği netleşti. Sonrasında özel bankaların emeklilere promosyon konusunda neler yapabileceği görüşülmeye başlandı.

BANKALAR NE İSTİYOR?
Bankaların emeklilere promosyon vermesinin arkasında emeklilerin açtıracakları hesapla birlikte promosyon ödeyen banka üzerinden bankacılık işlemleri yapması beklentisi yatıyor. Ancak emeklilerin çoğu zaman aylıklarını hiç bekletmeden çekmeleri nedeniyle bankalar yüksek miktarlara yanaşmıyor. Diğer yandan emeklilerin kredi kullanması veya avans para kullanmaları karşılığında bankaların promosyonda yıllık 900 TL'ye çıkabilecekleri öngörülüyor.

13'ÜNCÜ MAAŞ GİBİ OLMAZ
Promosyon ödemesi konusunda geçtiğimiz dönemde 13. maaş tarzında yaklaşımlar söz konusu olmuştu. Ancak ne yazık ki, promosyon ödemesinde bu miktara ulaşılması mümkün değil. Yüzlerce kişinin çalıştığı kamu kurumlarında bile 5 yıllık anlaşmalarla ancak bir maaşlık promosyon ödenmesi söz konusu oluyor.

BANKALARIN İŞLEM ÜCRETLERİ SINIRLANDIRILACAK
Bankacılıkta son dönemde yapılan düzenlemeler neticesinde kart kullanım ücretleri, kredi kullanımları gibi bankacılık işlemlerinde bankaların işlem ücretlerinde sınırlamalara gidildi. Buna rağmen emeklilerin maaşlarını taşıdıkları bankalardan promosyonun şartlarını ayrıntılı olarak öğrenmeleri ve bundan sonra maaşlarını taşımaları önemli.

İKİ TARAF DA KAZANACAK
Bankaların emekliye promosyon ödememesi için herhangi bir sebep yok. Promosyondan hem bankalar, hem emekliler fayda sağlayacaklar. Görüşmeler sonlandığında emeklilerin bir nebze yüzünü güldürebilecek bir rakamda anlaşılırsa emeklinin aylığı artmış olacaktır. Bunun yanında bankacılık sistemi de bu gelişmeden fayda sağlayacaktır.
ÖZEL BANKALAR RAKAMI 900 TL'YE KADAR ÇEKEBİLİR
Özel bankaların 11 milyon emekliyi kendi bankalarına çekebilmek için rakamı 900 TL'ye kadar çekmesi bekleniyor. Böyle olursa bu durumdan emeklilerin kazançlı çıkması söz konusu olacak. Diğer yandan rakamın çok daha yukarılara çıkma ihtimali de söz konusu. Ancak bu rakam tamamen emeklilerin bankadaki işlem düzeyine bağlı olarak da belirlenebilir.

BAŞBAKAN'A SUNULACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, emeklilere promosyon çalışmasını tamamladıklarını ve çalışmanın son halini Başbakan Binali Yıldırım'a sunacaklarını belirtmişti. Bankaların cazibe merkezinin yeni emekliler olduğuna işaret eden Bakan Soylu, kamu, katılım, özel bankalar ve PTT olmak üzere dört ayrı kurumla görüşme yaptıklarına dikkat çekmişti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Emekliye promosyon 900 lirayı geçebilir haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • Misafir 06 Temmuz 2016 11:34 Eger benim promasyonun 3 yıllık 500 TL.olursa teşekkür ederim ben almayayım.Bankam bir ihtiyacını karşılasın.İşte seçtiklerimizin seçenlere verdiği değer!.

    CEVAP YAZ 0 4

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro