yandex izleme resmi
15
Anasayfa » Kamu Personeli » Emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut!

Emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut!

Emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut!
Faruk Çelik, emeklilikte yaş bekleyen yaklaşık 5 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirttti. Bakan Çelik, emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut verdi...
editor@internethaber.com İdris Borak Haberleri
Eklenme Tarihi: 15-04-2013 12:59:00 | Güncelleme: 28-11-2015 16:18:24

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş bekleyen yaklaşık 5 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirterek, "Bir çıkış yolu yoksa bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız." dedi.

Bakan Çelik, Bursa'da, Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Batumlular Derneği tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Programı'na katıldı. Batumlular Derneği'nin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin, Batum'a yurt yaptırması nedeniyle de teşekkür etti. Türkiye'nin dışarıda da önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Çelik, belediyeler ve TİKA vasıtasıyla önemli hizmetler verildiğinin altını çizdi.

Bakan Çelik, konuşmasının ardından, gazetecilerin çözüm süreci ile ilgili sorularını cevapladı. Terörün bitmesini, toplumun bütün kesimlerinin istediğini belirten Çelik, eksiklerin olabileceğini ancak bağırarak değil, çözüm üreterek sorundan kurtulmak gerektiğini vurguladı.

"ÇÖZÜM SÜRECİNDE GİDİŞAT İYİ"

Meselenin, politika yapılacak bir mesele olmadığını, salı günü yapılan atışmalarla çözülemeyeceğini kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

"Bu mesele, oy devşirilecek bir mesele değildir. Bunun çözülmesi gerekiyor. Onun için Sayın Başbakanımız ‘her türlü riske evet, yeter ki bu mesele milletin gündeminden kalksın' anlayışı ile yola çıkıldı. Şu an gidişat iyi. Vatandaşın beklentileri istikametinde geliyor. İnşallah şer güçler, emellerine ulaşamayacak. Ve yeni bir kardeşlik, kucaklaşma süreci başlayacak ve Türkiye'nin önü açık."

"EV HAPSİ GÜNDEMDE YOK"

Terör örgütü elebaşına ev hapsinin gündemde olup olmadığı sorusuna ise Çelik, şu cevabı verdi: "Böyle bir şey gündemde yok. Pazarlıklar falan konuşuluyor, böyle bir şey ne hükümetin gündeminde var, ne konuşulan bir konu. Bütün kesimler silahların bırakılmasında ittifak ediyor. Türkiye, demokratik bir ülke. İlgili parti Meclis'te görüşlerini her dozda söyleyebiliyor. Silahla bu ülkede bir şeyin çözülemeyeceğini herkes gördü. Bir çakıl taşının bu ülkeden kopartılamayacağını terör örgütü de gördü. Ölen herkes bu ülkenin kimliğini taşıyor. O halde bu işe, çözüme katkı sunmalarını muhalefetten de sivil toplum örgütlerinden de umuyoruz."

"TC İBARESİ CUMHURİYET YAŞADIKÇA GÜNDEMİMİZDE OLMAYACAK"

Bakan Çelik, Sağlık Bakanlığı'nda gündeme gelen ‘TC' ibaresinin tabelalardan kaldırılması tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise şu açıklamayı yaptı: "TC logosu ile ilgili ne Bakanlar Kurulu'nda, ne bakanlıklarda, hiçbir yerde böyle bir görüşme kesinlikle söz konusu değil. Bir kişi ya da bir bürokratın kendi uygulaması diyebileceğimiz bir şey bu. Biz de bu vesileyle duyduk. Türkiye Cumhuriyeti kavramının neresinden kim rahatsız olacak. Böyle bir şey olabilir mi. Bu olay abartıldı, çok farklı yerlere taşınmaya çalışılıyor. Bu hükümetin gündeminde hiç olmayan, Cumhuriyet tarihi boyunca, Cumhuriyet yaşadıkça da hiç olmayacak bir durum. Bir kurumda bir birim amirinin uygulaması ki zaten ilgili bakan arkadaşımız da en sert şekilde açıklama yaptı. Bunu hükümete, bakanlara dayandırmanın hiçbir temeli yok."

Emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine de Çelik, 1999'da üçlü koalisyonun çıkardığı kanunu hatırlatarak, çalışmakta olan insanların, çalışırken kuralın değişmesi ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. Bu vatandaşların talepleri olduğunu vurgulayan Çelik, örneğin, 10 yılda emekli olabilecekken, değişiklikle 15 yılda emekli olma durumu ile karşı karşıya kalındığını, bu konuda değişiklik istendiğini ifade etti.

"VATANDAŞLARI DİNLEMEK SORUN ÇÖZÜLDÜ DEMEK DEĞİL"

Bu insanları davet ettiklerini ve konuştuklarını belirten Çelik, şunları dile getirdi: "Yarım gün boyu birlikte olduk, dertlerini dinledik. Gerçekten çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olan kardeşlerimiz de var. ‘Bizden öncekiler böyle bir şey yaşanmadı, oyunun ortasında değil de bu kural çalışmaya başlayanlara konsaydı' şeklinde talepleri var. Biz de Batı'daki uygulamalara bakalım, bu nedir. Yani sizin şu an emekliliğiniz 5 yıl önce alınırsa ne gibi bir maliyet çıkıyor. Çünkü bizim yeni bir maliyeti çıkartacak uygulamayı devreye koyma şansımız yok. Orta, kısa vadeli programlarımız belli. Fakat burada sağlıkla ilgili yaşanan problemi olanlar var. Bazıları belki de çok daha düşük aylıkla emekli olmayı kabul edecek vatandaşlar da var. Bizim şu an yaptığımız şu; bu vatandaşlar bir talepte bulunuyor, bizler de bunları dinledik. Çalışma yapıyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na bu işi taşırız. Bunun mali boyutu ayıklanacak, eğer bir çıkış yolu bulabilirsek, ona göre bilgi veririz. Bu, 5 milyon çalışanı ilgilendiren bir konudur. Bir çıkış yolu yoksa da bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek, sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız daha."

YORUM YAZIN Emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut! Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 17 YORUM
 • #
  e.kara2013-04-15 20:54:38futbol maçı oynanırken kural değişmez ise bu yanlışı düzeltin,eskiler yıllarını doldurduklarında emekli olsun,sonrakiler yeni kurallara uysun da.
 • #
  yaşa takılan2013-04-16 19:55:02Bukadar insanın ekmeğiyle oynuyor ahını alıyorsunuz oysaki medyadan takip ediyoruz her mağdurum diyene maaş bağlanıyor peki hak eden bizler niye emekli olamıyoruz hükumetler,belediyeler insana hizmet için var insanların haklarını elinden alıp süründürmek için değil.hadi fifa bir kanun çıkarsın desinki ofsayttan atılan goller bundan sonrası ve bundan öncesi gol sayılacak çıkın işin içinden bakalım.
 • #
  ali kılıç2013-04-18 19:44:05bir yaş diyip sabahtan akşama kadar biz emekli olacak ve yaşa takılanlar bir umut bekliyoruz. 1-2-3-4-5 yıl kadar yaşa takılan 5.000.000 kişi bekliyoruz.lütfen artık bizlere umut verip birgün sonra maliye bakanı tarafından umutlarımızı kırmayın.bu ülkede 3500 gün çalışıp 32-35 yaşlarındaki emekli olanlar var.bizler sadece 25 yılını doldumuş ve sadece yaşı beklemekteyiz.sizlerden iş iştemiyoruz.sadece 1999 yılında bizlere yapılan haksızlığın giderilmesini istiyoruz.
 • #
  makbule2013-04-19 08:34:35onca ınsanın ıstedıgı tek şe haklarının verılmesı ve artık kımsenın gucu kalmadı bu konu dalga geçılecek yada ötelenecek bır konu degıl ınsanlar saglık sorunları yaşıyor parasız ve ıssız kafayı yıyorlar lutfen dıyorum daha çok psıkolojımız bozulmadan ıstedıgımız tek şey hakkımıızı verın
 • #
  devlet mağduru2013-04-20 09:01:55bunlar bu işi tamamen oyuna çevirdiler .kendilerine bir gecedemaaş zammı yaparken bütün partiler elele veriyorlarda halkın sorunu olduğunda niçin uzlaşamıyorlar acaba .sayın maliye bakanı ozaman devlet bütçesini hiç düşünmüyor.bence hep birlikte toplanıp avrupa insan hakları mahkemesine götürmek gerek belki onlar biraz insancıldıl gözgöre göre hakkımızı yiyorlar sonrada adaletten bahsediyorlar .onların adaleti onların olsun bizim hakkımızda haram olsun.
 • #
  T.Akal2013-04-20 17:42:26Kanun geriye dönük işlemez,kanun çıkacaksa o tarihten itibaren geçerli olur.Alınan hakları acilen bir yasayla geri verin, Bir çok alanda bu yasa ülke için hayırlı olacaktır,ekonomi resetlenecek,alışveriş daha coşkulu olacak ve esnafın yüzü gülecek,ayrıca gençlerde enerjilerini boş işlerde değil, geleceğe yönelik güzel işlerde kulancaklar.Ayrıca emekli olan babaların çocuklarının yüzüde gülecek. Bunlar güzel şeyler değil mi ?
 • #
  sürünen adam2013-04-21 12:02:43açız aç elde avucta ne varsa yedk iş yok yaşlıyız diye emeklilik yok genciz diye bana 8 yıl vurdu 8 yıldır ne çektigimi ben birde allah biliyor bu sekiz yıın maaşı olmadıgı gibi birde saglıktan faydalanmak için para yatırıyoruz üstelik para yatırdıkca maaş düşüyo bunlar hep hak sayın maliye bakanına soruyorum türkiyenin hesabını yapan bakan bizlerin maduriyetini hesap edemiyormu edemiyosa istifa etsin
 • #
  cemal2013-04-23 06:56:43çalışma bakanı sahne oyunu degil sizden icraat bekliyoruz sizden sadaka degil hakedilmiş hakkımızı istiyoruz
 • #
  yavuz çabuk2013-04-23 22:26:32sayın maliye bakanı bizler sizleri iktidara getirdik aman hakllarımız yeniyor bizi yani biz çalışanları daha iyi savunacak diye ama gördükki kim gelirse gelsin işçiyi düşünen yok birde üç çocuk yapın diyorlar ben dört yaptımda ne oldu sanki madalya mı verdiniz üstelik çocuklarım birini bulursa birini bulamıyor yirmiyedi sene ssk izmet vermişim sekizbin günüm var sayın maliye bakanı size soruyorum daha ne kadar çalışayım iş başvurusunda yaşlısın size göre genciz hakkımızı istiyoruz
 • #
  teoman042013-04-24 12:24:46Bügüne kadar sayin başbakanimiz o kadar yanlişi düzetti olmaz denilen cok işi halletti örnek yillardir ödenemeyen tasarruf teşvik paralarini ödedi şu anda devletten maaş almayan kalmadi sakati dulu yetimi oglu askerde olani kimsesizi yoksulu garibani yalniz almayan yaş magdurlari kaldi 25 yil 8500 pirim var sen olamazsin 5 yil daha bekleyecesin adam 500 günden emekli oldu sen 8500 günde olamazsin bu yanliş degilde ne resmen kul hakki bir yanliş konunla benim ekmegimi elimde al başkasina ver ama sayin başbakanimizin bu yanlişida düzeltecegini biliyorum kendisi her zaman mazlumun yaninda
 • #
  ayça2013-04-27 06:14:20işsizim çalışmış olduğum yerden kovuldum.emeklilik yok iş yok ne olacak halimiz emekli olacağım gençsin çalışacağım yaşın geçmiş diyorlar iki arada bir derede kaldık.suçlu olmamızneye bağlı emekliliği hakedeli 3yıl geçmiş patronum 3yıl sigortamı yatırmamış 3yılda ordan darbe yemişim. allah aşkına bizden başka yokmu
 • #
  ÇİĞDEM AKMAN2013-05-12 00:19:38MADEM EMEKLİ EDEMİYOR İŞ BULSUN O ZAMAN NİYE 35 YAŞIN ÜSTÜNDEKİLERİ İŞE ALMIYORLAR ONLARI ARAŞTIRSIN BAKALIM KENDİLERİNİN KARINLARI TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMIYORLAR BU MİLLET ÖLSÜN ONLAR MUTLU LÜKS HAYAT İÇİNDE YAŞASINLAR BAKALIM.BABACANIN TUZU KURU TABİ SEN İŞ BULAMAMIŞIN EVİNE EKMEK GÖTÜREMEMİŞİN KARNIN AÇ KALMIŞ UMRUNDAMI ADAMIN O OLMAYAN AÇIK PEŞİNDE BU MİLLETTE APTALDIYA 5000 KİŞİ AİLELERİYLE KİMSE HAKLARINI HELAL ETMİYOR BU YANLIŞI DÜZELTENE KADAR AYIPTIR YA KAFALARINI YASTIĞA NASIL KOYUYORLAR ACABA YARIN ONLARIN ÇOCUKLARI NE OLCAK HİÇ DÜŞÜNÜYORLARMI ACABA ONLARDAN BÜYÜK ALLAH VAR CEZALARINI VERİR UMARIM.
 • #
  m. gencer2013-05-15 13:52:22yeter artık yeter, ALLAH,I kitabı biliyorsanız yeter bu milleti bekletmeyin, bu millete yalan söylemeyin. eğer birazcık allah korkusu varsa,içinizde birazcık iman varsa nolur yapmayın yalvartmayın insanları, insanlar ekmek bulamaz hale geldi, kafanızı uzatın kendi insanlarınıza bir bakın yaaa, suriyeli ve pkk lılara yedirdiğiniz yeter önce türk,lere bakın.
 • #
  fatma2013-06-06 10:37:19ne olur emeklilikte yaşa takılanlara çözüm 2013 te müjdeli haber bekliyoruz. artık bu olay sizcede uzamadı mı ne olur halledin inanın artık bittik.
 • #
  sürünenler grubu2013-11-04 20:35:06iki buçuk yıl önce emekli olacaktım yaş koydular birde utanmadan emribaki sağlık primi kesiyorlar 1999 yılından sonra giriş yapanlara kanununuzu uygulayın anlaşıldı sizin gitme vaktiniz geldi önümüzdeki seçimlerde oy yok
 • #
  Engin Tatlıtürk.2013-12-19 16:56:42Yaş mevzuunda kural sonradan değiştirildiği için devlet haksızdır. Vatandaşa maliyetsiz bir çözümü hemen bulmalıdır. İşin maddi boyutu vatandaşı ırgalamaz. Bir de prim gün sayısı yetersizler vardır ki bunlarda haklıdır. Devlet sigorta primlerini toplayamamışsa ve belli bir yaşın üzerindekilere çalışmayı yasaklamışsa nasıl tamamlanır bu eksik günler? Suçlu vatandaş mı? Eksik günlerin bu günkü maliyeti alınarak yaşı uyan ama gün eksiği olanların sorununa da çözüm getirilmelidir. BU KANUNLAR ÇIKMAZSA VALLAHİ AK PARTİYE ÜZÜLEREK OY VERMEYECEĞİZ AİLECE.
 • #
  sakaryalı mesut2015-03-01 16:16:135 milyon bekleyen var 1 kişi en az 3 kişi olsa 15 milyon eder yasa çıkmas sa ak parti 15 mil oy gider