yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1505
  0,42 %

 •  

  EURO
  2,9765
  0,81 %

 •  

  ALTIN
  594,91
  0,71 %

Emeklilikte yaşa takılanlar şimdi ne yapacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar şimdi ne yapacak?
Memurhaber.com - Emeklilikte yaşı bekleyenleri üzecek açıklamayı yapan Faruk Çelik ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilikte yaşa takılanlara son bir umut verdi... Peki emeklilikte yaşa takılanlar şimdi ne yapacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş bekleyen yaklaşık 5 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirterek, "Bir çıkış yolu yoksa bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız." dedi.

Bakan Çelik, Bursa'da, Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Batumlular Derneği tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Programı'na katıldı. Batumlular Derneği'nin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin, Batum'a yurt yaptırması nedeniyle de teşekkür etti. Türkiye'nin dışarıda da önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Çelik, belediyeler ve TİKA vasıtasıyla önemli hizmetler verildiğinin altını çizdi.

Bakan Çelik, konuşmasının ardından, gazetecilerin çözüm süreci ile ilgili sorularını cevapladı. Terörün bitmesini, toplumun bütün kesimlerinin istediğini belirten Çelik, eksiklerin olabileceğini ancak bağırarak değil, çözüm üreterek sorundan kurtulmak gerektiğini vurguladı.

"ÇÖZÜM SÜRECİNDE GİDİŞAT İYİ"

Meselenin, politika yapılacak bir mesele olmadığını, salı günü yapılan atışmalarla çözülemeyeceğini kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

"Bu mesele, oy devşirilecek bir mesele değildir. Bunun çözülmesi gerekiyor. Onun için Sayın Başbakanımız ‘her türlü riske evet, yeter ki bu mesele milletin gündeminden kalksın' anlayışı ile yola çıkıldı. Şu an gidişat iyi. Vatandaşın beklentileri istikametinde geliyor. İnşallah şer güçler, emellerine ulaşamayacak. Ve yeni bir kardeşlik, kucaklaşma süreci başlayacak ve Türkiye'nin önü açık."

"EV HAPSİ GÜNDEMDE YOK"

Terör örgütü elebaşına ev hapsinin gündemde olup olmadığı sorusuna ise Çelik, şu cevabı verdi: "Böyle bir şey gündemde yok. Pazarlıklar falan konuşuluyor, böyle bir şey ne hükümetin gündeminde var, ne konuşulan bir konu. Bütün kesimler silahların bırakılmasında ittifak ediyor. Türkiye, demokratik bir ülke. İlgili parti Meclis'te görüşlerini her dozda söyleyebiliyor. Silahla bu ülkede bir şeyin çözülemeyeceğini herkes gördü. Bir çakıl taşının bu ülkeden kopartılamayacağını terör örgütü de gördü. Ölen herkes bu ülkenin kimliğini taşıyor. O halde bu işe, çözüme katkı sunmalarını muhalefetten de sivil toplum örgütlerinden de umuyoruz."

"TC İBARESİ CUMHURİYET YAŞADIKÇA GÜNDEMİMİZDE OLMAYACAK"

Bakan Çelik, Sağlık Bakanlığı'nda gündeme gelen ‘TC' ibaresinin tabelalardan kaldırılması tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise şu açıklamayı yaptı: "TC logosu ile ilgili ne Bakanlar Kurulu'nda, ne bakanlıklarda, hiçbir yerde böyle bir görüşme kesinlikle söz konusu değil. Bir kişi ya da bir bürokratın kendi uygulaması diyebileceğimiz bir şey bu. Biz de bu vesileyle duyduk. Türkiye Cumhuriyeti kavramının neresinden kim rahatsız olacak. Böyle bir şey olabilir mi. Bu olay abartıldı, çok farklı yerlere taşınmaya çalışılıyor. Bu hükümetin gündeminde hiç olmayan, Cumhuriyet tarihi boyunca, Cumhuriyet yaşadıkça da hiç olmayacak bir durum. Bir kurumda bir birim amirinin uygulaması ki zaten ilgili bakan arkadaşımız da en sert şekilde açıklama yaptı. Bunu hükümete, bakanlara dayandırmanın hiçbir temeli yok."

Emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine de Çelik, 1999'da üçlü koalisyonun çıkardığı kanunu hatırlatarak, çalışmakta olan insanların, çalışırken kuralın değişmesi ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. Bu vatandaşların talepleri olduğunu vurgulayan Çelik, örneğin, 10 yılda emekli olabilecekken, değişiklikle 15 yılda emekli olma durumu ile karşı karşıya kalındığını, bu konuda değişiklik istendiğini ifade etti.

"VATANDAŞLARI DİNLEMEK SORUN ÇÖZÜLDÜ DEMEK DEĞİL"

Bu insanları davet ettiklerini ve konuştuklarını belirten Çelik, şunları dile getirdi: "Yarım gün boyu birlikte olduk, dertlerini dinledik. Gerçekten çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olan kardeşlerimiz de var. ‘Bizden öncekiler böyle bir şey yaşanmadı, oyunun ortasında değil de bu kural çalışmaya başlayanlara konsaydı' şeklinde talepleri var. Biz de Batı'daki uygulamalara bakalım, bu nedir. Yani sizin şu an emekliliğiniz 5 yıl önce alınırsa ne gibi bir maliyet çıkıyor. Çünkü bizim yeni bir maliyeti çıkartacak uygulamayı devreye koyma şansımız yok. Orta, kısa vadeli programlarımız belli. Fakat burada sağlıkla ilgili yaşanan problemi olanlar var. Bazıları belki de çok daha düşük aylıkla emekli olmayı kabul edecek vatandaşlar da var. Bizim şu an yaptığımız şu; bu vatandaşlar bir talepte bulunuyor, bizler de bunları dinledik. Çalışma yapıyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na bu işi taşırız. Bunun mali boyutu ayıklanacak, eğer bir çıkış yolu bulabilirsek, ona göre bilgi veririz. Bu, 5 milyon çalışanı ilgilendiren bir konudur. Bir çıkış yolu yoksa da bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek, sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız daha."

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

29 Yorum
 • LATİF

  24 Nisan 2014, Perşembe

  BEN DEHAKIMI BU HÜKUMETE HELAL ETMİYORUM BENDE 3 DÖNEMDİR OYVERİYORUM ATIK YOK
 • mahmut

  24 Nisan 2014, Perşembe

  akpye verdiğim oy haram olsun
 • Maraba

  24 Nisan 2014, Perşembe

  4-5 yıldan beri yazılır söylenir hep 25 yıllık çalışanların bir kereye mahsus emekli edileceği,oyun içinde kural değişti emekliliğim şu an dolmuşken 4,5 yıl daha çalışmam gerekiyor,9000gün prim ödedim 25 yıllık çalışmam bitti özelleştirme korkusundan hemen emekli olmak istiyorum olamıyorum.Adalet ve kalkınma partisinden adil olup kanunun çıktığı tarihten sonra ssk lı olanları kapsamasını hak ihlali yapmamasını temenni ediyorum..
 • cihan karacan

  24 Nisan 2014, Perşembe

  . SAYGIDEĞER EMEKLİLİKTE "YAŞ"A TAKILANLAR 09 HAZİRAN 2013 Pazar günü, Saat: 14:00 de. Yasal izinler alınmış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde, toplanıyoruz. https://www.facebook.com/groups/142419432586917/ https://www.facebook.com/groups/emekliyt/ http://twitturk.com/groups/view_group/342/emekllkteyasatakilanlar
 • birol

  24 Nisan 2014, Perşembe

  sayın milletvekilleri kendilerine gelince kaynak var yaşa takılanlara gelince kaynak yok akp bir vatandaş olarak soruyorum sizin adaletiniz bumu
 • vatandaş

  24 Nisan 2014, Perşembe

  FAZLA.SÖZE.GEREK.SANDIKTA.GÖRÖŞOROK.ŞİMDİDEN.3.OYDAN.OLDUNUZ.
 • kara

  24 Nisan 2014, Perşembe

  arkadaşlar benden 1 yıl sonra işe başlayan arkadaş benden yaşı büyük olduğu için emekli oldu bense hala 2015 yılını bekliyorum benin normal sürem geçeli 2 yıl oldu bu hükümete verdiğim oyu haram etmek istiyorum........
 • işsiz

  24 Nisan 2014, Perşembe

  sayın şimşek babacan çelik beyler ne olur anlayın artık bizleri bizleri yaşlısınız diye kimse işe almıyorlar çocuklarımızı okutamıyoruz
 • VATANDAS

  24 Nisan 2014, Perşembe

  MİLLETİN KENDISI AC VEKLLERI KRAL
 • ayfer

  24 Nisan 2014, Perşembe

  suriyelileri beslemeye para var gelecegimizi mahvetmiyorlar hakedenlerin hakkını vermeye gelince para yok geleğimiz mahvoluyor nasıl oluyorsa siz önce hakedenlerin hakkını verin sonra elin itlerini besleyin
 • yaşa r

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yaşa takılanlar zaten takılmış siz vekillere kıyak çekin
 • herif

  24 Nisan 2014, Perşembe

  sakınha öyle birşey yapmayın ünkü o zaman doğrubir iş yapmış olurunu
 • RİZELİ MEHMET EMİN

  24 Nisan 2014, Perşembe

  DEĞERLİ RİZELİLER ÇAYCİYLA ALAY EDİLİYOR SAYİN BAŞBAKAN BİZ 0/050Yİ ÇOKTAN AŞTİK DİYOR.BİZKİ KOYUN BİR MİLLET ALİ BABACANDA ERKEN EMELİLİK YOK DER.ÇÜNKÜ ALİ BABACANİN BİR DAHA SEÇİLME HAKKİ YOK HATTA HAYATİ GARATİYE ALMİLAR .MEHMET ŞİMŞEKTE VE DİYERLERİ.SEÇİME DEVAM MİLLETE SELAM.
 • ayhan yaşar

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yalan tabi mileti dalga geciylar milet enayi dil hukumet verdi sozun arkasında dursun once bu yaptınız yasalarla kayıt dışı artı dada artıyor kimse ici gecmiş emkliye sigorta odemez 2 ay oder gene devam
 • WATANDAŞ

  24 Nisan 2014, Perşembe

  AKP HÜKÜMETİ NİN BECERİKSİZLİĞİNİ BU HAKSIZLIĞI ÇÖZEMEYİŞİNDEN ANLAYIN ARTIK AÇIN ARTIK GÖZÜNÜZÜ BU SORUNU ÇÖZSÜNLER GERÇEKTEN ADALAT Lİ BİR PARTİ OLDUĞU ANLAŞILIR AMA YAPAMAZLAR YALAN DOLANLA MİLLETİ AVUTMAK SİYASET YAPIYORLAR AYIP GÜNAHTIR BU MİLLETİ KANDIRMAK HİÇ BİR İNSANA YAKIŞMAZ ZATEN ADAMLARA VURAN VURMUŞ BU GARİPLERİN SIRTINDAN SİYASET YAPARAK KANDIRMAYA ADAM ALLAHTAN KORKAR.
 • İSMAİL KURCU

  24 Nisan 2014, Perşembe

  BU MALİYE BAKANININ OLDUĞU HÜKÜMETE OY VERMEYELİM YAŞ BEKLEYEN ARKADAŞLAR HERİF ACIMASIZ VE GADDAR
 • arif

  24 Nisan 2014, Perşembe

  hepinizin görüşüne katılıyorum işsiz kaldım zorunlu olarak küçük esnaf olarak yaşama devam etmekteyim EMEKLİYE AYIRMADIĞINIZ İÇİN aylık ödediğim pirimemi alamadığım maaşamı yanalım.yeri geldiğinde biz millete hizmetkarız vekiliz diyeceksiniz asıl olan milleti insan yerine koymayacaksınız ?
 • trugut

  24 Nisan 2014, Perşembe

  emeklı olsaydım iki sene olacaktı bin lıradan tolam yırmıdortbınlira bizden çok malıyeye odeme yapanmı var işsizlik fonunada dunya para toplandı bizlerden ne onu alabıldık çunku hep çaliştık daha kesieln pirimleride bizmi yedik
 • osman

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kıçımızdan donumuzuda alacaklar oyverin yeter
 • meçhul

  24 Nisan 2014, Perşembe

  bunlar vatandaş için çalışmıyor kendileri için çalışıyorlar.bakın şimdiye kadar namuslu bir vatandaş için bi kanun çıkmış mı çıkmadı çıkmazda.
 • hakkıyenen

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yaf sayın hükümet idda var milli piyango var sayısal loto var daha bilmedigim bir sürü oyunlar var haftanın bir gününe bir oyun daha sıgdırın işte size kaynak nede olsa fakirin ekmegi umut
 • saros

  24 Nisan 2014, Perşembe

  2 sene vekillik yapıp senelerce emekli maaşı alan birde en yüksek maaşla emekli olan bu ş diyecek birşey bulamıyorum binim hakkım var ise zehir zemberek olsun bunlara
 • saros

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yaşa takılanların kanunu kendilerine çıkacak olsaydı bir gecede sessiz sedasız çıkarırdı bu o çocukları vatandaşa geldimi sürün babam sürün bu memlekette hakkını aramak için haram zade olacan hemen verirler bizim vekillerimiz asıllerine hainlik yapıyorlar elbet bir gün cezalarını çekerler
 • kırıkkaleli

  24 Nisan 2014, Perşembe

  arkadaşlar askerücretle çalışan bizler çok maduruz ama tok açın halinden anlamasmış sandık da gqsterelim
 • sezgin

  24 Nisan 2014, Perşembe

  sandıkta sorarız hesabını
 • mağdur

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Arkadaşlar bu ülkede ya milletvekili olmak lazım ya da Suriyeli.Hani IMF ye borç verecek duruma gelmiştik. Ben sandıkta helaleşeceğim.
 • sinemvar

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Bunlar, biz değerli insanlar bugüne kadar ses çıkarmadı diye aptalız sanıyorlar(af buyurun arkadaşlar öfkemden)bizmi bahsekonu 5 milyon kişimi peki bu ülkenin yükünü taşımak zorundayız yok batarız yok çıkarız yada bizden keseceğiniz %2 %3 %4 kesinti gibi küçük rakamlaramı muhtaç bu ülke işinize gelmiyor beyler. Bu şekilde söyleseniz dürüst insanlarsınız diyebiliriz.Hırsızlıkmı yapalım benim çocuğum başka çocuğun bindiği bisikletin arkasından bakarken ona dokunmak isterken ben kahroluyorum umarım aynı duyguyu sizlerde yaşarsınız....
 • vatandaş rıza

  24 Nisan 2014, Perşembe

  insanların hayallerini yıkmaktan başka ne iş yaptınızki zaten. bu sefer baltayı taşa vurdunuz hayallerini yıktığınız insanlar seçim zamanını bekliyor elmi yaman beymi yaman görülecek az kaldı hayal yıkmak nasıl olur görürsünüz.
 • bulent

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yalan bunlar sgk yok boyle bir çalışma diyor bakan var diyor milletle dalga geçiyorlar

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 53582fed67c84
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 53582fed67c84
  [anonym_comment_status] => 1
)