yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1355
  -0,70 %

 •  

  EURO
  2,9505
  -0,87 %

 •  

  ALTIN
  591,62
  -0,55 %

Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri

Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri
Memurhaber.com - Emekliliği yaşa takılanlar ne yapmalı, emekliliği yaşa takılanlar nasıl bir yol izleyecek, yeni emeklilik yasası neler getiriyor? 5 Nisan 2013 emekliliği yaşa takılanlar haberi

SGK'nın yeni başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile makamında görüştü. Gökalp'ten yakın zamanda TBMM'ye sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağından başka, "Vazgeçildi" haberlerine rağmen emeklilikte yaşa takılanlarla müjdeli haberler var.

BU HAFTA KESİNLEŞECEK

Habertürk'ten Ali Tezel'in haberine göre, Planlanan formül şu: Emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul eden hemen emekli olabilecek. Maliye yüzde 5 kesinti istiyor, ancak Almanya'da yüzde 2 olan bu oran önümüzdeki haftalarda kesinleşecek.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI'NIN TÜM MERAK EDİLENLERİ BURADA!


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE OLACAK?

İlk sorum "emeklilikte yaşa takılanlar" ile ilgili oldu. Başkan İlhan, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini ve yakında gerçek metnin ortaya çıkacağını ifade etti. "Her erken emekli olunacak yaş için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı" soruma ise şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak yaş için "yüzde 5'lik bir indirimi" düşündüklerini, ama henüz kesinleşmediğini ekledi. Maliye'nin görüşünün yüzde 5 kesinti yapılması yönünde olduğu belirtildi. Gökalp, konuyla ilgili olarak yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolup yaşı bekleyen 300 bin kişinin (SSK'lının) emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun hesaplandığını da belirtti.

YAŞA TAKILANLARIN BORÇLANMA TALEBİNİ DE İLETTİM

SGK Başkanı ile görüşeceğimi duyan "emeklilikte yaşa takılanlar" grubu da beni arayıp başkana bir teklifleri olduğunu belirttiler. Tekliflerini başkan hanıma ilettim. Grubun teklifi, "Emekliliğimize yaş şartından kaç yıl kalmışsa parasını peşin ödeyelim, aylıktan indirim yapmasınlar" idi. Başkan hanım bu teklife de sıcak baktığını ve bakanlık makamıyla birlikte konuyu değerlendireceklerini ifade etti. Bu uygulanırsa günlük en az 10.5 lira borçlanmak gerekiyor. Bu da örneğin 5 yılınız kalmışsa 19 bin lira borçlanma demek.

ERKEN EMEKLİLİK SADECE SSK'LILARA

Yaşı beklerken iş bulma umut ve isteği azalan ve emekli de olamayanlardan sadece SSK'lılara (4/A'lı) erken emeklilik hakkı gelirken, Bağ-Kur'lu (4/B'li) ve memurlara (4/C'li) bu hak şimdilik düşünülmüyor. Bu konuda en önemli kriter iş bulma konusu olduğu için SSK'lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru olmakla birlikte, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

SSK'lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.
"Emeklilikte yaşı bekleyenler"in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler "Yaşlısın" diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise "Gençsin" diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ

Almanya'da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67'dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2'lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya'da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜŞÜ DE DEĞERLENDİRİLİYOR

İşin ilginci çalışanları daha geç emekli etmeye çalışan hükümetler "Bu yetmez, bir de çalıştıkça emekli aylıklarını düşüreceğiz" dediler. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ileride alınacak emekli aylıkları 2'şer lira düşüyor.

SGK Başkanı ile bu konuyu görüştüğümüzde Denizli Pamukkale Üniversitesi'nden Doç Dr. Oğuz Karadeniz'in bu konuda teklifi olduğunu ve değerlendirdiklerini belirtti. Teklife göre, aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolduktan sonra yaşı beklerken çalışmaya devam ederken, her fazla 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 değil, 3 olarak alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için de ABO'nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak adına çalışmaya devam edecekleri beklentisi olacağı belirtilmiş.

EMEKLİ ÇALIŞANLARA DA MÜJDE GELEBİLİR

İkinci olarak da emekli olduktan sonra çalışıp SGK'ya SGDP primi ödeyerek çalışan emeklilerin, bu çalışmalarından emekli aylıklarına yansıma olmadığından gerçekte 1.5 milyondan fazla emekli çalışan olduğu halde 80 bini kayıtlı, geri kalanı kayıtdışı çalışmaktadır. Bunu engellemek adına, emekli olduktan sonra çalışılan her yıl için emekli aylıklarının yüzde 2 artırılması da düşünülmektedir. Bu durumda hem gelir vergisi hem de prim geliri artmış olacak.

SGK DENETMENLERİ MERKEZİLEŞECEK

Halen il müdürüne bile değil Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri'ne bağlı çalışan Sosyal Güvenlik Denetmenleri'nin yerelleşmesi sorununu ortadan kaldırmak için denetmenlerin belli illerde grup ve büro başkanlıkları olarak toplanması ve merkezileştirilmesi de düşünülen değişiklikler arasında. Ayrıca denetmenlerin harcırah ve ücretleri konusunda da çalışmalar devam ediyor.

SOKAK ÇOCUKLARI KURTULDU

Ana-babası olmayan 18 yaşından küçük çocukların zorunlu "Genel Sağlık Sigortası" kapsamında hem gelir testi hem de GSS primi konusunda zorluklar vardı. Konuyu gazetemizde de Ceyda Erenoğlu ile Hilal Öztürk haberleştirmişti. Artık sokak çocuklarının, para ödemeden primleri Hazine'den ödenerek sağlıkları karşılanmış olacak.

YABANCILARDA SEVE SEVE GSS KALKIYOR

Özellikle İngiliz ve Alman hükümetleri ile diplomatik soruna sebep olan, yabancılardan ülkemizde bir yıldan çok ikamet edenlerin zorunlu olarak GSS primi (aylık 250 lira gibi) ödemeleri uygulamasına da son veriliyor. Bundan böyle sadece isteyen yabancı GSS primi ödeyecek, istemeyen ödemeyecek.

TOPLULUK ÇALIŞANLARINA YÜZDE 5'LİK İNDİRİMDEN İŞVEREN YARARLANACAK

5510/5-g kapsamında yurtdışında (eski adı topluluk sigortası) çalışanları için işverenler, sadece GSS (yüzde 12.5) ve kısa vadeli (yüzde 2) prim ödüyorlar ve yüzde 5'lik indirimden yararlanamıyorlardı. Şimdi yapılan düzenlemeyle bu işverenler de yüzde 5'lik işveren indiriminden faydalanacaklar.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

47 Yorum
 • metin

  25 Nisan 2014, Cuma

  emeklilikte yaşa takılanlar erken emekli olmak isteyenler değil hakettikleri halde yaşını beklemek zorunda bırakılanlardır.adalet eninde sonunda tecelli edecektir
 • güneş

  25 Nisan 2014, Cuma

  oy vermem soz konusu değil.
 • yhan yasar

  25 Nisan 2014, Cuma

  bende olmaz diyorum biri baska konusuyor biri baska kimsen haberi kimseden yok sadece kuru gurultu ama bu secimide alcanızı umayın
 • erdal

  25 Nisan 2014, Cuma

  bir an evvel bu haksızlıga bir çözüm bulunmasını diliyoruminşallah 29 yıldır pirim ödüyorum yani 84 ten beri 9500 günümvar ama daha 4.5 yılım var bu haksızlıgın çözümünü sayın faruk çelik bakanımdan müjdelibir şekildebekliyorum tüm magdurlar adına
 • Adanalı

  25 Nisan 2014, Cuma

  ben 20 yıl tsk da çalıştım ancak emeklilik için beklemek durumundayım bu durum da mezarımı bekleyeceğiz tabi oda nasip olursa........... bu durumu yaratanlar kendilerine gelince kıyak emekliliği jet hızıyla yapıyorlar yazıklar olsun
 • KADİR

  25 Nisan 2014, Cuma

  BENDE YAŞ MAGDURUYUM ÖZEL SEKTÖRDE CALIŞİYORUM İNŞALLAH BUYUKLERİMİZ BU MİLLETİN SIKINTILARINI ANLAR UMİT EDERİM EN KISA SUREDE BİR CÖZÜME ULAŞTIRIRLAR
 • obiçim

  25 Nisan 2014, Cuma

  allaha havale ediyorum akp yi ve mehmet şimşeki.en sonunda başbakanlığın önünde görüşeceğiz anlaşılan budur
 • Ygokhan

  25 Nisan 2014, Cuma

  Kimin hakkını kime veriyorlar. Yada lutufdamı bulunacaklar yıllarca prim öde sonrada bekle hayır onlar bekleyecekler bu bizim hakkımız elimiden alınan hakkımız bu meseleyı cozmeyene oy yok...
 • muhsin zaim

  25 Nisan 2014, Cuma

  8900 prim günüm var.2 yılım kaldı 47 yaşındayım her gittiğim iş yerine yaşlısın deniyor.akşam eve gitmek istemiyorum çocuklarım elime bakıyor.yazıklar olsun bizi bu hallere sokanlara ......
 • FERDA

  25 Nisan 2014, Cuma

  BİZDE YAŞA TAKILAN BAĞKURLUYUZ. 9180GÜN PİRİMİMİZ VAR .AMA EMEKLİ OLAMADIK PİRİM ÖDEMEK İÇİN HERŞEYDEN MAHRUM KALDIK ÜSTELİK HALAN DA BORÇLUYUZ EMEKLİ OLMASAK ALTINDAN KALKAMAYIZ..SAYIN BAKANA VE BAŞBAKANA SESLENİYORUM 2ÇOCUĞUM VAR TEŞEKKÜRLER...........
 • nesrin guven

  25 Nisan 2014, Cuma

  ben 3600 günden yaşa takıldım 59 yaşını bekleyecegim zaten 60 görürsek eğer ayıptır yani insan biraz utanır 53 yaşındayım çaycılığa bile razıyım ama özel sektör ona bile 35 yaş üstü istemiyorum diyor. ayıptır yani bu nasıl bir vicdan kendilerine iki yılda emeklilik vatandaşa 60 yaş iki dünyada iki elim yakalarında olsunyasalar hep sizlere mi işliyor
 • muzo

  25 Nisan 2014, Cuma

  Devlet Vatandaşının kazanılmış hakkını gasp etmemelidir. Özellikle SSK lı İşçiler mağdurdur.adamların iş güvencesi yok. işten atılıyor iş yok güç yok..Ama Devlet Memuru, Bağkurlu böyle değil onun için öncelikle İşçi kardeşlerimizin arkadaşların mağduriyeti bir an önce giderilmelidir..Hükümet bu hakkı geri iade ederse sadece 5 milyon kişinin değil aileleri ile birlikte 15 milyonun gönlünü feth edecektir.
 • bahar

  25 Nisan 2014, Cuma

  Bu % 2 lik kesinti her yıl azalacak değilmi ? Yani 10. yılda %20 olan kesinti 9. yılda %18 8. yılda %16 7. yılda %14 olacak 10.yıl sonunda da kesinti bitecek değil mi...
 • MUSTAFA 8266

  25 Nisan 2014, Cuma

  CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 7 YILDA BİR YAPILIRKEN ŞİM 5 YILA DÜŞTÜ. SAYIN ABDULLAH GÜL CUMHUR BAŞKANIMIZ 7 YIL YAPTI SONRA 5 YIL İÇİN SEÇİMİ GELDİĞİNDE 5 YIL İÇİN SEÇİLDİ NOLDU ŞİMDİ YASA 7 YIL İKEN SEÇİLDİĞİNDEN 7 YIL YAPTI BİZ NOLACAZ YAŞ YOKTU 5675 GÜN 25 YIL VARDI ŞİMDİ 54 YAŞI BEKLİCEZ YANİ KAZANDIĞIMIZ HAKKIMIZI ALDILAR KESİNTİ FALAN AYIPTIR ANLAYANA.1999 DAN ÖNCEKİ GİRİŞLERİ OLANLARIN ANASININ AKSÜTÜ GİBİ HELALDİR EMEKLİLİK.KESİNTİDE YOK YAŞTA YOK YAPIN BU 5 MİLYON İNSAN SONSUZA DEK ARKANIZDADIR
 • Erol 71

  25 Nisan 2014, Cuma

  bir yerde hak yerini bulacak seçim provagandası olmasın yeter göztermelik yapmasınlar diger bag kurlularada tanınsın 3 yada 5 onemi yok hızlı seri olsun çok ama çok magdur var milyonların magduriyeti giderilir ümütüyle
 • hamo_77@hotmail.com

  25 Nisan 2014, Cuma

  MEMUR OLANLARDA MAĞDUR OLDU BEN 20 YILDA EMEKLİ OLACAKKEN ŞİMDİ 10 YIL DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM .MEMURLARDAN YILI GEÇİP EMEKLİ OLMAYANDA ÇOK BU YASA MEMURUDA KAPSASIN ZATEN AZ KİŞİ EMEKLİ OLACAKTIR
 • Mağduriyet

  25 Nisan 2014, Cuma

  Sadece SSK'lılara çıkarsa bu kanun, Kanunun eşitlik ilkesine aykırı olur. Yaş mağduru diğer Memur ve Bağkurlularda aynı tarihte aynı kanun ile yaş mağduru oldu. Sadece yorumlara dayalı bir uygulama yapılamaz.
 • RUHİ

  25 Nisan 2014, Cuma

  ALMANYA FİLLANDİYA MODELİ DEYİP DURMAYIN O ÜLKEDE EMEKLİLİGİ GELEN KİSİLERİ SEN DAHA BEKLE SENİ 10 SENE SONRA EMEKLİ EDECEMMİ DİYORLAR ONLAR EMEKLİLİGİ GELMEDİGİ HALDE EMEKLİ OLMAK İSTEYENDEN KESİNTİ YAPIYOR BİZİM DEVLETTEN ALACAGIMIZ VAR NE KESİNTİSİ
 • zeynel

  25 Nisan 2014, Cuma

  mustafa bey 12000tl olsa dükkan senin olsun
 • ismail

  25 Nisan 2014, Cuma

  arkadaşlar amaçları gündem değiştirmek gariban inanların dünyasını yıkorlar
 • baki

  25 Nisan 2014, Cuma

  bagkur luları adamdan sayan bile yok sgklı emekli olacak bagkurluyu adam yerine bile koy muyor lar 27 yıl bir fil pirim yatırdım hakım haram olsun diyorum başka diye cek sözüm yok
 • mustafa.miletos

  25 Nisan 2014, Cuma

  ben1986yılındanberibagkurluyumveheray bugüne kadar barç harç yatırıyorum yani 27 seneden beri bizbagkurluların hakıdegilmi emeklilik saygılar
 • husnu27

  25 Nisan 2014, Cuma

  her şey olumlu ben 1970 doğumluyum 1987 de başladım 5500 iş günüm var bunu içinde 10 yıl emekli sandığım var 2.5 yıl yıpranmam ve 18 ay askerligim var hemen emekli olurum inş
 • Aydın

  25 Nisan 2014, Cuma

  Kesinti değil hakkımızı istiyoruz kimin hakkını kimden kesiyorsunuz. Çocuk oyuncağı değil bu işler. Kynak mı istiyorsunuz teröristler belli bu ülkeye verdği zararı ödetin sonra barış deyin yıptır ayıp.
 • Ali aytekin

  25 Nisan 2014, Cuma

  Ağzınz sağlık kardeşim, emeklilik için yeteri gün sayısı ve yaşı olanlar ayrılsın. kuralları geriye dönük işleteceksek tamam ama teröristleri de hemen asalım ben emekli falan istemem.
 • Halim

  25 Nisan 2014, Cuma

  Evet arkadaş biz ürettik hakkımızı istiyoruz kesinti değil... terörist ile barışma girişimindekiler biraz düşünsün onlar yakıp yıktıkça biz ürettik şimdi düşünme zamanı. Akıllı olun bu ülke bizim...
 • Hüseyin

  25 Nisan 2014, Cuma

  Zaten fazla günüm var nerden çıktı kesinti. İHM ne gidelim
 • Kenan

  25 Nisan 2014, Cuma

  Emeklilik haktır biz bunu kazandık eşkiyalık değil vatan için vergi verdik eşkiya gibi yakıp yıkmadan hep ürettik. Önce bizim hakkımızı verin sonra teröristle görişüp ülkeden atın...
 • Asım

  25 Nisan 2014, Cuma

  İnanması gerçekten çok zor teröristle anlaşanlar bizim hakkımızı yerken bintane bahane üretiyor. Haram olsun.
 • Ayşenur

  25 Nisan 2014, Cuma

  Terörist ile barışalım diyenler bu ülke için 7000 gün prim ödeyen dürüst vatandaşın hakkını neden elinden almak için türlü bahaneler uyduruyor.
 • Hüseyin

  25 Nisan 2014, Cuma

  Ne maaş kesintisi nede borçlanma ayıptır ya biz açız dedikçe onlar nasıl keserizin peşindeler...
 • fedai

  25 Nisan 2014, Cuma

  OYUN OYNANIRKEN KURALLAR DEGİŞMEZ VİCDANINIZ RAHATSA SORUN YOK.
 • Ydigar

  25 Nisan 2014, Cuma

  Arkadaşlar zaten zor geçiniyoruz dedikçe yok eksik maaş verelim, olmadı borçlandıralım gibi saçma hiçbir düşünceye katılmıyorum kimseninde bunlara katılmasını istemiyorum.
 • yusuf

  25 Nisan 2014, Cuma

  1983/2/1. sgk çalışmaya başladım.2008 /2/1.de emeklisin dediler.sonra1999 bir yasa çıkardılar şimdi 2015 bekle diyorlar ..... bazı yorumlarda yok efendim para yatıralım. bazı yorumlarda düşük maaş bağlansın ARKADAŞ BEN ZATEN FAZLADAN ÇALIŞIYORUM... NİYE DÜŞÜK MAAŞ NİYE PARA YATIRAYIM ALLAH AŞKINA ANLAYAN ANLADI TEŞEKÜRLER ARKADAŞLAR..
 • mustafa. cakmak08hotmail.com

  25 Nisan 2014, Cuma

  gasp edilen haklarımızı geri versinler yeter gasp diyorum çünkü o yasayı çıkarırken bizlere bir şey sormadılar benimle beraber 1985de iş e girenler 2010 da emekli oldu ben 2016 da olacam bunu bana kim nasıl açıklaya bilir kimsede demesinki önceki hükümetler yaptı bazıyanlışlar öncedende yapılsa şimdi hayda hayda düzeltile biliyor
 • vatandaş rıza

  25 Nisan 2014, Cuma

  mustafa arkadaş anlaşılan 3 veya 4 yılın cebinde 15 bin tl bir araba bununların yanında çalışıyorsun herhalde.bu yasa bekleyenlerin çocuğuna verecek okul harçlığı olmayanlar için.lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim herkesi düşünelim.selamlar
 • mustafa

  25 Nisan 2014, Cuma

  28 senedir yatırıyorum hala da yatırıyorum ama yaşa takıldım 45 yaşındayım 49 u bekliyorum bu adaletmi yani şimdi
 • songül

  25 Nisan 2014, Cuma

  memurlar neden bu kapsamda değil? Anlayamdık
 • ANT LÜTFİYE

  25 Nisan 2014, Cuma

  SAYIN MUSTAFA BEY YORUMUNUZU VE FİKRİNİZİ BEĞENMEDİM İNSANLAR BU PARAYI NEREDEN BULACAK EN DOĞRUSU AVRUPANIN YÖNTEMİ MAAŞ TAN KESİNTİ YAPILARAK EMEKLİ HAKKI VERİLMESİ PARASI OLAN ZATEN MEKLİ OLMAZ BUNUDA BÖYLE DÜŞÜNÜN SİZİN TUZUNUZ KURU SANIRIM BEN DEVLETE GÜVENİYORUM ORTAK BİR ÇÖZÜM BULUR
 • Astam

  25 Nisan 2014, Cuma

  Yıl ve pirimi dolduranlar zaten emeklilik hakkını elde etmişler, birde kalan yaş süresini borçlanalım gibi lüzumsuzlar olmasa..
 • hamdi

  25 Nisan 2014, Cuma

  ben 1975 doğumluyum 1995 de askere gittim 18 ay askerlik yaptım 26.02.1997 yılında isteğe bağlı bağ-kurlu oldum halen pirim ödüyorum bu kanun çıkarsa bende yararlanırmıyım
 • MİSAFİR

  25 Nisan 2014, Cuma

  Mustafa bey kardeşimin yorumlarına katılıyorum. Ayrıca yasa çıkarsa hizmetini tamamlayan emekli olur, gençlerimizede iş kapısı açılır
 • Mustafa

  25 Nisan 2014, Cuma

  Öneri; Emeklilikte prim ve hizmet süresini dolduranlar için; kaç yıl kalmış ise her yıl için bir rakam belirlenir. Örneğin 3000 veya 4000 TL. 3 yılı var kişinin 3x4000=12.000.TL yatırın emekliliğinizi öne alalım desinler. İnsanlar bir şekilde bu parayı bulurlar ve yatırarak emekliğini isteyebilirler. Zaten belli bir yaştan sonra işten çıkartılıyorlar ve bir daha işe giremiyorlar yaşlısın diye insanlar sıkıntı çekiyor. Böylelikle hem devletin kasasına para girer hem de Devlet, vereceği emekli maaşını aldığı paradan ödemiş olacaktır. Herkes için en iyisi böyle olur düşüncesindeyim. Umarım bu önerim ilgili yerlere ulaşır. Saygılarımla
 • kafkasya

  25 Nisan 2014, Cuma

  arkadaşlar faruk çelikin biraz önce sitelere düşen açıklamalarını okuyun bunlarla bi şey olmaz
 • Zafer

  25 Nisan 2014, Cuma

  Emin olunuzki Hükümet; Yaşa takılanların bu haklı talebini göz önüne alarak, bu mağduriyeti giderirse, 5 milyon insanın ailelerinide katarsak 15 milyon insanın gönlüne taht kuracaktır..
 • Sedef 56

  25 Nisan 2014, Cuma

  Sadece SSK lılara düşünülmesi yanlış,memur ve Bağkurlulara da aynı hak verilmeli.Hakkımız olanı istiyoruz,lütuf değil.
 • mustafa özel

  25 Nisan 2014, Cuma

  türkiyede 100tl çocuk parasını veremeyen bir ülkede yaşıyoruz avrupa birliği diye kanımızı emiyorlar ondansonra adalet kalkınma diyorlar yazıklar olsun bu vatana alkış çalan eller birgün felç olacak

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5359f1cd3f6dd
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5359f1cd3f6dd
  [anonym_comment_status] => 1
)