yandex izleme resmi
49
Anasayfa » Emekli » Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri

Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri

Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri
Emekliliği yaşa takılanlar ne yapmalı, emekliliği yaşa takılanlar nasıl bir yol izleyecek, yeni emeklilik yasası neler getiriyor? 5 Nisan 2013 emekliliği yaşa takılanlar haberi
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 05-04-2013 15:53:00 | Güncelleme: 24-11-2015 12:08:34

SGK'nın yeni başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile makamında görüştü. Gökalp'ten yakın zamanda TBMM'ye sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağından başka, "Vazgeçildi" haberlerine rağmen emeklilikte yaşa takılanlarla müjdeli haberler var.

BU HAFTA KESİNLEŞECEK

Habertürk'ten Ali Tezel'in haberine göre, Planlanan formül şu: Emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul eden hemen emekli olabilecek. Maliye yüzde 5 kesinti istiyor, ancak Almanya'da yüzde 2 olan bu oran önümüzdeki haftalarda kesinleşecek.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI'NIN TÜM MERAK EDİLENLERİ BURADA!


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE OLACAK?

İlk sorum "emeklilikte yaşa takılanlar" ile ilgili oldu. Başkan İlhan, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini ve yakında gerçek metnin ortaya çıkacağını ifade etti. "Her erken emekli olunacak yaş için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı" soruma ise şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak yaş için "yüzde 5'lik bir indirimi" düşündüklerini, ama henüz kesinleşmediğini ekledi. Maliye'nin görüşünün yüzde 5 kesinti yapılması yönünde olduğu belirtildi. Gökalp, konuyla ilgili olarak yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolup yaşı bekleyen 300 bin kişinin (SSK'lının) emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun hesaplandığını da belirtti.

YAŞA TAKILANLARIN BORÇLANMA TALEBİNİ DE İLETTİM

SGK Başkanı ile görüşeceğimi duyan "emeklilikte yaşa takılanlar" grubu da beni arayıp başkana bir teklifleri olduğunu belirttiler. Tekliflerini başkan hanıma ilettim. Grubun teklifi, "Emekliliğimize yaş şartından kaç yıl kalmışsa parasını peşin ödeyelim, aylıktan indirim yapmasınlar" idi. Başkan hanım bu teklife de sıcak baktığını ve bakanlık makamıyla birlikte konuyu değerlendireceklerini ifade etti. Bu uygulanırsa günlük en az 10.5 lira borçlanmak gerekiyor. Bu da örneğin 5 yılınız kalmışsa 19 bin lira borçlanma demek.

ERKEN EMEKLİLİK SADECE SSK'LILARA

Yaşı beklerken iş bulma umut ve isteği azalan ve emekli de olamayanlardan sadece SSK'lılara (4/A'lı) erken emeklilik hakkı gelirken, Bağ-Kur'lu (4/B'li) ve memurlara (4/C'li) bu hak şimdilik düşünülmüyor. Bu konuda en önemli kriter iş bulma konusu olduğu için SSK'lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru olmakla birlikte, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

SSK'lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.
"Emeklilikte yaşı bekleyenler"in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler "Yaşlısın" diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise "Gençsin" diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ

Almanya'da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67'dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2'lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya'da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜŞÜ DE DEĞERLENDİRİLİYOR

İşin ilginci çalışanları daha geç emekli etmeye çalışan hükümetler "Bu yetmez, bir de çalıştıkça emekli aylıklarını düşüreceğiz" dediler. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ileride alınacak emekli aylıkları 2'şer lira düşüyor.

SGK Başkanı ile bu konuyu görüştüğümüzde Denizli Pamukkale Üniversitesi'nden Doç Dr. Oğuz Karadeniz'in bu konuda teklifi olduğunu ve değerlendirdiklerini belirtti. Teklife göre, aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolduktan sonra yaşı beklerken çalışmaya devam ederken, her fazla 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 değil, 3 olarak alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için de ABO'nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak adına çalışmaya devam edecekleri beklentisi olacağı belirtilmiş.

EMEKLİ ÇALIŞANLARA DA MÜJDE GELEBİLİR

İkinci olarak da emekli olduktan sonra çalışıp SGK'ya SGDP primi ödeyerek çalışan emeklilerin, bu çalışmalarından emekli aylıklarına yansıma olmadığından gerçekte 1.5 milyondan fazla emekli çalışan olduğu halde 80 bini kayıtlı, geri kalanı kayıtdışı çalışmaktadır. Bunu engellemek adına, emekli olduktan sonra çalışılan her yıl için emekli aylıklarının yüzde 2 artırılması da düşünülmektedir. Bu durumda hem gelir vergisi hem de prim geliri artmış olacak.

SGK DENETMENLERİ MERKEZİLEŞECEK

Halen il müdürüne bile değil Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri'ne bağlı çalışan Sosyal Güvenlik Denetmenleri'nin yerelleşmesi sorununu ortadan kaldırmak için denetmenlerin belli illerde grup ve büro başkanlıkları olarak toplanması ve merkezileştirilmesi de düşünülen değişiklikler arasında. Ayrıca denetmenlerin harcırah ve ücretleri konusunda da çalışmalar devam ediyor.

SOKAK ÇOCUKLARI KURTULDU

Ana-babası olmayan 18 yaşından küçük çocukların zorunlu "Genel Sağlık Sigortası" kapsamında hem gelir testi hem de GSS primi konusunda zorluklar vardı. Konuyu gazetemizde de Ceyda Erenoğlu ile Hilal Öztürk haberleştirmişti. Artık sokak çocuklarının, para ödemeden primleri Hazine'den ödenerek sağlıkları karşılanmış olacak.

YABANCILARDA SEVE SEVE GSS KALKIYOR

Özellikle İngiliz ve Alman hükümetleri ile diplomatik soruna sebep olan, yabancılardan ülkemizde bir yıldan çok ikamet edenlerin zorunlu olarak GSS primi (aylık 250 lira gibi) ödemeleri uygulamasına da son veriliyor. Bundan böyle sadece isteyen yabancı GSS primi ödeyecek, istemeyen ödemeyecek.

TOPLULUK ÇALIŞANLARINA YÜZDE 5'LİK İNDİRİMDEN İŞVEREN YARARLANACAK

5510/5-g kapsamında yurtdışında (eski adı topluluk sigortası) çalışanları için işverenler, sadece GSS (yüzde 12.5) ve kısa vadeli (yüzde 2) prim ödüyorlar ve yüzde 5'lik indirimden yararlanamıyorlardı. Şimdi yapılan düzenlemeyle bu işverenler de yüzde 5'lik işveren indiriminden faydalanacaklar.

YORUM YAZIN Emeklilik yaşa takılanlara 5 Nisan müjdeleri Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  mustafa özel2013-04-05 13:32:05türkiyede 100tl çocuk parasını veremeyen bir ülkede yaşıyoruz avrupa birliği diye kanımızı emiyorlar ondansonra adalet kalkınma diyorlar yazıklar olsun bu vatana alkış çalan eller birgün felç olacak
 • #
  Sedef 562013-04-05 14:43:57Sadece SSK lılara düşünülmesi yanlış,memur ve Bağkurlulara da aynı hak verilmeli.Hakkımız olanı istiyoruz,lütuf değil.
 • #
  Zafer2013-04-05 14:54:46Emin olunuzki Hükümet; Yaşa takılanların bu haklı talebini göz önüne alarak, bu mağduriyeti giderirse, 5 milyon insanın ailelerinide katarsak 15 milyon insanın gönlüne taht kuracaktır..
 • #
  kafkasya2013-04-05 15:44:54arkadaşlar faruk çelikin biraz önce sitelere düşen açıklamalarını okuyun bunlarla bi şey olmaz
 • #
  Mustafa2013-04-05 16:02:13Öneri; Emeklilikte prim ve hizmet süresini dolduranlar için; kaç yıl kalmış ise her yıl için bir rakam belirlenir. Örneğin 3000 veya 4000 TL. 3 yılı var kişinin 3x4000=12.000.TL yatırın emekliliğinizi öne alalım desinler. İnsanlar bir şekilde bu parayı bulurlar ve yatırarak emekliğini isteyebilirler. Zaten belli bir yaştan sonra işten çıkartılıyorlar ve bir daha işe giremiyorlar yaşlısın diye insanlar sıkıntı çekiyor. Böylelikle hem devletin kasasına para girer hem de Devlet, vereceği emekli maaşını aldığı paradan ödemiş olacaktır. Herkes için en iyisi böyle olur düşüncesindeyim. Umarım bu önerim ilgili yerlere ulaşır. Saygılarımla
 • #
  MİSAFİR2013-04-05 17:14:14Mustafa bey kardeşimin yorumlarına katılıyorum. Ayrıca yasa çıkarsa hizmetini tamamlayan emekli olur, gençlerimizede iş kapısı açılır
 • #
  hamdi2013-04-05 17:45:45ben 1975 doğumluyum 1995 de askere gittim 18 ay askerlik yaptım 26.02.1997 yılında isteğe bağlı bağ-kurlu oldum halen pirim ödüyorum bu kanun çıkarsa bende yararlanırmıyım
 • #
  Astam2013-04-05 17:46:01Yıl ve pirimi dolduranlar zaten emeklilik hakkını elde etmişler, birde kalan yaş süresini borçlanalım gibi lüzumsuzlar olmasa..
 • #
  ANT LÜTFİYE2013-04-05 18:46:55SAYIN MUSTAFA BEY YORUMUNUZU VE FİKRİNİZİ BEĞENMEDİM İNSANLAR BU PARAYI NEREDEN BULACAK EN DOĞRUSU AVRUPANIN YÖNTEMİ MAAŞ TAN KESİNTİ YAPILARAK EMEKLİ HAKKI VERİLMESİ PARASI OLAN ZATEN MEKLİ OLMAZ BUNUDA BÖYLE DÜŞÜNÜN SİZİN TUZUNUZ KURU SANIRIM BEN DEVLETE GÜVENİYORUM ORTAK BİR ÇÖZÜM BULUR
 • #
  songül2013-04-05 20:05:49memurlar neden bu kapsamda değil? Anlayamdık
 • #
  mustafa2013-04-05 21:24:0728 senedir yatırıyorum hala da yatırıyorum ama yaşa takıldım 45 yaşındayım 49 u bekliyorum bu adaletmi yani şimdi
 • #
  vatandaş rıza2013-04-05 23:29:24mustafa arkadaş anlaşılan 3 veya 4 yılın cebinde 15 bin tl bir araba bununların yanında çalışıyorsun herhalde.bu yasa bekleyenlerin çocuğuna verecek okul harçlığı olmayanlar için.lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim herkesi düşünelim.selamlar
 • #
  mustafa. cakmak08hotmail.com2013-04-06 01:47:17gasp edilen haklarımızı geri versinler yeter gasp diyorum çünkü o yasayı çıkarırken bizlere bir şey sormadılar benimle beraber 1985de iş e girenler 2010 da emekli oldu ben 2016 da olacam bunu bana kim nasıl açıklaya bilir kimsede demesinki önceki hükümetler yaptı bazıyanlışlar öncedende yapılsa şimdi hayda hayda düzeltile biliyor
 • #
  yusuf2013-04-06 02:21:271983/2/1. sgk çalışmaya başladım.2008 /2/1.de emeklisin dediler.sonra1999 bir yasa çıkardılar şimdi 2015 bekle diyorlar ..... bazı yorumlarda yok efendim para yatıralım. bazı yorumlarda düşük maaş bağlansın ARKADAŞ BEN ZATEN FAZLADAN ÇALIŞIYORUM... NİYE DÜŞÜK MAAŞ NİYE PARA YATIRAYIM ALLAH AŞKINA ANLAYAN ANLADI TEŞEKÜRLER ARKADAŞLAR..
 • #
  Ydigar2013-04-06 11:05:44Arkadaşlar zaten zor geçiniyoruz dedikçe yok eksik maaş verelim, olmadı borçlandıralım gibi saçma hiçbir düşünceye katılmıyorum kimseninde bunlara katılmasını istemiyorum.
 • #
  fedai2013-04-06 11:06:46OYUN OYNANIRKEN KURALLAR DEGİŞMEZ VİCDANINIZ RAHATSA SORUN YOK.
 • #
  Hüseyin2013-04-06 11:07:10Ne maaş kesintisi nede borçlanma ayıptır ya biz açız dedikçe onlar nasıl keserizin peşindeler...
 • #
  Ayşenur2013-04-06 11:11:26Terörist ile barışalım diyenler bu ülke için 7000 gün prim ödeyen dürüst vatandaşın hakkını neden elinden almak için türlü bahaneler uyduruyor.
 • #
  Asım2013-04-06 11:12:43İnanması gerçekten çok zor teröristle anlaşanlar bizim hakkımızı yerken bintane bahane üretiyor. Haram olsun.
 • #
  Kenan2013-04-06 11:16:12Emeklilik haktır biz bunu kazandık eşkiyalık değil vatan için vergi verdik eşkiya gibi yakıp yıkmadan hep ürettik. Önce bizim hakkımızı verin sonra teröristle görişüp ülkeden atın...