eposta yazdır zoom+ zoom-

Emekliliği 'Güven' öğretecek!

Emekliliği 'Güven' öğretecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilköğretim öğrencilerini, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirmek amacıyla "Güven ile Sağlıklı Emeklilik" isimli çizgi film ve çocuk kitabı hazırladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-05-2013 14:36 - Güncelleme: 05-01-2016 15:28

SGK, "Güven ile Sağlıklı Emeklilik" adlı kitapla çizgi filmi, 13-19 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında ilköğretim öğrencilerine dağıtıyor.

Kurum, serinin ikincisinde, öğrencilerin sosyal güvenlik, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımının zararları gibi konularda sevilen çizgi karakterler yardımıyla bilinçlenmelerini hedefliyor.

Kitap ve çizgi film CD'leri ile SGK'nın bu yıl ki hedefi, yaklaşık 1 milyon ilköğretim öğrencisine dağıtmak.

Geçen yıl, sosyal güvenlik eğitim serisi kapsamında yayımlanan "Güven ve Yarışçı Çocuklar" adlı ilk kitap, yaklaşık 1,5 milyon ilköğretim çocuğuna dağıtılmıştı.   

"Keyifli bir emeklilik yaşayabilirsin"

SGK uzmanları ve pedagoglar tarafından hazırlanan kitap ve çizgi filmde, sosyal güvenliği çocuklara yine "Güven" karakteri anlatıyor.

Kitap ve çizgi filmde, anne, baba, çocuk ve dededen oluşan 5 kişilik bir ailede, çocukların dedesine emekli olmadan önce ve sonra SGK'nın sağladığı haklar anlatılıyor.

Buna göre, çocuklar dedesiyle parka oynamaya gidiyor, emekliliğin ne olduğunu soran çocuklara dedesi, "İleride okulunu bitirip çalışmaya başladığında, Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olduğunu bilmen ve primlerinin yatırıldığını takip etmen gerekiyor. Bu sayede ileride emekli olabilir ve benim gibi keyifli bir emeklilik yaşayabilirsin" ifadesiyle emekliliğin ne olduğunu anlatıyor.  

Ayrıca, çocukların babasının hastalanmasıyla doktora gitmemesi, kendine göre ilaç kullanmasından dolayı kitapta, çocuklara akılcı ilaç kullanımı hakkında da bilgiler veriliyor.

Hikayenin bazı bölümlerinde çocukların karşısına çıkan çizgi karakter "Güven", "İnsanlar genç yaşta çalışma hayatına başlayıp, maaşlarının bir kısmını devlete yani Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırırlar. İşte bu paralarla SGK, çalışırken tedavi giderlerimizi karşılar, yaşlandığımızda ise çalışmadan maaş almamızı sağlar. Ayrıca emekli olunca da SGK, her türlü tedavi giderlerini yine karşılıyor" mesajı veriyor ve "nasıl emekli olunabileceğini" anlatıyor.

"Şefkat elini uzatmak için vardır"

Hazırlanan çizgi film, ulusal çocuk kanallarında, TRT Çocuk'ta, Yumurcak TV gibi kanallarda gösterilecek.

Çizgi filmi, RTÜK, TRT ve bütün ulusal çocuk kanallarına "sosyal sorumluluk kapsamında" yayınlanması için gönderen SGK, irtibata geçtiği yerel televizyon kanallarından da olumlu yanıt aldı.

Talim Terbiye Kurulu tarafından da uygun bulunan çizgi filmin, kısa süre sonra televizyonlarda gösterileceği kaydedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kitabın ön sözünde, şunları kaydetti:

"Geleceğimizin teminatı ve en değerli varlıklarımız siz çocuklar, bizim için her şeyden önemlisiniz. Bunun için hayatınızın her aşamasında yanınızda olmak, sizlere sağlıklı ve güvenli bir gelecek sunmak, bizim en önemli görevimizdir. Sosyal Güvenlik Kurumu, her bireye destek olmak ve şefkat elini uzatmak için vardır. Siz çocuklarımızın 18 yaşına kadar her şartta devlet güvencesi altında olduğunu ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Elinizdeki kitap, 'Emeklilik ve Akılcı İlaç Kullanımı' gibi konularda bilgilenmeniz için hazırlandı. Okuyun, öğrenin, öğretin."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Emekliliği 'Güven' öğretecek! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro