eposta yazdır zoom+ zoom-

Emekli dilekçesi ne zaman verilir?

Emekli dilekçesi ne zaman verilir?

Emekli olmak için verilen dilekçenin teslim tarihi emeklilik sürecini etkiler mi? Örneğin 1 veya 15 Temmuz'da vermek arasında fark var mıdır? İşte cevabı...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 01-07-2016 11:50 - Güncelleme: 01-07-2016 11:50

Emeklilik dilekçesinin teslim edilme tarihi emeklilik sürecini nasıl etkiler? Örneğin; emeklilik dilekçesini 1 veya 15 Temmuz'da vermek arasında ne gibi bir fark vardır? 

memurlar.net konuya ilişkin bu soruyu şöyle aydınlatıyor:

SORU: İyi günler, emeklilikte 1 Temmuz tarihinde dilekçe veren öğretmen, ikramiyesinde 15 temmuz zammından faydalanıyor mu? Yani 1 Temmuz veya 15 Temmuz tarihlerinde verilecek emeklilik dilekçesinde ikramiye ve maaş farkı var mıdır?

CEVAP:

- 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunun 31. maddesi gereğince fiili hizmet müddeti, tam kesenek vermek suretiyle geçirilen müddettir. Ay başlarından sonra vazifeden ayrılanlar için ayrıldıkları ayın tamamı fiili hizmet müddeti sayılır.

- Diğer taraftan, 3472 sayılı Kanun uyarınca, "aybaşları" ifadesi 15 Ekim 1987 tarihinde sonra ayın 15'i olarak değiştirilmiştir.

Bu bağlamda, Ayın 15'inde maaşlarını almakta olan Devlet memurlarından yine ayın 15'inde SGK emeklilik kesintileri yapılır. Yapılan emeklilik kesintisi ise bir sonraki ayın 14'üne kadar olan dönemi kapsar. Bir başka deyişle 15 Haziran maaşını alan bir memur, 16 Haziran'da veya 1 Temmuz'da emekli olmak istediğinde, bu memurun hizmet süresi 14 Temmuz tarihine kadar sayılır. Bu hizmet sayılması da memurun 15 Temmuz tarihine kadar yapılan zamlardan da yararlanmasını sağlar. Ancak memur 14 Haziran ve daha önceki aylarda emekli olursa, Temmuz ayındaki zamlardan yararlanamaz.

Bu bağlamda 1 Temmuz veya 15 Temmuz da emeklilik dilekçesi verilmesi emekli aylık ve emekli ikramiye açısından hiçbir farkı ortaya çıkarmaz, tutarlar aynı olur.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Emekli dilekçesi ne zaman verilir? haberine yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Yavuz Koca 13 Mart 2017 03:23 Merhaba... Ben 1. derece engelli olarak çalışıyorum ve 08.04.2002 girişliyim ve 15 sene çalışma zorunluluğum var ve 3600 gün istiyor benden.... 08.04.2017 tarihinde 15 yılım dolmuş olacak ve zaten 3600 günüm fazlasıyla dolu.... Merak ettiğim şey şu,,, Çalışırken 1. derece engelli olarak çalışıyorum da emekli olurken de 1. derece engelliye göre mi emekli olacağım? Bunun için beni tekrar hastanelerde aylarca sıra mı bekletecekler acaba? Sağlık raporumda Sürekli Engelli ibaresi var ve yüzde 80 engelliyim... Kamuda çalışmıyorum ama...

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro