yandex izleme resmi
7
Anasayfa » Haberler » Ehliyet Yönetmeliği sil baştan değişti!

Ehliyet Yönetmeliği sil baştan değişti!

Ehliyet Yönetmeliği sil baştan değişti!
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan haber göre MEB, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğini yeniledi.
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 29-05-2013 14:44:00 | Güncelleme: 02-12-2015 01:24:50

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyetle ilgili yeni düzenlemeye gitti. Direksiyon sınavlarının sürelerinin arttığı, puanlama sisteminin kaldırıldığı, hata yapanın sınavının bitirileceği yeni düzenlemede teorik ders süreleri de azaltıldı. Düzenleme ile "her türlü şartta araç kullanabilen kişi" sürücü belgesi alacak.

Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, yaptığı açıklamada, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni yönetmeliğin, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun, sektör temsilcileri ve tüm ilgililerin görüşlerini alınarak hazırlandığını belirtti.

Yeni yönetmeliğini en önemli özelliğininin direksiyon sınavının çok zorlaşması olduğunun altını çizen Küçük, "Bugüne kadar bizi rahatsız eden bir durum vardı. Maalesef sürücü belgesi alanların bir kısmı trafiğe çıkamıyordu. Bundan sonra artık böyle bir şey olmayacak. Her türlü şartta araba kullanabilen kişi sürücü belgesi alacak. Sınav süresini de artırıyoruz 15 dakikadan 30 dakikaya çıkardık" dedi.

Uygulama sınavında iki araç arasına park edebilecek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilecek, zor şartlarda araba kullanabilecek kişilerin sürücü belgesini alacağını vurgulayan Küçük, iller tarafından belirlen sınav alanlarının daha büyük mekanlar olacağını, çok kısa mesafelerde sınav yapılmayacağını belirtti.

Direksiyonla ilgili mutlaka gece eğitimlerimlerinin olacağını ancak gece sınav yapılmayacağının altını çizen Küçük, teorik ders saatlerini azalttıklarını söyledi.

B SINIFI EHLİYET NASIL ALINACAK?

B sınıfı ehliyet için 63 saat olan teorik ders süresini 30 saate indirdiklerini dile getiren Küçük, programları da revize ettiklerini, bununla ilgili Talim ve Terbiye Kurulundan onay beklediklerini bildirdi.

Programlar içinde gereksiz günlük hayatta kullanmayacak bilgileri çıkardıkları, kullanılacak bilgileri de eklediklerini anlatan Küçük, eğitimlere kaza tutanağının nasıl tutulacağı, trafik psikolojisi gibi konuların eklendiğini ifade etti.

TÜM İLLERDE ELEKTRONİK SINACA GEÇİLECEK

Yazılı sınavda, soru sayısının 120'den 60'a düşürüldüğünü hatırlatan Küçük, "Yönetmelik şöyle bir fark getiriyor. 3 dersimiz var. Bizim 3 dersin sınavları ayrı oluyor ve değerlendiriliyordu. Bundan sonra 3 dersi tek sınav halinde değerlendireceğiz. AB ülkelerinde genelde yapılan bu uygulamadır. Ayrıca bundan sonraki süreçte elektronik sınavı artıracağız. Şu anda elektronik sınav sadece Ankara'da yapılıyor. Haziran ayı sonuna kadar 10 büyük ilde, yıl sonuna kadar da bütün illerde elektronik sınava geçmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

DAHA KISA SÜREDE SÜRÜCÜ BELGESİ ALINACAK

Sürücü belgesi alma süresinin de kısaldığına dikkati çeken Küçük, eski yönetmelikte 3-3,5 ayda sürücü belgesi alınırken yeni yönetmeliğe göre bir ayda sürücü belgesinin alınabilineceğini kaydetti. Önceki yönetmelikte teorik ve direksiyon eğitimlerini bitirenlerin sınava girebildiğini artık bunların ayrıldığını anlatan Küçük, teorik dersi bitirenlerin teorik sınava, direksiyon eğitimini bitirenlerin direksiyon sınavına gireceğini, bu nedenle de sürenin kısalacağını ifade etti.

Diğer önemli değişikliklerden birinin de direksiyon eğitimine getirilen esnek sistem olduğunu vurgulayan Küçük, eskiden B sınıfı için pist alanlarında ve akan trafikte 10'ar saat olan çalışma zorunluluğun, artık sürücü kurslarının isteğine bağlı olarak, pist alanında veya simülatörle verileceğini söyledi.
Küçük, akan trafikte çalışma zorunluluğunu 10 saatten 13 saate çıkarıldığını da kaydetti..


EMNİYET KEMERİ TAKMAYANIN SINAVI İPTAL EDİLECEK

Yeni yönetmelikte en büyük değişikliklerden birinin direksiyon sınavlarındaki puanlama sisteminin olduğunu belirten Küçük, şunları kaydetti:

"Direksiyon sınavlarıyla ilgili yürürlükten kalkan yönetmelikte 100 puan üzerinden belirli kriterlere göre değerlendirme yapılıyordu. Hata yapıldığı zaman puan düşme sistemi ile sürücü belgesi alıp almayacağı belli oluyordu. Çok önemli hatalarda 2 puan, 3 puan, 5 puan düşüyordu sınav yapıcılar. Çünkü yönetmelik bu şekildeydi. Örneğin eski mevzuata göre aracı çalıştırma ve harekete geçirmede kurallara uymuyor, emniyetli ve rahat kalkış yapamıyorsa bu sürücü adayından 2 puan düşüyordu. Yeni mevzuata göre bunu üçe ayırdık. Bunlardan her hangi birini yapmayan sürücü belgesi alamıyor ve o anda sınavı bitiyor. Yeni yönetmeliğe göre, emniyet kemerini takmıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyorsa sınavı bitiriyoruz. Bunları yapıyor ancak aracı çalıştırma ve harekete geçirme yöntem ve kurallarına uymuyorsa yine sınavı bitiriyoruz. Bunları da doğru yaptı fakat emniyetli bir kalkış yapamıyorsa yine sınavını sonlandırıyoruz. Yaptığımız en önemli değişiklik budur."

Eski yönetmelikteki uygulamaya göre, direksiyon sınavı yapanların tüm dikkatlerine rağmen "sürücü belgesi vermemenin veya onları bırakmanın" çok zor olduğunu ifade eden Küçük, " Yeni sistemde puanlama usulü yok. Önemli hata yaptığı zaman sınavına son verilecek ve sürücü belgesi alamayacak" diye konuştu.

DİREKSİYON SINAVINDA DEVAMSIZLIK HAKKI YOK

"Maalesef sürücü kurslarımız kurulduğu günden beri yeterli eğitimi vermiyorlardı" diyen Küçük, şöyle devam etti:

"Bunun suçu aslında kendilerinde de değildi. Çünkü sürücü adayları eğitim almak istemiyorlardı. Sınav çok kolay olduğu için eğitim almayı istemiyorlardı. Bundan sonra sınavı çok zor yapacağımız için sürücü adaylarımız eğitim almak isteyecek, sürücü kurslarımız da onlara isteyerek eğitim verecek. Sınavı zorlaştırıp eğitimi de artırmış olduk."

Yönetmelikte sürücü kursu personeli ve sınav yapıcılarla ilgili önemli değişikliklerin olduğunu bildiren Küçük, sınav yapıcılarının 30 saat olan eğitimlerinin 120 saate çıkarılacağını belirtti.

Direksiyon eğitiminde kursiyerlerin devamsızlık hakkının olmayacağını vurgulayan Küçük, "Bir defa almadıkları ders için telafi eğitimi yapılabilecek. Telafi eğitimine de gelmezse o dönemki kaydı silinecek" dedi.

TEORİK DERSLER KOLAYLAŞACAK

Yeni yönetmeliği bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Küçük, "Mevcut kursiyerler eski yönetmeliğe göre devam edecekler. Yönetmeliğe geçici bir madde koyduk. Eski yönetmeliğe göre başlayanlar eğitimlerini bitirecekler hatta sınavlarını da bitirecekler. 1 Haziran'dan itibaren başlayan dönemler için yeni yönetmeliğimiz geçerli olacak" diye konuştu.

YORUM YAZIN Ehliyet Yönetmeliği sil baştan değişti! Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 7 YORUM
 • #
  paşahan2013-05-29 17:13:17peki madem bu konuya özen gösteriyorsunuz sewinirim ben e sınıfı ehliyer almış bi insanım kullandıgım araba 1980 model hurda bı arac sürücü kurslarınada yeni araç yada 5 yaş üstü araç yasak olsun benim direksiyonum 4*4lük olduğuna eminim ama sürücü kursunun hurda direksiyonu hidrolik olmayan bi aracı yüzünden 90 aldım hak mı adaletmi sonuçta geçtin diyebilirsiniz ama usta şöför olduğumada eminim tşkler
 • #
  alaattin2013-05-29 18:33:05bu saçmalıkları okurken acaba rüyamı dedim.ama ne yazıkki gerçek.kardeşim masa başında sohbet yaparak kural konmaz.akıllı olun .size tavsiyem önce şu direksiyon sınavlarına giren gözetmenlerin şöförlükten ne derece haberdarlar onu irdeleyin.adam ömründe trafik kanunu okumamış yönetmelikten bi haber duyduklarıyla şöförlük öğrenmiş .adayın yaptığı doğruları yanlış diye değerlendiriyor.sonra kurslar serrtifikasız olan yakınlrıyla direksiyon eğitimi veriyorlar usta öğreticiye para vermeden dümeni idare ediyorlar.daha neler neler vaktim olsada yazsam
 • #
  devrim2013-05-29 23:23:445 yaş üstü otobüs kuralı olsa kursların %90 ı otobüs ehliyeti vermez.geri kalanlarda ehliyet fiyatını 3 bin lira yapardı paşahan bey.kayıt olurken en ucuzu tercih ederseniz kurslar zaten para kazanamaz.şu an bir b ehliyeti 1000 tl olmalı.
 • #
  hasan2013-05-30 09:01:39bence sürücü kurslarının layıkıyla eğitim vermediği ve zaten hazırladığınız bu düzenlemeyle usta öğreticileri yaktınız kursların da ekmeğine yağ çalınmış oldu ama şimdiden halkın haberi olmadan zamyapmanın yoluna bakıyorar vay benim garip halkım herdüzenlemede sürücü kursları toplar salkım salkım
 • #
  veli2013-05-30 10:24:47ehliyeti almaya hakkazandm surucu kursu bana msj attı 15 hazirana kadar dosyanızı alınız aksı taktırde dosyanz ıptal olacak ve yenı tarıfeden ücretlenecektır dedı.bunu derkende yenıyasaya göre dedi böyle bi dayatma olurmu.
 • #
  metin özdemir2013-05-31 13:24:36bu akp hükümeti artık resmen saçmaladı...bu ney böyle ya....o zaman Türkiye'nin %70 si ehliyet alamayacak...adamlar kafalarına göre düzenleme yapıyorlar...AB ymiş..AB bize uysa olmuyor mu.... bu yönetmenlik derhal iptal edilmeli....
 • #
  niobe2013-09-25 01:52:01Ben maalesef bu sınav sisteminin kurbanlaından biri oldum.Direksiyon sınavında tüm parkur boyunca hatasız kullanmama ,rağmen bu hakkınmı da yediler.Şimdi son bir hakkım kaldı.bu sistem sürücü kurslarına ve sınav jürisine para kazandırmak amaçla yapılmış olup, jürideki herhengi bir branştan seçilmiş bir öğretmenin değerlendirme yapması son derece tutarsız olup,komisyon kendi kafalarına göre bazı adaylara sadece parkurda kullandırtıp bazı adaylara park ettirme den bırakabilmektedir.Gittiğim sürücü kursu park etmeyi sormazlar deyip birçok arkadaşımın sınav da kalmasına da neden olmuştur.