eposta yazdır zoom+ zoom-

Ebelere aile danışmanlığı vizesi çıktı mı?

Ebelere aile danışmanlığı vizesi çıktı mı?

Ebe olarak görev yapan kamu çalışanlarının ‘Aile Danışmanı' olabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuru yapıldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-03-2013 19:22 - Güncelleme: 07-01-2016 21:33

Türk Sağlık-Sen, ebe olarak görev yapan kamu çalışanlarının ‘Aile Danışmanı' olabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuru yaptı.

Başvuruda ebelerin verdiği hizmetlerin Aile Danışmanları'nın vereceği hizmet ile benzer olduğu vurgulandı. Başvuruda Gerçek Kişiler ve Özel hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Açılacak Aile Danışmanları Merkezi Yönetmeliği'nde ebelere aile danışmanı olma imkânının tanınmadığı belirtildi. Sendikanın başvurusunda ebelerin Aile Danışmanlığı görevini yapabilecek en uygun çalışanlardan oldukları belirtildi. Hali hazırda ebelerin icra ettikleri hizmetlerin Aile Danışmanlarının vereceği hizmet ile oldukça benzer olduğuna dikkat çekildi.

Başvuruda "Her 2 meslek grubu da aileyi temel alan, aileyi ve aileyi oluşturan bireylerin sosyal ve insani gelişimini arttırmaya yönelik hedefler çerçevesinde yetkilerle donatılmış ve bu konuda pozitif edim yükümlülükleri ile bağlanmışlardır." denildi.

Yapılan başvuruda aile danışmanlığı sertifikası alabileceği öngörülen birçok mesleğin, aile danışmanlığı mesleği ile yakınlığı ebelik mesleği mensuplarına göre daha az olduğuna vurgu yapıldı. Ebelerin, aile danışmanlığı sertifikası alma hakkından mahrum bırakılmasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu belirtildi. Söz konusu yanlışlığın düzeltilmesi için yönetmeliğini değiştirilmesi ve ebelerin Aile Danışmanlığı Sertifikası alabilmelerinin hukuki yolunun açılması istendi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ebelere aile danışmanlığı vizesi çıktı mı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro