eposta yazdır zoom+ zoom-

Doğumdan sonra kıdem tazminatı!

Doğumdan sonra kıdem tazminatı!

Sivil toplum kuruluşu change.org kadın çalışanların doğum yaptıktan sonra kıdem tazminatı alabilmesi için imza kampanyası başlattı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 15-05-2016 17:09 - Güncelleme: 15-05-2016 17:09

1475 sayılı iş kanununun 14. maddesinde kıdem tazminatı almaya hak kazanma koşulları belirtiliyor. Bu koşullar içerisinde kadın işçinin evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa etmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağı maddesi de yer alıyor.

Aynı haktan doğum nedeni ile işten ayrılan kadın çalışanların da yararlanabilmesi için sivil toplum kuruluşu change.org imza kampanyası başlattı. İmzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Süleyman Soylu'ya sunulacak.

Change.org'un doğum nedeniyle kıdem tazminatı alınabilmesi hakkında yaptığı açıklama şöyle:

Evladına bakacak kimse olmadığı için yıllardır emek verdiği işinden ayrılmak durumunda kalan anneler de, emeklerinin karşılığı olarak kıdem tazminatlarını alabilmeliler. Bu durum, çoğu kadın için en az evlenme nedeniyle ayrılma kadar elzem bir işten ayrılma nedeni ve mağdur durumda olan kadın sayısı azımsanamaz.

Hali hazırda geçerli olan kanunda bu şekilde bir iyileştirme yoluna gidilerek, çocuğuna bakmak için işten ayrılan kadınların da kıdem tazminatını alabilmesini istiyoruz.

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Doğumdan sonra kıdem tazminatı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro