yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1284
  0,25 %

 •  

  EURO
  2,9406
  0,23 %

 •  

  ALTIN
  593,15
  -0,54 %

Doğum izninde 3 Mart 2013 gelişmeleri neler?

Doğum izninde 3 Mart 2013 gelişmeleri neler?
Memurhaber.com - Doğum izni ne zaman 6 ay yani 14 haftaya çıkacak? Fatma Şahin, çalışmaların 15 gün içinde biteceğini açıkladı. 3 Mart 2013 doğum izni haberleri.

DOĞUM İZNİ İÇİN ÇALIŞMALAR 15 GÜN İÇİNDE BİTECEK!

Fatma Şahin, yarı zamanlı, evden ve çağrı üzerine çalışma sisteminin de getirileceğini kaydetti. Gazetelerin Ankara Temsilcilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Fatma Şahin, kadın istihdamını ve doğurganlık oranını artırmak için sürdürdükleri çalışmanın bitme aşamasına geldiğini söyledi. Doğum izni, süt izni, esnek çalışma gibi modelleri içeren hazırlığın 15 gün içinde tamamlanacağını anlatan Bakan Şahin, güvenceli esneklikmodelini öngördüklerini belirtti.

KADIN İSTİHDAMI AVRUPA’DA YÜZDE 40

Kadın istihdamında, yarı zamanlı, evden ve çağrı üzerine çalışma gibi modeller üzerinde durduklarını kaydeden Şahin, Avrupa’da bazı ülkelerde kadın istihdamının yüzde 40’lar düzeyinde bu yöntemlerle gerçekleştiğini ifade etti.

Bu modelle birlikte doğurganlık oranlarının da artacağını vurgulayan Şahin, çocuk desteğiyle ilgili modelleri incelediklerini ve erken yaşa desteğin verimli olduğunu gördüklerini anlattı.

Kadınlar için iş hayatı ile aile hayatının uygunlaştırılması eksenli çalıştıklarını belirten Şahin, bunun nüfus artış oranını etkileyeceğini söyledi.

Şahin, Türkiye’nin batı illerinde nüfus artış hızının AB ortalamasında olduğunu, yaşlanmanın hızla yükseldiğini vurguladı.

İSTİHDAMIN 3’TE BİRİ KADIN

Türkiye’de son teşviklerle artan 4,5 milyon istihdamın, 1,5 milyonunun kadın olduğunu söyleyen Şahin, gayrimenkul edinmede de çarpıcı rakamlar verdi.

Türkiye’de 2001’de yüzde 3 olan kadınların gayrimenkul sahipliği oranının şu an yüzde 35’e çıktığını, bunun dünya ortalamasının yüzde 1 olduğunu söyledi. Kadın istihdamını artırmak için tasarımve pazarlama alanına yoğunlaştıklarını açıklayan Bakan Şahin, bu çerçevede önümüzdeki günlerde dünya çapında tasarımcıların Türkiye’ye getirileceğini duyurdu.

Şahin, devlette kadın istihdamının yüzde 33, özel sektörde yüzde 22 ile daha düşük olduğunu belirtirken üst düzey yöneticilerle ilgili çarpıcı bir istatistik açıkladı.

Türkiye’de mevcut CEO’ların yüzde 12’sinin kadın olduğunu, bu oranın Avrupa ve ABD’deki oranın iki katı olduğunu söyleyen Şahin, özellikle finans sektöründe kadınların çok etkin olduklarını vurguladı.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

20 Yorum
 • cemrem

  18 Nisan 2014, Cuma

  dogumizninde olsak,yasa çıkarsa faydalana bılıyormuyuz acaba?
 • Sınıfçı

  18 Nisan 2014, Cuma

  doğum iznim 9 nisanda bitiyor...Ne zaman çıkacaksa çıksın bu yasa benim iznim bittikten sonra çıkarsa ben ve benim durumumda olanlarda yararlanabilecektir umarım.Van dayız şuan eşimin yanında nisan da Malatya ya gitmek zorunda kalmak istemiyorum...
 • protifar

  18 Nisan 2014, Cuma

  Yasanın mart ayı içinde tamamlanacağından çok umutluydum ancak görüyorum ki onaylanacağı falan yok. Baska bahara..tasarı açıklandığında 6 aylık gebeydim, doğum iznimin bitmesine 40 gün kaldı hala onaylanacak. Bu yavaslıkla biz 5. cocuğu bile doğururuz izin yine onaylanmaz. Boyle giderse 3 çocugu zor yaptırırlar.. tasarıyı ortaya atıp 2 senede zor yasalaştırıyorlar. maden bu kadar beklenecek işiniz bitince açıklayında gözümüz yolda beklemeyelim..biz annelere de yazık bir umut bir umut diye gözümüz yolda kalıyor..yazık..
 • senn

  18 Nisan 2014, Cuma

  sevgili gümüş erken doğduğuna dair doktordan rapor alırsan kullaamadığın haftaları alırsın torba yasada değişti bende 2 hafta erken doğum yaptım 2 haftaı aktardı sonraya lütfen araştır
 • yeni anne

  18 Nisan 2014, Cuma

  daha ne zaman cıkacak bu doğum izni 6 aya.8 aylık hamileyim bi kaç haftaya doğum iznine ayrılacagım cocugumu 2 aylıkken bırakıp nasıl gidecegim işe.lütfen artık bir an önce bir acıklama yapılsın.1 gün 1gündür bizim için.
 • beklemede

  18 Nisan 2014, Cuma

  19 ekim 2012de mecliste komisyona gelen tasarı, nasıl oluyor da hala 1 adım bile ilerlemeden durur? Vekil maaşı, kıyak emeklilik gibi düzenlemelerde maşallah jet gibiler...
 • birsell

  18 Nisan 2014, Cuma

  selamlar, hala haber yokk 6 ay olmasıyla ilgili bugun acıklama yapılacaktı sanırım bız daha coookk beklıyeceğiz
 • 8 mart armağanı

  18 Nisan 2014, Cuma

  lütfen artık yasa çıksın, bize 8 mart dünya kadınlar günü armağanı olsun...
 • gülay

  18 Nisan 2014, Cuma

  çocuklu kadınlara da erken emeklilik imkanı olacak mı? 2 çocuklu 24,5 yıldır çalışan anne olarak bizi de düşünsünler lütfen
 • anne sütü istiyorum

  18 Nisan 2014, Cuma

  tek umudum 8 mart kadınlar günü oldu oldu olmazsa anca secime 3 gün kala yapar bunlar
 • anne

  18 Nisan 2014, Cuma

  dogum izni bitmiş 6 aydan küçük bebegim var bizleri kapsayacak mı bilen var mı
 • protifar

  18 Nisan 2014, Cuma

  İzinde olanları da kapsasın lütfen..insan 3.5 aylık bebeği kime emanet edebilir? anne baba da yoksa çok zor..
 • gümüş

  18 Nisan 2014, Cuma

  Ben 26 şubatta doğum yaptım.3 hafta kalana kadar çalıştım. ama 2 gününü kullana bildim. Kızım erken doğdu ben iznimin 13 gününü kullanamadım çünkü iznim yandı.LÜTFEN DOĞUM İZNİ BİZİDE KAPSASIN BEN EVLADIMLA ZAMAN GEÇİRMEK İSTİYORUM.BİR AN ÖNCE YASA ÇIKSIN.2.NCİ ÇOCUĞUM OLDU.BAŞKA BİRAZ ZOR DÜŞÜNÜRÜZ İZİN ÇIKMAZSA.SAYGILARIMLA
 • fatıma

  18 Nisan 2014, Cuma

  ben doğum iznine bugün ayrıldım inş yasa ayrılanlar için de geçerli olur. bu konuda bizleri de bilgilendirin lutfen...
 • zuhal

  18 Nisan 2014, Cuma

  Merhaba, ben şuan doğum iznindeyim yasa onaylandığı takdirde izin de olan kişiler de umarım faydalanabilir ve en kısa sürede onaylandığına dair haberleri de almış oluruz.
 • can

  18 Nisan 2014, Cuma

  Merhaba Ben özel bir bankada çalışmaktayım,Emekli sandığına bağlıyız çalışan annelere bankamız mevcut olan kreşden yararlanmaktadır.Çalışan babalar neden yararlanamıyor,yasa çıkartılırken ayırdım yapılmadan bu haktan çalışan babalarından yararlanması için çlışma yapılmasını öneriyorum.Saygılarımla.
 • CAN

  18 Nisan 2014, Cuma

  SEN ŞANSINI KAYBETTİN CANIM
 • BEYAZ

  18 Nisan 2014, Cuma

  Bu çalışmaların özel sektör için zorunlu olması konusunda bazı yaptırımlar uygulanmalı diye düşünüyorum.Bende 2 yıldır özel bir kurumda eğitim danışmanlığı yapmaktayım,patronumun nerdeyse her hafta söylediği tek şey "aman sakın hamile kalayım deme" Hamile değilim,çocuk düşünüyoruz ama hamile kaldığımda beni hemen işten çıkaracak (daha doğrusu kendim ayrılmam için gereken her türlü baskıyı yapar) şimdi bizler için şartlar bu şekilde iken çocuk düşünmek biraz hayal.Dolayısıyla özellikle özel sektörde çalışanlar için bu konuda cidddi yaptırımlar uygulanmalı,hatta belki denetmeleme ekipleri kurulmalı.
 • Sevgi

  18 Nisan 2014, Cuma

  Merhaba ben sevgi, Özel bir şirkette finans departmanında 8 yıldır görev almaktayım ve şuan itibariyle 7 aylık hamileyim. İçerisinde bulunduğum iş konumu itibariyle 4 ay idare edemeyeceğini belirten müdürüm sevgi sebebiyle yerime eleman ilanı verildi patronum geçici olacağını söylüyor ancak özel sektörde olsa 6 aylık hamilelik izni sonrası işe alınmanın zorunlu olmasını rica ediyorum teşekkürler.
 • şehri

  18 Nisan 2014, Cuma

  doğum iznimin bitmesine 4 gün kaldı.süt izninde olanlarda faydalanabilecek mi ?

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5350c7e80767d
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5350c7e80767d
  [anonym_comment_status] => 1
)