yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1355
  -0,70 %

 •  

  EURO
  2,9505
  -0,87 %

 •  

  ALTIN
  591,62
  -0,55 %

Çocuklu anne çalışmadan emekli olacak!

Çocuklu anne çalışmadan emekli olacak!
Memurhaber.com - Hükümet doğum teşvikini arttırmak için elinden geleni yapıyor. Hükümetin son planı ise 8 çocuklu annelere çalışamadan emekli yapmak...

Çalışma Bakanlığı'nın hazırlıklarına göre doğum borçlanmasında sigortalılık şartı ve 2 doğum sınırlaması kalkıyor.

DOĞUM İZNİ İÇİN 6 AY YETERLİ Mİ?

,-p8.html">DOĞUM İZNİNE AYRILAN ANNELER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Habertürk yazarı Ali Tezel, sigortalı olmaya ve çalışan kadına erken emekliliğin yolunu açan düzenlemenin ayrıntılarını köşesinde yazdı.

SİGORTALI OLMADAN EVVEL YAYILAN DOĞUMLAR DA BORÇLANABİLECEK

Mevcut doğum borçlanması uygulamasına göre, kadınlar SSK'lı olduktan sonra yaptıkları doğumlardan iki tanesi için ve her biri için de en fazla 2 yıl olmak kaydıyla doğum borçlanması yapabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı, çok çocuk teşviki tasarı taslağıyla bundan böyle doğum borçlanmasında, sigortalı olmadan evvel yapılan doğumlar da borçlanılabilecek. Şu an iki olan çocuk borçlanmasında çocuk sayısı sınırlaması da kalkıyor. Kadının kaç çocuğu varsa hepsi için 2'şer yıl doğum borçlanması yapabilecek.

8 ÇOCUĞU OLAN HEMEN EMEKLİ OLABİLECEK

Doğum borçlanması uygulaması, teşvikler kapsamında yukarıdaki gibi yasalaşırsa 8 çocuğu olan kadın her bir çocuk için 2'şer yıl olmak üzere en az 15 yıl borçlanırsa ve yaşı da 60 veya daha yukarıda ise hemen emekli olabilecek. Zira, bugün hayatında hiç sosyal güvencesi olmayan kadının emekli olabilmesi için en az 5400 gün (15 tam yıl) prim ödemesi ve en az da 60 yaşında olması gerekiyor.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

6 Yorum
 • TÜLİN

  25 Nisan 2014, Cuma

  ÖNCELİKLE YILI DOLMUŞ YAŞ BEKLEYEN BÜTÜN ANNELERE EMEKLİLİK HAKKI VERİLSİN.ÇALIŞMAKTAN BIKTIK ARTIK.EVİN BÜTÜN İŞİ GÜCÜ İŞYERİNİN SIKINTILARI YETER ARTIK DİNLENMEK BİZİMDE HAKKIMIZ.KALAN ÖMRÜMÜZÜ BİRAZCIK ÇOCUKLARIMIZLA GEÇİRELİM.HASRET KALDIK ONLARA.ANNE BABA SEVGİSİNDEN MAHRUM BÜYÜYORLAR.LÜTFEN SESİMİZİ DUYAN YOKMU ???????????????
 • haktanır

  25 Nisan 2014, Cuma

  ilk önce doğmuş olan çoçuklara yardım yapsın başbakan doğacakları sonra düşünsün
 • şahin gazel

  25 Nisan 2014, Cuma

  benim annemin 8 cocugu var ancak daha önce hiç sigortası yok bu şekilde yasadan faydalana bilirmi.teşekürler
 • serap

  25 Nisan 2014, Cuma

  bu nasıl bir adalet ki nasıl bir devlet anlayışı sayın başbakanım calışma bakanınla maliye baknınla bir istişare yap yılardır calışmış aneleri emeklilk hak etmiş yılardır işe gidip gelmiş tüm sorunlarla mücadele etmiş memurlar ve şalışanın hakını ver sayın başbakanım
 • ELA

  25 Nisan 2014, Cuma

  Bu yasa çıksa bile insanların beklentisine cevap vermeyecek.Bu yasanın çıkmasını bekleyen yaş mağduru anneler için büyük bir hayal kırıklığı.Keşke bu haberlerin ilk çıktığı tarihlerde bu ayrıntılar açıklansaydı da insanlar boş yere ümitlenmeselerdi.Çok yazık.
 • uLVİYE DARICI

  25 Nisan 2014, Cuma

  ÖNCE EMEKLİ OLMAK İÇİN;22 SENE ÇALIŞMIŞ,PRİMLERİNİ DOLDURMUŞ,HALA ÇALIŞAN ,YAŞI BEKLEYEN HANIMLARI EMEKLİ ETSİNLER.BİZİ BU ŞARTLARDA EMEKLİ ETMEYİP,ÖNCELİĞİ BAŞKALARINA VERİYORLARSA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5359e1a7abc94
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5359e1a7abc94
  [anonym_comment_status] => 1
)