eposta yazdır zoom+ zoom-

Çocuklu anne çalışmadan emekli olacak!

Çocuklu anne çalışmadan emekli olacak!

Hükümet doğum teşvikini arttırmak için elinden geleni yapıyor. Hükümetin son planı ise 8 çocuklu annelere çalışamadan emekli yapmak...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-03-2013 11:29 - Güncelleme: 08-01-2016 06:48

Çalışma Bakanlığı'nın hazırlıklarına göre doğum borçlanmasında sigortalılık şartı ve 2 doğum sınırlaması kalkıyor.

DOĞUM İZNİ İÇİN 6 AY YETERLİ Mİ?

DOĞUM İZNİNE AYRILAN ANNELER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Habertürk yazarı Ali Tezel, sigortalı olmaya ve çalışan kadına erken emekliliğin yolunu açan düzenlemenin ayrıntılarını köşesinde yazdı.

SİGORTALI OLMADAN EVVEL YAYILAN DOĞUMLAR DA BORÇLANABİLECEK

Mevcut doğum borçlanması uygulamasına göre, kadınlar SSK'lı olduktan sonra yaptıkları doğumlardan iki tanesi için ve her biri için de en fazla 2 yıl olmak kaydıyla doğum borçlanması yapabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı, çok çocuk teşviki tasarı taslağıyla bundan böyle doğum borçlanmasında, sigortalı olmadan evvel yapılan doğumlar da borçlanılabilecek. Şu an iki olan çocuk borçlanmasında çocuk sayısı sınırlaması da kalkıyor. Kadının kaç çocuğu varsa hepsi için 2'şer yıl doğum borçlanması yapabilecek.

8 ÇOCUĞU OLAN HEMEN EMEKLİ OLABİLECEK

Doğum borçlanması uygulaması, teşvikler kapsamında yukarıdaki gibi yasalaşırsa 8 çocuğu olan kadın her bir çocuk için 2'şer yıl olmak üzere en az 15 yıl borçlanırsa ve yaşı da 60 veya daha yukarıda ise hemen emekli olabilecek. Zira, bugün hayatında hiç sosyal güvencesi olmayan kadının emekli olabilmesi için en az 5400 gün (15 tam yıl) prim ödemesi ve en az da 60 yaşında olması gerekiyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Çocuklu anne çalışmadan emekli olacak! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • TÜLİN 29 Haziran 2013 18:57 ÖNCELİKLE YILI DOLMUŞ YAŞ BEKLEYEN BÜTÜN ANNELERE EMEKLİLİK HAKKI VERİLSİN.ÇALIŞMAKTAN BIKTIK ARTIK.EVİN BÜTÜN İŞİ GÜCÜ İŞYERİNİN SIKINTILARI YETER ARTIK DİNLENMEK BİZİMDE HAKKIMIZ.KALAN ÖMRÜMÜZÜ BİRAZCIK ÇOCUKLARIMIZLA GEÇİRELİM.HASRET KALDIK ONLARA.ANNE BABA SEVGİSİNDEN MAHRUM BÜYÜYORLAR.LÜTFEN SESİMİZİ DUYAN YOKMU ???????????????

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro