eposta yazdır zoom+ zoom-

Çalışan emeklilere ikinci kez kıdem tazminatı

Çalışan emeklilere ikinci kez kıdem tazminatı

İkramiyesini alarak emekli olmasına rağmen çalışmayı sürdüren ve 3 yıl çalışan emekliler ikinci kıdem tazminatlarını almaya hak kazanabiliyor. İşte detaylar...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-06-2016 09:32 - Güncelleme: 22-06-2016 09:32

Çalışan emekliler ikinci kez kıdem tazminatı alabiliyor. SSK'lı olarak emekli olan kişiler, emekli olmaları nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Akşam'da yer alan habere göre, 25 yıl aynı işyerinde çalışan bir kişi emekli olurken 25 aylık brüt ücreti tutarındaki kıdem tazminatını alarak işten ayrılabiliyor. Bu durumdaki kişilerin, emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya devam ederse kıdem tazminatı alıp almayacağı farklılık arz ediyor.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Yargıtay, emeklilik nedeniyle ayrılan çalışanın tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlaması halinde emekli olunan tarihte kıdem tazminatı ödenirse kıdem hakkının sıfırlandığı görüşünde. Örneğin çalışan 20 yıl aynı işyerinde çalışıp kıdem tazminatını alarak emekli olmuş ve emekli olduktan sonra yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam ederek 3 yıl daha çalışmış ise ikinci kez kıdem tazminatına hak ettiğinde yalnızca 3 yıllık tazminat alabilir.

İŞLERİNDEN ALDIKLARINDA AYNI EMEKLİ MAAŞINI ALIYORLAR
Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarının artıp artmayacağı da kendi tercihlerine bağlı. Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, bu işlerinden ayrıldıklarında da aynı emekli aylığını alırlar. Çalışan emekli eğer aylığını kestirip çalışmaya devam etmişse çalışması sonlandığında daha yüksek bir aylık alabilir.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Çalışan emeklilere ikinci kez kıdem tazminatı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro