eposta yazdır zoom+ zoom-

Bylock tahliye listesi hangi memurlar tahliye olacak?

Bylock tahliye listesi hangi memurlar tahliye olacak?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklanan aralarında polis, asker, öğretmen, gazeteci, avukatın da bulunduğu 226 kişinin adlarının "ByLock" listesinden çıkarılması ve mevcut delil durumları dikkate alınarak tahliyelerine hükmedildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-01-2018 13:37 - Güncelleme: 02-01-2018 13:37

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı dün mor beyin isimli yazılımla 11 binden fazla kişinin bilmeden Bylock isimli şifreli yazışma programına yönlendirildiğini açıklamıştı. Savcılık yeni oluşan durum sonrasında Türkiye genelinde yaklaşık 1000 kişinin tahliye edilebileceğini açıklamıştı. Bylock tahliye listesinde kimlerin olduğu netleşmeye başladı. O isimlerden biri FETÖ soruşturmalarında tutuklanarak cezaevine konulan AK Partili eski Yalova Milletvekili Şükrü Önder. Yalova Savcılığı Önderle birlikte 36 kişinin daha durumunun tekrar inceleneceğini açıkladı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilen ve aralarında AK Parti Yalova eski Milletvekili Şükrü Önder’in de bulunduğu 36 GSM numarasını kullanan kişi hakkında yeni oluşan duruma göre değerlendirmeler yapıldığını bildirdi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan ve silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla yargılanan, oy birliği ile 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilen eski AK Parti Yalova Milletvekili Şükrü Önder’in bu değerlendirme sonunda serbest bırakılabileceği ifade edildi.

YALOVA'DA 36 KİŞİ VAR

Cumhuriyet savcılığından yapılan açıklamada, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerinin haberleşme amacıyla kullandıkları ByLock adlı uygulamanın kullanımında ortaya çıkan sorunlar çıktığı hatırlatıldı. Açıklamada, şöyle devam edildi:

11 BİN 480 KİŞİLİK LİSTE BELLİ OLDU

Bu arada 11 bin 480 kişilik listede hangi numaraların bulunduğu da belli oldu. Sadece cep telefonu bilgisinin bulunduğu listenin, kişisel bilgilerin ifşa edilmesinin etik açıdan ve yasal olarak yayınlanmasını uygun görmediğimiz gerekçesiyle vermiyoruz. "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında FETÖ/PDY örgütü mensubu olduğu iddiasıyla soruşturma yürütülen Kemalettin Cengiz Erbakırcı adlı şahıs tarafından geliştirilen bir hesaba ait uygulama sunucusuna yönlendirilen ve bu haliyle iradeleri dışında 'ByLock' IP'lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilen toplam 11 bin 480 adet GSM numarası kullanıcısından haklarında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca işlem yapılan 36 GSM numarasını kullanan kişi hakkında yeni oluşan duruma göre değerlendirmeler yapılmıştır. Haklarında dava açılan şahıslarla ilgili listeler yargılamanın yapıldığı Ağır Ceza Mahkemelerine gereği için gönderilmiştir. Halen soruşturması devam eden şahıslar hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığımızca gereği ifa edilecektir. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir.”

ESKİ AK PARTİLİ VEKİL DE LİSTEDE

Savcılık yetkilileri, değerlendirmeye alınan 36 GSM numarasını kullanan isimlerden birininin hakkında ceza kararı açıklanan AK Parti Yalova eski Milletvekili Şükrü Önder olduğunu ifade etti.

BYLOCK KHK'SI ÇIKACAK

Öte yandan edinilen bilgiye göre Bylock mağduru olanlar için KHK çıkacak. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bylock tahliye listesi hangi memurlar tahliye olacak? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro