yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1295
  0,28 %

 •  

  EURO
  2,9395
  0,03 %

 •  

  ALTIN
  593,54
  0,07 %

Boşandığı eşiyle yaşayanın maaşı kesilir mi?

Bünyamin Esen

Okurumuz Naciye S. soruyor: “Komşumun resmi nikâhlı kocası 2009 yılında vefat etti. Ölen kocasından halen dul maaşı alıyormuş. Şuanda başka bir adamla imam nikâhlı olarak yaşıyorlar. Başkasıyla yaşayan dul kadınların maaşı kesiliyormuş dediler. SGK’ya şikâyet etsem maaşı kesilir mi?”

 

Sayın okurum, sosyal güvenlik sistemimizde kız çocuklarına vefat eden ana ya da babası üzerinden, halk arasında “yetim maaşı” denilen “ölüm geliri” ya da “ölüm aylığı” bağlanabilmektedir. Yetim maaşı mali destekten yoksun kız çocuğuna sağlanmış bir haktır. Kendisine maaş kalan kişi sigortalı olarak yahut yabancı ülke mevzuatına tabi olarak çalışmadığı veya kendi çalışmasından dolayı gelir veya aylık almadığı sürece maaş almaya devam eder. Ana babasından emekli sandığı aylığı kalanların maaşları ise bu hallerde de devam eder. Ancak bu kişi emekli olursa yetim maaşı kesilecektir.

 

Yetim Maaşı Eski Eşle Yaşanırsa Kesilir

Bir başka şart da yetim kız çocuğunun sonradan evlenmemesidir. Yetim maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilir. Yetim maaşı almakta iken evlenen kişilere halk arasında “çeyiz parası” olarak bilinen “evlenme ödeneği” şeklinde 24 aylık maaşı peşin olarak verilir. Eğer tekrar boşanır ise, peşin aldığı 24 aylık süre dolduktan sonra maaşını almaya devam eder.

Yetim maaşı alan kişilerden boşanmış oldukları eski eşiyle ayni çatı altında, birlikte yaşamaya başlayanların bu durumu SGK tarafından tespit edilirse maaşları kesilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey kadının “eski eşi” ile birlikte yaşamasıdır. Eski eşinden kastedilen resmi nikâh ile evlenip daha sonra mahkeme kararı ile boşandığı kişidir. Şahıs birden çok kez evlenmişse boşanmış olduğu eski eşlerinden biriyle birlikte yaşıyor olması maaşının kesilmesi için yeterlidir.

 

Dul Maaşı Önceki Koca İle Yaşıyorsa Kesilir

Sosyal güvenlik sistemimizde verilen bir başka hak ise dul maaşıdır. Bir kişinin erkek ya da kadın olduğuna bakılmaksızın, eşi resmi nikâhlı oldukları dönemde vefat etmişse eski eşinden dolayı dul maaşı hakkı verilir.

Halk arasında bilindiğinin aksine bu maaş, yalnızca dul kadınlara verilmez, eşi vefat eden erkeklere de halk dilinde “dul maaşı” olarak bilinen ölüm aylığı verilir. Dul aylığı kişi sigortalı olarak çalışsa veya kendi çalışmasından dolayı emekli olsa bile devam eder, tek şart kişinin evlenmemesidir.

Birden çok evlilik yapmış olanların durumunu ele alalım: Eğer ölen eski eşlerinden birinden kalan dul maaşını alan kişi yeniden evlenirse maaşı kesilir. Bu kişinin tekrar maaş almak için boşanması ve boşandığı eski eşlerinden biriyle birlikte ayni çatı altında yaşamaya devam etmesi halinde, bu durum SGK tarafından yapılacak denetimde tespit edilirse maaşı kesilecektir.

 

Aldıkları Tüm Maaşlar Geri Alınır

Maaşları boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı için kesilen dul yada yetim aylığı alanların eski eşiyle birlikte fiilen yaşadıkları dönem boyunca aldıkları tüm maaşlar ve bu dönemde aldıkları sağlık yardımlarının parası SGK tarafından geri istenilir.

Yetmez, SGK bu kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 158 inci maddesi gereğince nitelikli dolandırıcılık suretiyle kamuyu zarara uğratmak suçundan suç duyurusunda bulunur. Bu kişilere ağır ceza mahkemelerinde üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ve suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olmamak üzere beşbin güne kadar adli para cezası talebiyle kamu davası açılır.

Son Yargıtay kararları sonrasında SGK’nın suç duyuru uygulamasını değiştirmeyi düşündüğüne dair haberler kamuoyunda yer aldı. Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu Fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te değişiklik gerektiğinden halen bir değişiklik olmamış bulunmaktadır.

 

Eski Eşinden Başkası İle Yaşayanın Maaşı Kesilmez

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 56 ncı maddesinde “Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.” demektedir.

Görüleceği gibi kanun “boşandığı eşiyle” birlikte yaşamama şartı aramıştır.

Komşunuz eski eşi ile birlikte değil, başka bir adamla birlikte yaşadığını söylemişsiniz. Bu yüzden şikayet etseniz bile maaşı kesilmeyecektir. Şahsın eski eşi dışında biri ile birlikte yaşaması maaşının kesilmesini gerektirmez. Bu durumun hukuki adalet açısından doğruluğu tartışılsa da mevcut yasal uygulama bu şekildedir.

 

Yargıtay Kapsamlı İnceleme İstiyor

Yeri gelmişken anlaşmalı boşanmalar ile ilgili yüksek yargının tavrına kısaca değinmekte yarar var.

Anlaşmalı olarak boşananların maaşının kesilmesi konusu daha evvel Anayasal yargıya konu olmuş ancak Anayasa Mahkemesi söz konusu hükmün anayasaya uygun olduğuna hükmetmiştir (Anayasa Mahkemesi'nin 26.01.2011 gün ve 2008/109 Esas, 2011/25 Karar sayılı ilamı).

Yargıtay ise anlaşmalı olarak boşananlar ile ilgili denetim ve araştırmanın kapsamlı olarak yapılması gerektiğini söylemektedir. Yargıtay kapsamlı araştırma yapılmadan  ve sonucunda gerçekten anlaşmalı olarak boşanadığı anlaşılmadan maaşın kesilmemesi gerektiğini; ancak yapılan kapsamlı araştırma soncu boşandıktan sonra da karı-koca hayatı yaşamaya devam ettikleri anlaşılanların maaşının kesilmesi gerektiği görüşündedir (Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, 2011/3204 Esas, 2012/7564 Karar sayılı ilamı, benzer birçok Yargıtay kararı bulunmaktadır). Başka bir deyişle ayrıntılı araştırma sonucunda eski eşiyle karı-koca hayatı yaşamaya devam ettikleri sağlam delillerle anlaşılanların her halükarda maaşları kesilecektir.

 

---

 

Kıssadan Hisse

“Politikacılar dünyanın her yerinde aynıdır, nehri olmayan bir yere köprü yapacaklarına söz verirler.”

— Nikita Kruşçev

 

Sorularınız için:

http://www.twitter.com/bunyaminesen

http://www.bunyaminesen.com

Emeklilik tarihini hesaplatmak isteyen okurlarımızın T.C. kimlik numarası, SSK sigorta sicil numarası, Bağ-Kur numarası, ay-gün-yıl olarak doğum tarihi, askerlik yaptığı ve terhis olduğu tarihleri, askerlik süresini, er olarak yada yedek subay olarak yaptığını, ilk işe giriş tarihi (ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarih), hizmet dökümü, doğum borçlanması için çocukların doğum tarihlerini, özürlü ise özürlülük rapor oranını, vergi indirimi yazısı alıp almadığı bilgilerinin tümünü eksiksiz göndermeleri gerekmektedir. Tarihlerin ay, yıl ve gün şeklinde gönderilmesi gerekir.

 

Yazarın tüm yazıları için:

http://www.internethaber.com/bunyamin-esen-163z.htm

 

Bu yazı toplam 14100 defa okunmuştur. Tarih : 20 Nisan 2014, Pazar

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

18 Yorum
 • hülya

  20 Nisan 2014, Pazar

  babamdan aldıgım yetim maaşım suçsuz yere kesildı 4 senedir aylık alamıyom madurum mahkemem temize gitti 8 ay oldu daha karar gelmedi ne yapmalıyım ne zaman gelir karar çok madurum suçsuz yere aylıgım kesildi acil cevap bekliyom ne olur yardım edin allah rızası için .
 • şaban

  20 Nisan 2014, Pazar

  kadın eski eşile yaşarsa devlet olmaz diyo yabancı adamlayaşarsa tamam vereyim maaşı diyo ne yani milleti zinaya teşvik için çalışıyosular anlamadımki
 • suzan

  20 Nisan 2014, Pazar

  kızına maaş bağlanınca annenin maaşı azalırmı azalırsa nekadar.teşekkürler.
 • ayşe

  20 Nisan 2014, Pazar

  z Naciye S. soruyor: “Komşumun resmi nikâhlı kocası 2009 yılında vefat etti. Ölen kocasından halen dul maaşı alıyormuş. Şuanda başka bir adamla imam nikâhlı olarak yaşıyorlar. Başkasıyla yaşayan dul kadınların maaşı kesiliyormuş dediler. SGK’ya şikâyet etsem maaşı kesilir mi?” bunu yazan teyzeye soruyorum komşunun maaşını kestirince ferahlıycanmı sananne elin maaşından .Şikayet etmeyi ne çok seven milletiz ya hayret.
 • Azade

  20 Nisan 2014, Pazar

  ÇOK ACİLLLLLLLLLL Eşinden boşanan bir bayanın babasından alıdığı maaşın kesilmesi durumunda nereye başvurması gerekir.
 • yavuz

  20 Nisan 2014, Pazar

  bir kaç gün önce bu maaş dul yetim eşiyle ayrıldığı halde yaşayanlarla ilgili haber varmış tv de kakarı bozmuş mahkeme bunun hakında bilgisi olan yokmu
 • yıldız

  20 Nisan 2014, Pazar

  acillllll iyi günler ben 8 sene önce eşimden boşanıp babamın maaşını almaya başladım eşim başka bi ile yerleşti ama 2 sene sonra kansere yakalandı kızımın sigortasından faydalanıyodu bakanı olmadığı için benim yanıma geldi 6 senedir beraber oturuyoruz gecenlerde biri şikayet etmiş ve bana 40.000 lira borç çıkarıp maaşımı kestiler bu durumda ne yapabilirim.
 • ilgim

  20 Nisan 2014, Pazar

  Merhaba babamdan maas aliyordum eski esim cocuklarini gormeye geliyor ve birlikde yasiyorlar die sikayet ediliyorum eski esimle ayriyiz maasim bundan dolayı kesildi bu nasil bisey anlamadim bu durumda ne olur cvp bekliyorum
 • filiz

  20 Nisan 2014, Pazar

  Merhaba bunyamin bey ilk once tesekur ederim sesimi duymussun eyer cevaplarsan size bir sorum olacak sgk dava actim cunku ben gercekten gunahsiz yere suclaniyorum ve benim davam 3yildir surmekte dava sizce neden sonuclanmiyo?eyer soruma cevap verirsen sevinirim
 • sibel

  20 Nisan 2014, Pazar

  Benim komsum ayrildigi karisinin maasini kestirmek icin bizi sahit gostermek istedi malesef boyle vicdansiz insanlarda var biz sahitlik yapmadik ama yapanlar oldu zavali kadinin maasini bosu bosuna kestiler bazen kanun lar da yanila biliyor duyarli olalim yarin bizimde basimiza ge İir
 • filiz

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben 2006 senesinde ayrildim esim ona geri doneyim ona muhtac olayim diye benim babamdan aldigim maasimi biz beraberiz diyerekten yalanci sahitler sunaraktan beni sikayet etti ve maasimi kestirdi devldet ne oldunu iyi biliyor ama malesef bu gibi olaylara kor bakiyorlar biz cumhiriyet cocuklariyiz biz devleti dolandirmayi aklimizin ucundan gecirmeykiz yapanlar var ama bizim gibi masuml Ar onlarin yaninda yaniyoruz yuce adalet iste
 • ahmet

  20 Nisan 2014, Pazar

  Anneannemin Eski Eşi öldü Sımdı İmam Nikahı Yaptı Yenı Bir Evlilik Yaptı Yanı İmam Nikahı Yapmasının Sebebi Eski Esinden Kalan Maasın Onda Kalması Bunun Cezası Nedir
 • hür

  20 Nisan 2014, Pazar

  insan haklarına aykırı kararlar bunlar,kadın nasıl yayacağına kendi karar verir,babasının maaşını alması da özgür iradesine aittir,
 • eko74

  20 Nisan 2014, Pazar

  Baba maaşı kız evlada miras olarak hakkıdır. geliri yoksa çalışmıyorsa evli değilse bu miras her zaman onundur..boşanmalara gelelim. kadın koca mirasında vazgeçip baba maaşı almaktadır. koca maaşı zaten kız çocuk yoksa koca ölünce maaş bitecektir. günü güne yaşayıp ileriyi göremeyen hesap severler. ha kel hasan,,,,ha hasal kel..
 • pelin

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu ülkede o kadar yolsuzluk varken dul kadınların maaşı mı dert oldu şikayet edeni bir araştırmak lazım altından neler çıkacak kim bilir.
 • kaan

  20 Nisan 2014, Pazar

  sizemi dert oldu türkiyede okadar dert varken tek dert bumu
 • hasan

  20 Nisan 2014, Pazar

  ne biçim kanun bu ilk eşiyle yaşarsa şuç başka adamla yaşarsa şuç değildevlet bu yüzden batıyor zaten
 • ahmet

  20 Nisan 2014, Pazar

  eski eşinden boşanıp beraber yaşayanın maaşı kesiliyor başka adamla yaşarsa kesilmiyor bu nasıl kanun ya hep ya hiç olmalı

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5353b81ba8114
  [anonym_comment_status] => 1
)
Yazarın Diğer Yazıları
Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5353b81ba8114
  [anonym_comment_status] => 1
)