eposta yazdır zoom+ zoom-

Borcu olana müjde yasa tasarısı yolda!

Borcu olana müjde yasa tasarısı yolda!

2016 yılının ikinci yarısında TBMM'de görüşülecek olan 'borç' yasa tasarısı yasalaştığında, 2 bin 500 TL ve altındaki alacaklar için icra takibi başlatılamayacak, dava açılamayacak! Peki borç sıkıntısı nasıl çözülecek? İşte cevabı...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-01-2016 16:22 - Güncelleme: 06-01-2016 16:22
Borcu olanlara müjde gibi yasa tasarısı... Yargının hızını kesen ve yoğunluk yaratan borç davalarının önünü alma adına hazırlanan yasa tasarısı, 2016 yılının ikinci yarısında TBMM'de görüşülecek. Tasarı yasalaştığında, 2 bin 500 TL ve altındaki alacaklar için icra takibi başlatılamayacak, dava açılamayacak. Taraflar arabulucuya gidecek ve uzlaşma yolu arayacak.

Düzenlemenin en çok GSM operatörleri, telekomünikasyon firmaları ve elektrik dağıtım şirketlerini alacaklarını etkilemesi bekleniyor. Avukat Cevat Kazma, düzenlemeyle birlikte icra dairelerindeki dosya sayısının %60 azalacağını söyledi.

ANLAŞMAZLIKLAR BÖYLE ÇÖZÜLECEK

Yasanın çıkmasıyla birlikte, işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıklarda da önce arabulucuya gidilecek. Alacakların yüzde 60'ı 2 bin 500 TL'nin altında İcra davalarının yüzde 60'ının 2 bin 500 TL ve altındaki alacaklara yönelik olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma, böylelikle icra dosyalarının büyük bölümünün, kısa sürede çözüme kavuşacağını vurguladı. Düzenlemenin en çok GSM operatörlerini, telekomünikasyon firmalarını, elektrik dağıtım şirketlerini etkileyeceğini belirten Avukat Cevat Kazma, bu şirketlerin 2 bin 500 TL altındaki alacakları için hemen icra takibi başlatamayacağını söyledi.

Düzenlemenin meclisten geçmesiyle birlikte işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıklarda da öncelikle arabulucuya başvurulması zorunlu hale gelecek. İşe iade davaları, işçi hak ve alacakları davaları için arabulucuya gidilmesi dava ön şartı olarak düzenlenecek. İşçilerin haklarını uzun süren yargılamalar sonunda alabildiğini, arabuluculuk ile daha kısa sürede sonuca ulaşabileceklerini belirten Avukat Cevat Kazma, işverenlerin de haksız ödemeler ile karşılaşmamasının amaçlandığını ifade etti.

ARABULUCULUK SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Uyuşmazlıklarda çok daha düşük maliyetlerle ve mahkemeye gitmeye gerek kalmadan dostane çözümler üretilebilmesini sağlayan Arabuluculuk sistemi 2012 yılında hizmete girdi. İki tarafın da kazandığı sistem olan Arabuluculuk, hizmete girdiğinden bu yana birçok kişi tarafından tercih edildi ve büyük başarı oranına ulaştı. - Arabuluculuk, kazan-kazan sistemi üzerine kuruludur.

Arabuluculuk sonucunda tarafların vardıkları anlaşma bir tutanak ile belgelenir. Tutanak mahkeme kararı yerine geçer. - Taraflar aralarındaki uyuşmazlığı arabulucu vasıtası ile çözdüklerinde taraflar arasındaki ilişki devam eder. - Arabulucunun görevi, tarafları bir araya getirerek somut olaya uygun müzakere ve iletişim olanağının sağlanmasıdır. 
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Borcu olana müjde yasa tasarısı yolda! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 07 Nisan 2017 14:26 bana geriye dönük isteğe bağlı pirim ödemesi versinlerrrrr.

    CEVAP YAZ 0 1

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro