eposta yazdır zoom+ zoom-

Binlerce hastanın aradığı ilaç üretilecek!

Binlerce hastanın aradığı ilaç üretilecek!

Ağustos ayından bu yana 200 bin romatizmal kalp hastasının koruyucu amaçlı kullandığı ‘deposilin’ isimli ilacı bulmak neredeyse imkansız...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-12-2013 09:41 - Güncelleme: 03-01-2016 15:12

Ağustos ayından itibaren 200 bin romatizmal kalp hastasının koruyucu amaçlı kullandığı 'deposilin' isimli ilaç bulunamıyor.

Zaman gazetesinin haberine göre; üretici firmanın hammadde tedarikinde sıkıntı olduğu gerekçesiyle üretimi durdurması ve stoklardaki ilaçların tükenmesiyle vatandaş ilacı bulmak için çalmadık kapı bırakmadı. Sağlık Bakanlığı ilacı üretmek için ikinci bir firmaya ruhsat izni verirken, depolarda 'yok' denilen 30 bin kutu ilaca İlaç Takip Sistemi üzerinde müdahale etti. İlaçları bloke eden Bakanlık, kamu hastaneleri aracılığı ile dağıtımını yapacak. Yeni ruhsat izin alan Bilim İlaç da önümüzdeki günlerde üretime başlayacak.

Fiyatı ucuz olmasına rağmen hayati bir ilaç olan deposilin özellikle çocuklar için gerekli. Çocuğu için bu ilacı arayan Ş.K., "İlacı bulmamız gerekiyor. Çocuğumun romatizmal ateş atağı geçirmemesi için 3 haftada bir bunu yaptırması gerekiyor. Koruyucu tedavi için kullandığımız bu ilacı bulamıyoruz. Bu çocuklar ömür boyu kardiyoloji hekimlerince izleniyor ve "depo penisilin" tedavisine titizlikle uyulmalı. Mecburuz." ifadesini kullanıyor. K.S. de Türkiye genelinde ilacı aramadığı yerin kalmadığını belirtiyor. Romatizma rahatsızlığı olan eşinin kan değerlerinin yükseldiğini anlatan K.S. düşürülmesi için bu ilacı mutlaka bulması gerektiğini ifade ediyor.

İlacın en son ekim ayında dağıtımı gerçekleştirilmişti fakat ağustostan beri piyasada bulunmasında sıkıntı yaşanıyor. Firmanın üretimi durdurması üzerine Sağlık Bakanlığı, yurtdışından ilacı getirmeyi planlamış ve ilaç 31 Ekim'de yurtdışı ilaç listesine eklenmişti. Ancak yurtdışı fiyatın yüksekliği, maliyetler ve depolama sıkıntısı buna engel oldu. Bakanlık ek olarak üretim için bir başka firmaya ruhsat verdi. Bilim İlaç'tan sonra ilk firma İbrahim Etem Ulagay'ın da üretimi başlayacağını açıklaması dikkat çekti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Binlerce hastanın aradığı ilaç üretilecek! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro