eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakan Yılmaz müjdeyi verdi!

Bakan Yılmaz müjdeyi verdi!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Van’da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Eğitim Değerlendirme’ toplantısında konuştu. Bakan Yılmaz: "Yeni bir öğretmen alımı dönemini başlattık. 25 bin öğretmen ataması gerçekleşecek. Bu öğretmenlerden bini Van'a atanacak" dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 28-03-2018 14:36 - Güncelleme: 28-03-2018 14:52

Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Van’da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Eğitim Değerlendirme’ toplantısına katıldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve ilçe kaymakamları tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, Van’daki eğitim kalitesinin yükseltilmesi için çok güzel çalışmalar yapıldığını, önümüzdeki günlerde Van’a bin öğretmen aması daha yapacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizin yarıya yakını ikili eğitim almakta. Bu da eğitimin kalitesini düşürüyor. Ancak gerek okul yapacağımız arazileri, gerekse de hangi projeyi uygulayacağımızı belirledik. Önümüzdeki dönemde 2019’un sonuna kadar büyük bir gayretle tamamlayıp, Van’da tekli eğitime geçmek istiyoruz ki, büyükşehirlerden herhalde ilk tekli eğitme geçecek illlerden birisi Van olacaktır. Türkiye’de, yaklaşık 60 milyarın üzerinde bir eğitim yatırımı yapıldı. Bu yatırımın 2 milyarı Van’a yapıldı. Dolayısıyla Türkiye’nin tamamına yapmış olduğumuz yatırımın, 30’da birini Van’a gerçekleştirdik. Bundan dolayı, Van’da 2002 yılında derslik sayısına düşen öğrenci sayısı 51 iken, bugün 28’e düştü. Ortaöğretimde, yani liselerde derslik sayısına düşen öğrenci sayısı 39 iken, bugün 26’ya düştü. Bir başka kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak. Bunun için de daha çok öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son iki yılda yaklaşık 3 binin üzerinde öğretmen görevlendirilmesi yapıldı. Biliyorsunuz sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. Hem Sayın Valim, hem de eğitimin yöneticileri diyorlar ki, Van’daki eğitimin kalitesi eskiye kıyasla daha iyi, artıyor. Dolayısıyla öğretmenlerimiz ne kadar süre kalacağını biliyor. Öğrencilerimizi tanımaya başladılar.”

25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK: Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni bir öğretmen alımı dönemini başlattıklarını da belirterek, “25 bin öğretmen ataması gerçekleşecek. Bu öğretmenlerden, bininin Van’a gönderme konusunda mutabakata vardık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da, 2002’de 35 iken, şimdi ilk okullarda 20’ye düştü. 2002 ‘de 6 bin öğretmen vardı, şimdi 16 bin 229 öğretmen var. Yani üç kata yaklaştık. 2002’de 3 bin dersliğimiz varken, şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var.Toplam öğrenci sayamız ise 331 bin. Okul öncesi eğitimden başlayarak, yüksek öğretimin sonuna kadar bütün bu bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Allah nasip ederse devam eden yatırımlarımızı, planladığımız yatırımlarımızı tamamladıktan sonra, bu sefer eğitimin daha çok kalitesini artırmak için de beraber çalışacağız” dedi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bakan Yılmaz müjdeyi verdi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro