yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1329
  0,18 %

 •  

  EURO
  2,9485
  0,23 %

 •  

  ALTIN
  593,54
  0,07 %

Bakan Çelik taşeron işçiler için net konuştu!

Bakan Çelik taşeron işçiler için net konuştu!
Memurhaber.com - Uzun bir süreden beri konuşulan taşeron işçilerle ilgili düzenlemede nihayet sona gelindi. Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taşeron işçilerin çalışma şartları ve kıdem tazminatı ile ilgili konuştu.

Tehlikeli işlerin sadece maden sahaları değil geniş bir alanı kapsadığını da belirten Çelik, taşeron işçisinin kamu kurumunda maden gibi tehlikeli bir işte çalıştırılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Yeni düzenlemeyle bu alana yasaklama getirmeyi düşündüklerini belirten Çelik, “Ancak inşaatlarda nasıl yasaklayacağız?

Orada boyacı başka, kalıpçı, duvarcı, betoncu, fayansçı, seramikçi, çatıcı başka. Buralarda yasaklarsak müteahhit komple bir takım kurup inşaatı yapacak. Aynı durum gemi yapımında söz konusu” dedi.

Son noktayı koyacağız Altişverenliğin mutlaka olacağını belirten Çelik, güvenlik ve yemek gibi hizmetlerin satın alınabileceğini, sosyal taraflarla da görüşerek altişveren konusuna Bakanlar Kurulu’nda son noktayı koymayı hedeflediklerini bildirdi.

KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞECEK

Taşeron işçilik ve kıdem tazminatının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Çelik, şu değerlendirmede bulundu: “Kıdem tazminatı milyonlarca işçi tarafından aslında hak edilmesine rağmen, alınamıyor.

Eğer siz kıdem tazminatını 12 ay çalışan insanlar içindir diye bir uygulama sürdürmeye kalkarsanız, kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Neden? Binlerce, yüz binlerce insan 12 ayın altında çalışıyor. 11 buçuk ay çalışıyor, 12 ayı dolduramadığı için tazminattan yararlanamıyor.

Özellikle altişveren işçisi 12 ay çalışamadığı için tazminat hak edemiyor. Burada çıkış yolunu taraflarla mutlaka bulacağız. Kıdem tazminatı mutlaka fona dönüşmelidir.”

Bugün Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberinin devamı için tıklayın

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

6 Yorum
 • kubilay

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  abisi bu iktidara oy verip bizi bu hale getiren insanlar utansınlar. kul hakkı yemek bu kadar mı basit oldu müslümanlıkta! utanıyorum. benim canım memleketimi yönettiğini söyleyip hayatımızı sömüren bu insana benzer yöneticilerden ben utanıyorum yeter artık oy vermeyin yeter!
 • ufuk can

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  boş konuşuyolar verecekleri hakalar zaten mevcut olan şeyler sadece kapsamlı oluyo sonra diyecekler biz yasa yaptık düzenleme yaptık taşörene diye desinler artık millet ğözünü açtı bunlar askere polise sivile kurşun sıkanları doyurma peşinde taşörenin ensesindeki tokat dahada katmerli olcak arkadaşlarrr
 • kovboy

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  ya bukadarmı ınsanların akılsız olduklarını zannedıyorlar bakalım kım akıllı
 • mehmet

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  taşoren işçilleri devletimizin hep unuttuğu üvey evlatları
 • hilmi çakır

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  yıllarca taşeronda çalıştım yediğim yemekten bile kestiler afkanistan aç ,suriyeli halka yazık öyle taşeronlar var pkkya hizmet ediyor kırsal kesimdeki halkı çok iyi kandıyorsunuz devlette para çok amma kimlere yediriyorsunuz 800 yüz lira hakkımı helal etmiyorum her insan eşittir inanın akşamları çouğum elime bakıyor birde 3-5 çocuk diyorsunuz bu ülkenin insanı çiftçisi taşeronu açken siz nasıl uyuyabiliyorsunuz
 • Huseyin Korkmaz

  21 Nisan 2014, Pazartesi

  Yalan yalan yalan yalan yalan yalan yalan.yalnızca bildikleri.it gibi çalıştırıp,enik gibi doyurmak..başkada bi halt olmaz.bekliyoruz bakalım.biz Kafiler bu ülkeyi yönetmesin diye bunlara vereceğiz oyumuzu ama.yetti artık milletin canına.terör örgütü meclise girmiş 15 milyar maaş alıyor..taşeron şirketler dişini tırnağına takıyor köpek gibi çalışıyor.600-1000 tl arası veriyorlar.birde gelmiş adamın biri-beğenmeseniz çalışmayın diyor.bre nankör herif.çalıştırırken iyide hakkını isteyincemi kötü oluyor bu taşeron.sizin başınızda sendikanız varsa.Bu MAZLUNLARINDA ALLAHI(C.C) VAR. HABERİNİZ OLSUN

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5354d63a347d1
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5354d63a347d1
  [anonym_comment_status] => 1
)