eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakan Çelik taşeron işçiler için net konuştu!

Bakan Çelik taşeron işçiler için net konuştu!

Uzun bir süreden beri konuşulan taşeron işçilerle ilgili düzenlemede nihayet sona gelindi. Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taşeron işçilerin çalışma şartları ve kıdem tazminatı ile ilgili konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-01-2013 08:43 - Güncelleme: 07-01-2016 01:27

Tehlikeli işlerin sadece maden sahaları değil geniş bir alanı kapsadığını da belirten Çelik, taşeron işçisinin kamu kurumunda maden gibi tehlikeli bir işte çalıştırılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Yeni düzenlemeyle bu alana yasaklama getirmeyi düşündüklerini belirten Çelik, “Ancak inşaatlarda nasıl yasaklayacağız?

Orada boyacı başka, kalıpçı, duvarcı, betoncu, fayansçı, seramikçi, çatıcı başka. Buralarda yasaklarsak müteahhit komple bir takım kurup inşaatı yapacak. Aynı durum gemi yapımında söz konusu” dedi.

Son noktayı koyacağız Altişverenliğin mutlaka olacağını belirten Çelik, güvenlik ve yemek gibi hizmetlerin satın alınabileceğini, sosyal taraflarla da görüşerek altişveren konusuna Bakanlar Kurulu’nda son noktayı koymayı hedeflediklerini bildirdi.

KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞECEK

Taşeron işçilik ve kıdem tazminatının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Çelik, şu değerlendirmede bulundu: “Kıdem tazminatı milyonlarca işçi tarafından aslında hak edilmesine rağmen, alınamıyor.

Eğer siz kıdem tazminatını 12 ay çalışan insanlar içindir diye bir uygulama sürdürmeye kalkarsanız, kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Neden? Binlerce, yüz binlerce insan 12 ayın altında çalışıyor. 11 buçuk ay çalışıyor, 12 ayı dolduramadığı için tazminattan yararlanamıyor.

Özellikle altişveren işçisi 12 ay çalışamadığı için tazminat hak edemiyor. Burada çıkış yolunu taraflarla mutlaka bulacağız. Kıdem tazminatı mutlaka fona dönüşmelidir.”

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bakan Çelik taşeron işçiler için net konuştu! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • kubilay 04 Mayıs 2013 02:09 abisi bu iktidara oy verip bizi bu hale getiren insanlar utansınlar. kul hakkı yemek bu kadar mı basit oldu müslümanlıkta! utanıyorum. benim canım memleketimi yönettiğini söyleyip hayatımızı sömüren bu insana benzer yöneticilerden ben utanıyorum yeter artık oy vermeyin yeter!

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro