yandex izleme resmi
12
Anasayfa » Kamu Personeli » Astsubaylar da polise tanınan hakları istiyor!

Astsubaylar da polise tanınan hakları istiyor!

Astsubaylar da polise tanınan hakları istiyor!
Polislerin emeklilik şartlarının iyileştirilecek olması, astsubayları harekete geçirdi. Astsubaylar tepkili: Polise var bize yok mu?
editor@internethaber.com İdris Borak Haberleri
Eklenme Tarihi: 20-03-2013 18:14:00 | Güncelleme: 24-11-2015 11:49:22

Dün Meclis'teki görüşmelerde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, polislerin emeklilik, maaş ve ikinci şark görevi gibi sorunları bulunduğunu belirterek bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Vural, böyle bir çalışmaya MHP olarak destek vereceklerini belirtti.

POLİSE EMEKLİLİK KIYAĞI

Oktay Vural'ın bu talebine, TBMM'deki görüşmelere katılan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'dan yanıt geldi. Kılıçlar yapmış olduğu açıklamada, "Belki çok fazla bir imkanımız yok, ama emeklilik konusunda bir çalışmamız var. Polis emekliliğini daha iyi hale getirmek için çalışmalarımız sürüyor" ifadelerine yer verdi.

EMEKLİ OLUNCA MAAŞ DÜŞÜYOR

Çalışan polis ile emekli polisin maaş farkı arasında büyük bir uçurum mevcut. Her devlet memurunun maaşı emekli olduğunda belli oranda düşer. Ancak polisler için bu düşüş çok daha keskin oluyor. Çünkü çalışan polislerin almakta olduğu maaşın önemli bir kısmı Emniyet Hizmetleri Tazminatı'ndan oluşuyor. Bu tazminattan, çalışılan süre zarfından emeklilik kesintisi yapılmadığından, emekli olan polisin bu tazminatı da komple kesiliyor. Böyle olunca örneğin 25. yılını doldurup emekli olan bir polis memuru çalışırken yaklaşık 2000 TL aylık alırken, emekliliğe 800 TL ile adım atıyor.

POLİSLER FARKA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere daha önce polisler jandarmayla aralarında maaş farkından dert yanmışlardı. Jandarma astsubay 57 bin TL emekli ikramiyesi ve bin 547 TL emekli maaşı alırken, polislerin aldığı emekli ikramiyesi 45 bin TL'de, emekli maaşı ise bin 190 TL'de kalıyor. Polis ve jandarmanın maaş farkı da 500 TL'yi bulurken, söz konusu sorun 200 bini aşkın polisi ilgilendiriyor.

POLİSE VAR BİZE YOK MU?

Polisler konusunda yapılan bu çalışmalar, haklarının düzeltilmesi konusunda sayısız çağrıda bulunan astsubayları rahatsız etti. Yıllardır generaller ile aralarındaki maaş farkları ve emeklilik şartlarının iyileştirilmesini isteyen ve bunun için sık sık sosyal medyada örgütlenen astsubaylar, polislere yapılacak düzenlemenin kendilerini de kapsaması gerektiği görüşünde.

6 maddede astsubayların beklentileri;

-Görev tazminatının kendilerine verilmesi

-Yarbay ve albayların aldığı komutanlık tazminatı

-İntibak yasasının astsubaylar için de çıkartılması

-Astsubayların evlilik ve diğer izinlerde TSK'daki diğer personelle eşit olmak istemesi

-Silahlı Kuvvetler Tazminatı'nın emeklilikte de verilmesi

-Astsubay emeklileri sicil affı talep ediyor

YORUM YAZIN Astsubaylar da polise tanınan hakları istiyor! Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 12 YORUM
 • #
  Poliss2013-03-21 09:49:10daha ne versinler bu astsubaylara aynı eğitimi almamıza rağmen aramızda uçurum var maaş yönünden hala bizi çekemiyorlar ya garipp
 • #
  dertli polis2013-03-21 10:31:45Ben 21 yıllık polis amiriyim 21 yıldır her 10 nisan yaklaştığında bu haberler çıkar,milleti heveslendirirler, ortalığı velveleye verirler, sonuç 21 yıldır koca bir sıfır.lütfen bizim duygularımızla oynamayın artık.yeter.
 • #
  zafer kaya2013-03-21 12:21:11ASTSUBAY ARKADAŞLAR SİZEDE VERİLECEKSE VERİLSİN GÖZÜMÜZ YOK ANCAK BİZ ŞU ANDA SİZİN ALDIĞINIZ PARAYI ALABİLMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ BİLGİNİZ OLSUN.AYRICA ALDIĞINIZ EMEKLİ İKRAMİYESİ VE EMEKLİ MAAŞ ORANLARINIZI TAKAS YAPABİLİRİZ.
 • #
  MMMMMMMMM2013-03-22 00:40:45YA BU NE BİÇİM ALT BAŞLIK YA POLİSE EMEKLİLİK KIYAĞIYMIŞ, BİZ KIYAK İSTEMİYORUZ KARDEŞİM, ADALETLİ OLUNSUN YETER, BÖYLE BAŞLIKLAR ATIP İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRMAYIN, BİZLER ASTSUBAYLARIN ALDIKLARININ KAÇTA KAÇINI ALIYORUZ YAHU, ADAMLAR EMEKLİ OLUNCA EV DİĞİL DENİZ KENARINDA YAZLIK ALIYOR SAYIN SİTE YÖNETİMİ, POLİS İSE BİR EV ALAMIYOR BUNU BİLİYORMUSUNUZ..........
 • #
  osman2013-03-22 06:15:02astsubay arkadaşlar geçen sene 10 nisanda size zam yaptılar hiç s esiniz çıkmadı ama bize zam mı yaptılar, haberi iyi okuyun sadece bal sürüyorlar, size verirler bize vermezler siz rahat olun
 • #
  hesaptan kaçış yok2013-03-27 09:30:36Nasretin Hoca evine giren hırsızı yakalmak için peşinden koşmuş, mahallelide onun peşinden, hoca tam hırsızı ensesinden yakalarken bırakıp ters yöne koşmaya başlamış, mahallelide anlam veremiyerek hırsızın peşini bırakıp hocanın peşinden, birde ne görsünler hoca Akşehir mezarlığına gelip oturmuş, hoca evin soyulan sen, hırsızı yakalayacakken bırakan sen ne diye mezarlığa geldin demişler, hoca da hiç telaş etmeyin, hiç yorulmayın o hırsızın çaresi yok eninde sonunda buraya gelecek demiş, anlayan anladı anlamayana da bir gün öldüğünde anlatacaklar, kimsenin hakkı zayi olmazzzz.İnşaallah yaşarken anlayanlardan oluruz
 • #
  Police2013-04-02 00:25:54ben bu yazılanları dikkate hiç almıyorum.Polis hakkında siyasetçilerin ne düşündüğünü iyi biliyorum.Aslında hata bizde onlara en büyük yalakalıkları biz yapıyoruz, adamların ayakkabılarını silersen onlarda seni adam yerine koymaz, biliyorlar sonunda hiç bi ses çıkmayacak.
 • #
  astsubay2013-04-13 23:14:0915 yıllık astsubayım 3 yıl önce maluliyet hakkı aldım 2 yıl önce polisliğe geçiş imkanını araştırdım fakat geçemeyeceğimi öğrendim imkan tanınsa hiç düşünmeden polis olurudum varsa buna imkan söyleyin hemen geçmek için gerekeni yapayım dışardan bakarak öyle bol keseden atmayın
 • #
  jatek 20132013-05-10 01:09:10ben jandarma bu yıl kazandım.mülakata gidecem.yaşım 22.şunu biliyorum ki jandarmanın görevi polis e göre çok çoook zor.bunu hesaba katan yok.maaşa gelince biz polisler jandarmadan az alıyoruz.ona bakarsanız öğretmenlerden çok alıyonuz.bırakın karşılaştırma yapmayı.böyle hak aranamaz.ama polislik kazanmayı isterdim.nasipte astsubaylık varmış
 • #
  astsb2013-05-12 16:42:25ben şuan j. astsb öğrenciyim abim polis öğrencisi tatilde kendisiyle konuşuyoruz aldığımız eğitimlere dair emin ol karşılaştırmak söz konusu değil.
 • #
  astsubay2013-07-30 18:10:47şu internette ne kadar boş adam var ulan yapılcak meslek kalmadı yok astsubay olunmaz yok polıs olunmaz herkes kotuluyor.
 • #
  adalet hak2014-11-04 00:02:11bize sadece assubayın aldığını versinler başka söze gerek yok