yandex izleme resmi
0
Anasayfa » Çalışma Hayatı » Şoförlere sınav geliyor!

Şoförlere sınav geliyor!

Şoförlere sınav geliyor!
Artık her önüne gelen taksi, minibüs, servis aracı ya da kamyon kullanamayacak! Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) şoförlük mesleğine standart getirdi.
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 27-08-2012 14:20:00 | Güncelleme: 25-11-2015 13:16:30

Şoförlük mesleğine standart getirmeyi hedefleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığı anlaşma sayesinde 500 bine yakın şoförü eğitimden geçirmeyi hedefliyor.

Eğitimden sonra yapılacak “şoför seçme sınavı”nda başarısız olanlar mesleğini icra edemeyecek. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptıkları çalışma ile şoförlük mesleğine standart getirildiğini anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her önüne gelenin taksi, minibüs, servis aracı, otobüs ve kamyon şoförlüğüne soyunamayacağını belirterek, “Getirilen standart sonrası bütün şoförler eğitime ve sınava tabi tutulacaklar. Bu sınavda başarılı olanlar mesleklerini icra edebilecekler. Bu eğitimle de artık vatandaşlarımızın şikayetleri daha asgariye indirilmiş olacak. Bundan sonra şoför esnafı ile müşteriler arasındaki ikili ilişkiler daha da gelişecek. Müşterisine bağıran değil hizmet eden bir anlayış ön planda olacak. Kaliteli hizmet aynı zamanda ülkemizin turizmini de geliştirecek” diye konuştu.

İLK ADIM İSTANBUL'DA ATILDI

Taksici, minibüsçü, kamyoncu, kamyonetçi, servis aracı esnafının modern, kaliteli, hızlı, konforlu taşımacılık yapmak için yoğun çalışma içerisine girdiğini ve bunun ilk adımının İstanbul'da atıldığını da söyleyen Palandöken, şöyle konuştu; “Bu çalışmaların uzamaması için tek isteğimiz esnafın desteklenmesidir. Şu an ülke genelindeki 81 bin 694 taksici, 47 bin 722 servisçi, 132 bin 297 minibüsçü, 80 bin 810 kamyoncu ve kamyonetçi ile 102 bin 385 nakliyatçı esnafımız araçlarını yenilemek istemektedir. Şoför esnafımızdan, araçlarının yenilenmesi için bir defaya mahsus KDV ve ÖTV alınmamalıdır. Bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taleplerimizi ileteceğiz.”


Palandöken, “KDV ve ÖTV'nin ticari araçlarda bir defaya mahsus sıfırlanması ile fabrikalardaki araç üretimi artacak. Bu da yeni işçi istihdamı ve işsizliğin daha aşağılara çekilmesi demektir.

YORUM YAZIN Şoförlere sınav geliyor! Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 3 YORUM
  • #
    deniz2013-04-24 19:48:51astsubaylık için son başvuru tarihi ne zaman? ygs puanım:189 bu puanla astsubay olabilirmiyim? online başvuru yapsam kabul edilirmi biraz bilgilendirirseniz mutlu olurum .. TEŞEKKÜRLER .
  • #
    ayşe2014-01-06 16:38:24önlisans mezunu ve kpssden 64 aldım başvurum kabul edilirmi
  • #
    selma2014-04-14 22:14:31seneye mezun oluyorum hazıranda 22 yasındayım mezun olmadan ygs puanımla sınava girme ihtimalim varmı benı bılgılendırırsenız sevinirim