Asgari Ücret için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ ne kadar

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle geçerli olacak Asgari Ücreti ve AGİ ödemelerini belirleyecek komisyon bugün toplanıyor, masada heyecan yaratan rakamlar yüzleri güldürebilir.

Asgari Ücret için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ ne kadar

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılının maaşı ve AGİ ödemelerini belirlemek üzere bugün toplanacak. Asgari Ücret Komisyonu'da ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de katılacak. 2019 asgari ücreti yıllık enflasyon rakamı baz alınarak belirlenecek. Bu açıdan bakıldığında asgari ücret kesinlikle 2 bin lira üzerinde olacak. Masada heyecan veren teklifler var işte AGİ ile birlikte 2019 için düşünülen zamlar:

Asgari Ücret için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ ne kadar

ASGARİ ÜCRETLİ MASADA : Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret için toplanacak olan komisyona ilk kez işçi, işveren ve kamu temsilcileriyle birlikte bir asgari ücretli yer alacak. Söz konusu asgari ücretli Türk-iş temsilcileri arasında yer alacak. Komisyonun en az dört toplantı yaparak aralık sonuna doğru asgari ücreti belirlemesi bekleniyor. Asgari ücret için heyecan yaratan teklifler var.

Asgari Ücret için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ ne kadar

ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 800 LİRA OLSUN : Asgari Ücretin belirlenmesinde işçi temsilcilerinin talepleri büyük oranda belirleyici olacak. Bu noktada DİSK heyecan veren bir talepte bulundu. 2019 yılı için DİSK asgari ücretin net 2 bin 800 lira olmasını istedi. DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu taleplerini şöyle duyurdu: -"Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır".

Asgari Ücret için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ ne kadar

TÜRK İŞ'İN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ : Masada DİSK ile birlikte işçi kesimini temsil eden Türk-İş şu anda net 1603 TL olan asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Türk-İş buna ilaveten asgari ücretten kesilen verginin kaldırılmasını istiyor. Yapılan açıklamada "Yılbaşında yüzde 15 olarak kesilen vergi miktarı, iki kattan daha fazla artarak yıl sonunda yüzde 35'e çıkmaktadır... Bu nedenle işçilerin ücret gelirleri yönünden mevzuatımızda öngörülen vergi yükümlülüklerinin azaltılması, işçilerin ücret gelirlerinin vergi oranının indirilmesi ve işçi lehine belirli bir orana sabitlenerek işçilerden vergi kesilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir."denildi.

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro