eposta yazdır zoom+ zoom-

Asgari ücret 2017 belli oldu Müezzinoğlu açıkladı

Asgari ücret 2017 belli oldu Müezzinoğlu açıkladı

Asgari ücret 2017 belli oldu. Milyonların beklediği asgari ücret zammı bugün son dakika Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. Asgari ücret 2017 zammı bin 404 lira oldu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 29-12-2016 09:59 - Güncelleme: 29-12-2016 09:59

Asgari ücret 2017 son durum bugün yani 29 Aralık tarihinde yeni asgar ücret açıklanıyor. DİSK'in asgari ücret net talebi 2 bin lira. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müeezinoğlu asgari ücreti açıkladı. 

Asgari ücret 2017 milyonların beklediği karar bugün açıklanıyor. 2017 asgari ücret rakamı henüz netleşmedi. Üç kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün son kez bir araya gelecek. Bu toplantıda yeni yılda geçerli olacak asgari ücret açıklanacak.  Asgari ücret ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU

Asgari ücret zammı 2017 belli oldu. Brüt asgari ücret bin 777 lira oldu. Net olarak asgari ücret bin 404 lira oldu. Fakat evli ve çocuğu olanlar için asgari ücret bin 500 lira oldu. 

İşçi kesimini Türk-İş'in, işveren kesimini ise TİSK'in temsil edeceği yarınki toplantıda tarafların zam oranında anlaşması halinde, milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret rakamı Bakan Müezzinoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.

KİM BU RAKAMI YÜKSEK BULUYORSA BİR AY GEÇİNSİN

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yılda net bin 600 lira olarak açıkladıkları tekliflerinde ısrarcı olduklarını belirterek, bu rakam üzerinde çalışanların büyük kesiminin mutabık kaldığını söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hükümet temsilcilerinin tavrının, asgari ücrete yapılacak zamda belirleyici olduğunu vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

"İşverenlere birçok teşvik veren hükümetimiz, işçimizin de taleplerini karşılamalı. Bizim net bin 600 liralık asgari ücret talebimiz işçilerin büyük bölümünün makul gördüğü rakamdır. Bunun için de yaklaşık 6,5 milyon çalışanın işe mutlu bir şekilde gidebilmesi için net bin 600 liralık asgari ücret teklifimiz kabul edilmeli. Bunun altındaki bir rakam hem bizim hem de milyonlarca çalışan ve aileleri için hayal kırıklığı olacaktır."

Bazı hükümet yetkililerinin Türk-İş'in bin 600 liralık asgari ücret teklifini yüksek bulmasını da eleştiren Atalay, "Her kim bu rakamı yüksek buluyorsa, buyursun bu ücretle bir ay geçinsin. Alın teriyle evine ekmek götüren işçilerimizin emeğinin değeriyle ilgili söz sahibi olması gereken sendikalardır. Yaklaşık 1 milyon üyesiyle Türk-İş, bu ülkenin çalışanlarına Çin'deki asgari ücreti örnek olarak gösterenleri asla unutmayacak." dedi.

ÖNCEKİ TOPLANTILARDA NE OLDU? 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında yapmıştı. Bu toplantıda Müezzinoğlu, "İstikrarlı bir hedefe yönelmekte geçici mutluluklar kalıcı huzura dönüşmeyebilir." ifadelerini kullanarak, taraflardan gerçekçi taleplerde bulunmalarını istemişti.

Buna karşın, Türk-İş heyetine başkanlık eden Nazmi Irgat, "Yeni yılda net bin 600 lira talep ediyoruz." derken, TİSK heyetine başkanlık yapan Metin Demir, geçen seneki yüksek artış nedeniyle yeni yılda zamma sıcak bakmadıklarını dile getirmişti.

Türk-İş'te yapılan ikinci toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcileri, asgari ücret uygulaması, asgari ücret destekleri ve asgari ücretten yararlananların iş kollarına göre dağılımı konularını içeren raporu komisyonla paylaşmıştı.

TİSK'in ev sahipliğindeki üçüncü toplantıda ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri "ağır" işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetini bin 668 lira 90 kuruş olarak açıklamıştı.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET BİN 300 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Asgari ücret 2017 belli oldu Müezzinoğlu açıkladı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 17 Ocak 2017 11:07 gayret edin memuru öldüresiniz ya bir ev alacağımız kadar tazmınat sonradan ikinci bir işte çalışmayacaığmız bir emekli maaşı istiyoruz bu memumurun en doğal hakkıdır

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro