eposta yazdır zoom+ zoom-

Araç sahiplerine muayene müjdesi! Yeni düzenleme

Araç sahiplerine muayene müjdesi! Yeni düzenleme

LPG'li ve LPG dönüşümü yapılacak araçlar, gaz sızdırmazlık ve montaj raporu için Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) başvuruyordu. Artık buna gerek kalmayacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-06-2017 12:49 - Güncelleme: 24-06-2017 12:49

LPG'li ve LPG dönüşümü yapılacak araçlar, gaz sızdırmazlık ve montaj raporu için Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standardları Enstitüsüne (TSE)  başvuruyordu. Artık buna gerek kalmayacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dönüşümü yapılan araçlar için bürokratik işlemleri ortadan kaldıran ve araç sahiplerinin maliyetlerini azaltan düzenlemeler yapıldı.

EK ÜCRETE GEREK KALMAYACAK

Bu kapsamda LPG'li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak adına Makine Mühendisleri Odasına veya TSE'ye başvurulmasına ve ek ücret ödenmesine gerek kalmayacak. Yakıt sistemi montaj belgesi dahil tüm işlemler, LPG dönüşümünü gerçekleştiren yetkili firmalarca yapılacak. LPG'li araçlar muayenesi yapılmak üzere doğrudan araç muayene istasyonlarına gidecek. Düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

LPG TANKIYLA İLGİLİ DÜZENLEME

Düzenleme kapsamında yeni üretilecek LPG tanklarının üzerinde tankın kullanım ömrünün yazılması zorunlu olacak. Yönetmelik değişikliği çerçevesinde münferit araç imalatı ve tadilatı yapan iş yerleri için TSE'den hizmet yeterlilik belgesi alınması şartı kaldırıldı. Ürettiği veya ithal ettiği ürünler için onay alan cam filmi imalat ve ithalatçıları ile bunlarla sözleşmesi bulunan firmalar doğrudan cam filmi montajı yapabilecek. Araç yetkili servisleri ile cam filmi imalat ve ithalatçılarından onaylı cam filmi temin edebilen firmalar da montaj yapabilecek. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Araç sahiplerine muayene müjdesi! Yeni düzenleme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro