yandex izleme resmi
105
» » AÖF Öğrencilerine bütünleme sınavı var mı?
Ekrem Aytar

AÖF Öğrencilerine bütünleme sınavı var mı?

Ekrem Aytar ekremaytar@gmail.com

2012 yılında ÖSYM’ne üniversite sınavına girmek için müracaat eden öğrenci sayısı yaklaşık 2 milyon kişidir. Bu yıl da sayının çok farklı olmayacağı gözlemlenmektedir. Bir zamanlar hafif tebessümle ismi söylenen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi  Açık ve Uzaktan Eğitim Sistemi dile kolay, 28. yılını tamamlamaktadır. AÖF yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencisi ve 1 milyon 500 bin mezununa uzaktan eğitim yoluyla yüksek öğrenim sağlaması ile Türkiye’nin yükseköğretim sistemine çok olumlu bir ivme kazandırmaktadır.

6 Kasım 1981 tarihinde yürürlüğe giren 2547 sayılı kanunun 5. ve 12. maddeleri, Türk Üniversitelerine sürekli ve açıköğretim yapmak hakkını tanımıştır. Daha sonra bu görev, 20 Temmuz 1982’de çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Anadolu Üniversitesi’ne verilmiştir. Günümüzde açık ve uzaktan eğitimin önemi ve ülkemize yaptığı olumlu katkıları hiç kimse göz ardı edemez.

Son günlerde AÖF öğrencilerinin bütünleme sınav haklarının kaldırılması sık sık medyada gündeme getirilmektedir. 9 Eylül 2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğin 5. Maddesine göre uzaktan eğitimin kapsamı belirlenmiştir.

Uzaktan eğitimin kapsamı

MADDE 5– (1) Öğrencilere bir yarıyılda 30 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması fakülte tarafından yapılır. Öğrenciler, fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya toplam 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde üst yarıyıldan ders ekleyebilir. Ders eksiltme bir üst yarıyılın derslerinden başlayarak yapılır. Ders eksiltme ve ekleme işlemleri kayıt yenileme tarihleri içerisinde o yarıyıl için yapılır ve sonradan itiraz edilemez.

(2) Programa ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler kayıt yaptırdığı öğretim yılına ait yarıyılların tüm derslerini almak zorunda olup, üst yarıyıllardan ders alamaz.

(3) Öğrenciler, sınavlara belirlenen tarihlerde oturumlu olarak katılır. Lisans programlarında birinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5. ve 7. yarıyıllardan; ikinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6. ve 8. yarıyıllardan; üçüncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarıyıldan; dördüncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarıyıldan ders alamaz.

YÖK’ün bütünleme konusundaki kararı bellidir. AÖF’nin resmi internet sayfasında da bu konu ile ilgili açıklama kesin ve nettir. Soru ve cevabı aşağıya aynen alınmıştır.

Mazeretleri nedeniyle sınavlara katılamayan öğrencilere mazeret sınavı düzenleniyor mu?

“Her ne sebeple olursa olsun sınavlara katılmayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz.

Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde veya zamanda telafi sınavı açılmaz. Bu nedenle, her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.

Öğrencilerin mağdur olmamaları için, mutlaka sınavlara katılmaları gerekmektedir. Mazeretli bile olsalar, öğrenciler için telafi sınavı açılmaz.”

Bu açıklama ile yazımızın başlığındaki sorunun cevabını da almış olduk. Fakat bu cevap, bu sistemin böyle devam edeceği anlamına gelmemektedir.

Son günlerde sitemiz eğitim editörlerine de AÖF öğrencilerinin bütünleme hakkının kaldırılmasından dolayı tek dersten veya daha fazla dersten dönem tekrar etmek zorunda kaldıklarını ve mağdur olduklarını ifade eden elektronik postalar gelmektedir. AÖF öğrencileri sosyal medyada bir araya gelerek, her platformda seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. Bununla ilgili imza kampanyası da başlattılar. Seslerini duyan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, TBMM Başkanlığı’na, “Açık Öğretim Fakülteleri’nden Bütünleme Hakkının kaldırılması ile ilgili konunun cevaplanmasını isteyen yazılı bir soru önergesi verdi.”

Umarız YÖK ve AÖF yetkilileri de bu sese kulak verir ve AÖF öğrencilerinin mağduriyetlerini giderme konusunda bir an önce gerekli adımları atar. Böylece yazımızın başlığındaki soruya da olumlu bir cevap vermiş olurlar. (08.03.2013)

www.twitter.com/ekremaytar

YORUM YAZIN Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  SEVDA GÖZLEKÇİ2013-03-08 09:54:38LÜTFEN MAĞDUR ETMEYİN KİMSEYİ ÖZELLİKLE DE SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİ HAYATLARIYLA OYNAMAYIN BÜTÜNLEME YAPILMAYACAKSA DA TEK DERS SINAVI AÇIP ATANMALARINA YARDIMCI OLUN HARIL HARIL KPSS ÇALIŞIP AYNI ZAMANDA HEM ÖĞRETMENLİK YAPAN HEM SINIF GEÇMEYE ÇALIŞAN VE MADDİ DURUMUDA İYİ OLMAYAN BİRÇOK ÖĞRENCİ BUNLARI UNUTMAYALIM LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN LÜTFENNNNNN
 • #
  yasar.yildirim@8106hotmail.tr2013-03-08 10:05:31Sayın Anadolu Ünivertesi yöneticileri kitapları daha dağıtmadan imtihan günü geliyor ne zaman ders çalişilacak hemen imtihana girecek ve başarılı olacak siz bunu kabul ediyorsununz buda yetmez gibi bütünleme sınavları kaldırıyorsun.Anadolu Ünvertesi 28049 sayılı resmi gazetesin de Ünivertes de yönetmenliğinin 5.maddesi belirtilmektedir.Neden uygulanmak istenmiyor.Ayrıca ekrem AYTAR da burada kutluyorum.
 • #
  AYŞE2013-03-08 10:47:29BÜTÜNLEME SINAVI YAPMAK İÇİN ZAMAN YOK DENİLİYOR AMA İSTENİRSE O ZAMANI OLUŞTURABİLİRLER.LÜTFEN BU KADAR İNSANI MAĞDUR ETMEYİN 1 SENE DAHA KALDIKLARI DERSTEN SINAVA GİRMEK İÇİN BEKLETMEYİN.BÜTÜNLEME SINAVINI KALDIRMAYIN.
 • #
  47672013-03-08 11:20:06kendinizi bizim yerimize bir koyun ne yapılmıasını isterdiniz.butunleme sınavı olsun rica ediyoruz.yoksa verdiğimiz paraların hepsi size haram olur.
 • #
  Özcan2013-03-08 11:42:41Son sınıf öğrencisiyim ve bu sene resmen kredili sistem mağduru oldum.eski sistemde daha rahat ders çalışıyordum.ara sınava giriyordum.final ve bütünlemede dersleri yayarak hangisine ağırlık vereceğimi seçiyordum ve bu şekilde geçiyordum.bütünleme hakkımız bunu istiyoruz.ayrıca bu sene geçen yıllara göre sınavlar daha zor.yardımcı kitapları kaldırdılar.ben çalışan insanım bu kadar ders çalışmayla geçeceksem zaten aöf değil örgün öğretim seçerdim.hatta örgünden bile zor yaptınız
 • #
  cankurt2013-03-08 13:26:58Soruyorum Aof yöneticilerine bu yapılan adaletmi..? kendi çoçuklarınız aynı bizim gibi son sınıf olsa tek dersten kalsa acaba ne yaparlardı merak ediyorum dolayısıyla yök biran önce bu adaletsizliği düzeltmeli.
 • #
  senar2013-03-08 15:24:18birinci donem tek dersten kalanlara yardım veya beşinci doneme ait ders verin mağduruz.lütfen duyun sesimizi teşekurler. yada bütünlemeyi geirin
 • #
  mahmut2013-03-08 15:52:52İki yıllık makina bölümünü mezunuyum.Açık öğretim gerçekten zor.Bütünleme sınavı istiyoruz.
 • #
  ahmet2013-03-08 15:58:40insanların hayatları ile oynamak ne kadar kolay değil mi? Hem YÖK denen bir kurum var nedense kimse takmıyor o zaman soruyorum neden bu kurumu kurdunuz? Yoksa AÖF başlı başına bir devlet mi? ya bi de rektör çıkmış diyor ki adam bir ay çalışıp sınava giriyor ve kalıyor, peki bu kimin suçu? hem sen son iki hafta kala kitapları ver ondan sonra geç geçebilirsen efendim bi de neymiş bütü yaparsak iki hafta içinde insanlar nasıl çalışır ona sen karışma sayın rektör o bizim işimiz sen hakkımızı gasp etme yeter eşitlikse herkese eşitlik adaletse herkese aynı adalet sustuysak bir yere kadar
 • #
  Mustafa2013-03-08 17:59:37Bütünleme yok, yaz okulu yok telafi sınavı yok. Sistem çok basit: finale girmezsen kalırsın. Başka bir üniversite okurken ikinci üniversite ile kayıtlıyım ve iki üniversitenin de finalleri aynı gün. Geçen dönem de aynısı oldu, finaline girdiğim derslerden geçtim, giremediklerimden kaldım. Telafisi yok! Yeni sistemde her ders kendi döneminde açılacağından kaldığım dersleri seneye alabileceğim, seneye de aynı durum olursa okul uzayacak. Sistemin adı AÇIKöğretim ama hiçbir esnekliği kalmadı. Kimlikler teslim edilemedi, kitaplar verilmedi, sonuçlar gününde açıklanmadı... Sorun üstüne sorun.
 • #
  Mustafa2013-03-08 18:02:23Sistemde en azından telafi sınavı olmalı, açıköğretim gibi bir felsefesi olan sistemde finale giremeyenin kalması doğru değil. Sistemde eksiklikler var diye BÜTÜN SENATO ÜYELERİNE yazdım, bir tanesi bile cevap vermedi. Öğrenci işleri hep aynı kopyala/yapıştır metni gönderdi. YÖK, biz bütünleme için bir karar aldık ama uygulaması üniversitenin bileceği iş dedi. Başbakan "bütünleme sınavı haktır, isteyen üniversite yaz okulunu yine koysun ama bütünleme sınavı olmalıdır" dedi, Anadolu Üniversitesi var olan bütünlemeyi kaldırdı. Arap Baharı'nın nasıl gerçekleştiğinden Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun haberi yok sanırım.
 • #
  Mehmet emin2013-03-08 18:49:49geçen senede yapıldı o zaman takvim uyuyordu da şimdi bir sene 365 gün değil mi yoksa neden uymuyor zaman yetmiyor deniyor aklım mantığım almıyor..neredeyse öğrencilerin yüzde yüzüne yakını bu durumdan şikayetçi..artık bu durumu birileri görsün ve biran önce düzeltsin lütfen hem eğitim şart diyoruz hemde zor şartlarda eğitim görmeye çalışanların önünü kesiyor onları daha çok zor duruma sokuyoruz..Artık umarım yetkililerde bu çelişkiyi vakit çok geç olmadan anlar...saygılar...
 • #
  serap2013-03-08 19:34:57ne olur bize yardım edin.
 • #
  ylmz2013-03-08 20:45:50yazık
 • #
  sude_taygun@hotmail.com2013-03-09 11:36:58lütfen ben dahil bu kadar öğrenciyi bütünleme sınavından mağdur etmeyin
 • #
  Berna2013-03-09 13:04:49Butunleme hakkimizi istiyoruz bu nasil egitim resmen isi ticarete dokup para kazanmanin yollarini ariyorlar yazik... tek dersten dolayi mezun olamiyorum ve binlerce arkadaslarimiz var tek ders magduru olan. kimsenin hakki yok hakkimiz olani bizden almaya...
 • #
  sevda2013-03-09 13:07:48Butunleme hakkimizi istiyoruzz sacma sapan seyleri birakip gercek bir egitim adamlarinin olmasi gerektigi gibi bu durumunun duzeltilmesini istiyoruz ...
 • #
  ecem2013-03-09 13:10:06Butunleme hakkimizi bizden alip sonra kimse egitimden bahsedip ortalikta dolasmasin... sizin gibi egitimciler olmaz olsun REZILLER
 • #
  ibrahim2013-03-09 13:15:13Sayin anadolu universitesi lutfen magdur etmeyin bizi son sinif ogrencilerin hayatlariyla oynamayin butunleme sinavi yapilsin olmayacaksa tek ders sinavi acilsin herkezin bir hedefi ve hayalleri var insanlar ne cabalarla harc parasini odemeye calisiyor ailesi bakmakta yukumlu oldugu insanlar var bunu bizim elimizden alamazsiniz.... bu bizim hakkimiz butunleme sinavi yapilmasini istiyoruz
 • #
  turgut2013-03-09 17:57:51biz aöf öğrencileri olarak mağdur ediliyoruz mezun durumundaki bir çok öğrenci tek ders yüzünden bir yıl beklemek zorunda kalıyor hakkımızı savunan Ekrem Aytar'a çok teşekkür ederim.