yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1362
  -0,22 %

 •  

  EURO
  2,9540
  -0,15 %

 •  

  ALTIN
  598,05
  -1,17 %

Akademisyen maaşlarına zam sinyali!

Akademisyen maaşlarına zam sinyali!
Memurhaber.com - Eğitim sektörüne zam müjdesini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek verdi. Şimşek, Bazı doçent ve profesörlere maaş zammı gündeme gelebilir dedi...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yakın zamanda bazı doçent ve profesörlere maaş zammının gündeme gelebileceğini söyledi.Eğitim sektörüne zam müjdesi geldi.

Ak Parti'nin Kızılcahamam kampında milletvekilleri Şimşek'e akademik personel arasındaki maaş dengesizlikleriyle ilgili eleştirileri hatırlattı. Bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu. Bakan Şimşek bu konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yakın zamanda bazı doçent ve profesörlerin maaşını arttıracak bir düzenlemenin gündeme gelebileceğini belirtti. Maaş zamanının kime ne kadar olacağına yönelik henüz detaylı bir bilgi söz konusu değil.

Kamudaki mühendislerden yüzde 35 daha az maaş aldıklarını ifade eden akademisyenler yüzde 15 zam olursa bunu yeterli görmediklerini, en az yüzde 70 zam almaları gerektiğini belirtiyorlar.

BİLİMSEL ÇALIŞMA GİDERLERİ YÜKSEK

1981 yılı itibariyle Araştırma Görevlisi maaşı Mühendis maaşından % 37,5 daha yüksekti.

2013 yılı itibariyle Yardımcı Doçent maaşı 2.800 TL, Araştırma Görevlisi maaşı 2.294 TL. Mühendis maaşı 3.394 TL ve şube müdürü maaşı 3.213 TL. Halen, Yardımcı Doçent maaşı mühendis maaşından %20, Araştırma Görevlisi maaşı ise %45 daha az. Akademisyenler 'eşit işe eşit ücret politikası' kapsamında ücret almak istediklerini açıklamalarında yansıtıyorlar.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

31 Yorum
 • aç akademisyen

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  yine avucumuzu yaladık desenize doç ve prof dışındakileri demek ki akademisyen kabul etmiyor malum kişiler bu allah allah diyenleri yaradanım birgün öyle yallahlıyacakki hesap günü bunları fitil fitil sorar inşallah...
 • öğretim görevlisi

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  40 yıllık hocayım ... maaşımdan utanıyorum...
 • araş gör

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Maaşımız düşük diye hiç ağlamayın; bilimsel araştırma ve çalışmalar yapanlar ekonomik destek bulabiliyor. Sadece sınav gözetmenliği vs. yaparak 2200 küsur maaş alıyorsanız çok bile. Yard. Doç. ve üstü olan personel de ders ücreti falan alabiliyor.
 • umut

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  akedemısyenlıge adım atmak ıcın cabalarken bızı bu kadar maasla değer mi diye düşündüren insanlara teşekkürler...deger mı 6 sene sacları agarttıktan sonra 2500 tl hıc bır ıs yapmayıp yatarak memurluk yapıp 2500 3000 lıra almak varken deger mı dıye dusunduren ınsanlara yazık ... bu ulke ıcın dıdınıp ugrasan bılım adamlarına verılen bu degere cok yazık... bız ogrencılerı de bılımle ugrasmaktan soguttunuz!!! tesekkurler turkıye sız bu kafayla devam edın bız daha cok amerıkaya kacarız!!!
 • Mühendis

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Üniversitede görev yapan mühendisler ne kadar maaş almaktadır?
 • Eski Ar. Gör.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Canım Türkiyem :)
 • akademi

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Şu anada ülkemizdeki en tepkisiz en vurdum duymaz kitleyi üniversiteler oluşturuyor. İnanın bu kitleye bundan sonra maaşlarınız yarıya düşürülecek deseniz kimseden ses çıkmaz. Çoğunluk nasıl yalakalık yaparım, nasıl karşiyer atlarım, nasıl uyduruk hiçbir işe yaramayan yayın araştırma yaparımın peşinde. Sizler herşeye sessiz kalan, ne denirse onu yapan, hiçbir talepte bulunmayan böyle bir kitleye zam yaparmısınız. Bu nedenle de hiçbir hükümet bu zavallılara zam yapmaz neden yapsın ki.
 • öğretim gör. dr.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Öğretim görevlisi dr. ağustos 2013 maaşı 2173 tl
 • Ydasli

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Prof., Doç., yard Doç., öğretim görev., ve araştırma görev., tüm akademisyenlerin maaşı çok azdır kamu ile kıyaslandığında çok düşük ücretler almaktadırlar umarım en kısa zamanda iyilrştirme yapılır.
 • veznedar

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Once Su universitelerdeki mulakati kaldirip Adam kayirmalar ortadan kalksin merkezi sistemin yapacagi bir sinavla Adam alinsin mevcut prof . Doc. Yrd. Doc. Ogretim grv. Arastirma grv. Yeterlilik sinavi yapilsin baraj 80 olsun gecemeyeni universiteden liseye ogretmen yapsinlar o zaman istediginiz maas ananizin ak sutu gibi helal olsun.
 • akademi isyan

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Akademik personeli avutuyor bunlar, sempatim giderek azalıyor, 15 yılımı verdim yardımcı doçent oldum, aldığım maaş 2700 tl. 15 yıldır aldığım maaşı ingilizce kurslarına, yükseklisans doktora araştırma giderlerine, makale yayınlarına harcadım. Ne araba var ne ev, bozuk bir kafam var. İlk okuldan arkadaşımı gördüm 3. daireyi almış, ww araba sıyla çok mutluydu. Banada akıl verdi ''YA HOCAM OKUDUNDA NE OLDU'' adam haklı ne yapalım bizimde kaderimiz böyle imiş. Bir saat ilim 1000 yıl ibadetten hayırlıdır deyip sabrediyoruz.
 • akademsiyenn

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Eskiden devlet dairesindeki bir fabrikanın müdürü şoföründen az maaş aldığında bu nasıl olur derdik, şimdi de üniversitedeki bir yüksek okul müdürü (2800 TL) sekreterinden (3500 TL ) az maaş alıyor. ADALET le dağıtılınca böyle oluyormuş ne diyelim. mecliste bu kadar akademisyen varken diyeceğim bir şey yok. zaten onlar geri dönünce vekil maaşı alacakları için umurlarında değil. meclisteki akademisyen vekillere üniversitelerdeki ders saat ücretiyle ilgili anket yapsınlar kimse 11-15 tl arasında olduğunu bilemez. ben iddaya hazırım
 • ARŞ, GÖR

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  arkadaşlar allah bereket versin demekten başka bir şey yapamıyoruz. türkiyede neden nitelikli yayın az çıktıgı az çok belli.
 • PhD

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Arkadaslar bakiyorum da durumlar ic acici degil ben lisansimi Turkiyede masteri yurtdisinda ve suanda ayni yerde doktora yapiyorum yani hedefim bitirince Turkiye'ye donup akademik kariyere orda devam etmek ama gorunen o ki burda kalmak daha mantikli olcak yani insanlarin gider durumuna bakinca bu maasla gecinmesi imkansiz gibi birsey
 • adsız

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  muhendis adlı arkadaş (ü ile yazılmamıs olan kişiden bahsediyorum) eğer ki sen uşakdaki bartın daki üniversitede birinci olup gazideki odtü deki ögrtm üyeleri önce ortalamaya değil okula bakarlar ;)
 • mühendis

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Yeni mezun bir elektrik-elektronik mühendisi olarak ideal işimin araştırma yapmak olduğunun farkındayım. Dünya ile aynı seviyede aynı sorunlara çözümler aramak istiyorum. Ama maaşlar...
 • Öğr. Gör.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Aldığım maaştan utanıyorum. Öğretim Görevlisi
 • muhendis

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  bence akademisyenlerin maaşı daha da düşürülmeli hak etmeden kazandıkları paralar hangisi hakkıyla üniversitelere girmiş ben 3 73 ortalama ile giremedim okul 2. si oldum ama kendi adamlarını aldılar haksızlıkla yar.doç oldular haram olsun hakkım işte hala haktan mı bahsediyorsunuz yalandan proflar var bu ülkede tez ler nasıl yazıldı biliyoruz öğrencilerden bitirme ödevlerini çalın siz
 • Öğr. Gör.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Hiç kimse öğretim görevlilerinden bahsetmiyor. meslek yüksekokullarında çalışan öğretim görevlileri hem akademik işler hem de idari işlerle deli gibi çalışıyorlar. kim görecek bizim halimizi, kim duyacak sesimizi! birde üstüne master doktora ile akademik kariyer yapmaya, yayın yapmaya çalışıyoruz. araştırma görevlisi kadar da maaş almıyoruz. bir yüksekokul sekreteri akşama kadar poposunu büyütüp 3.300 tl maaş alıyor. bu mudur "eşit işe eşit ücret"!!!
 • fatih

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Akademisyenler yoksulluk sınırında yaşamaktadır. Eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir akademisyen zor geçinmektedir. Sayın bakanımızın en az %40 oranın da iyileştirme yapmasını beklemekteyiz.
 • yrd. doç.dr

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  en son ecevit döneminde doçent ve profesörlere susturma zammı yapılmıştı. o gün bugündür sesleri çıkmadı. olan asistanlara, yrd. doç.lere oldu. asistan maaşı en az mühendis maaşı olmalı ki o da yeterli olmaz. kurumda yan yatıp mühendis maaşı almak mı cazip yoksa yırtınarak master, doktora yapmak mı? bir taraftan eğitim faaliyetleri öbür taraftan akademik çalışmalar. buna göre arş. gör. maaşı en az 3500 TL, yrd. doç. maaşı 4000, doçent maaşı 4500 ve prof. maaşı da 5000 tl olmalı. bunları asgari seviyede tutarak yazıyorum. lisans mezunu bir polis memuru 3200 tl alırken yrd. Doç. in 2700 tl almasını aklı alan varsa söylesin.
 • yrd.Doç. Dr.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  lisans + master + doktora+y.dil+ yayınlar+ proje+patent+sempozyumlar+kitaplar...=yrd.doç=2700 TL maaş. lisans=Kurum Mühendisi=3200 TL Maaş. lisans=Öğretmen=1700 TL Maaş. lise=İmam=2500 TL Maaş lisans=Polis=3100 TL Maaş önlisans=Yüksekokul Sekreteri=3300 TL Maaş. Bu tablo AKP nin bir eseridir. Eğitime ve bilime verilen önem bu. Bu tabloyla ülkeniz gelişemez, kalkınamaz, ilerleyemez. Sadece japonlara köprü, nükleer tesis yaptırır onunla da övünürsünüz. ABD den silah dilenir, İsrailden Heron için pazarlık yaparsınız. Bu ülke bu kafayla çok gitmez.
 • arş. gör.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Mayıs ayı itibari ile net arş.gör. maaşı 2.294 tl değil 2.149 tl'dir.
 • Serkan

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Güney Afrika'da doktora sonrası araştırmacı olarak çalışıyorum 6000 tl maaş alıyorum. Türkiye'de doçent maaşı 3000 tl, profesor maaşı ise 4000 tl. Güney Afrika'dan kalkınmış büyük Türkiye'ye selamlar...
 • arş. gör

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Üniversitelerde bütün iş araştırma görevlilerinin sırtında. Derslere girmek, uygulama yaptırmak, araştırma yapmak, makale yazmak, hocalarına yardım etmek v.b. kamudaki bir mühendisten çok düşük maaş alıyorlar. zam yapılacaksa asıl başta araştırma görevlilerine yapılmalıdır.
 • arş gör

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Zamla ilgili bir açıklama yapılacağı zaman insanların aklında soru işareti bırakacak açıklama yapılmasını hiç hoş bulmuyorum. "Bazı" lafını açıklamanız gerekir ne demek "bazı"? ve diğer yorumcuların da değindiği gibi neden sadece doçent ve profesörler??? Bir zam yapılacak ise tüm akademik kadronun dahil edilmesi gerekir. Bir ara zannediyorum ki şu şekilde bir açıklaması vardı bir kesime zam yapınca diğer kesimler de istiyor bütçemiz sıkıntı yaşıyor. Peki o zaman "eşit işe eşit ücret" durumundan akademisyenler neden yararlanamadı??? "eşit işe eşit ücret yapılmadığına göre dolayısıyla zam isteme hakkı da gayet doğaldır."
 • ar gör

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  araştırma görevlisi maaşı 2130'dur. 5 yıllık bir profesörün maaşı ise 4.000 lira. bakan, doçent ve profesörlere maaş zammı yapılacağını söylemiş. eh, başbakanın evlenip üç çocuk yapma tavsiyesini de onlar yerine getirir ikinci kere evlenerek. bir araştırma görevlisi ise, yardımcı doçent oluncaya kadar evlenemez ve çocuk yapamaz bu maaşla. Yardımcı doçentliğe geçince anca evlenirler 35 yaşında.
 • FAtih KIRAÇ

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  SAyın bakan öğretim görevlileri akademik personel değilmi?
 • ipek

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  birçok araştırma görevlisi açlık sınırında, buna daha ne kadar duyarsız kalınacak
 • mehmet

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Açık uçlu bir açıklama yapmış Bakan! Yine fos çıkabilir. Kaldı ki bunu birçok Bakan gündeme getirmişti. Ayrıca ne demek bazı doç ve prof. lara? Diğer akademik personel ne olacak? Adam yüksek lisans ve doktora yapıyor, en az lisansın üstüne 6 yıl daha okuyor, Kamudaki bir mühendisten daha fazla alamıyor. Bu ne yaman çelişki? Sonra da üniversitelerden bişeyler bekliyorlar? En azından mühendis maaşlarını eşit işe eşit ücretten mühendis maaşı seviyesine çeksinler!
 • yrd. doc.

  16 Nisan 2014, Çarşamba

  Yrd. Doc maasi 2800 degil 2500 tl dir. Ben bu kadar aliyorum.

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 534e2de9e601c
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 534e2de9e601c
  [anonym_comment_status] => 1
)