eposta yazdır zoom+ zoom-

666 sayılı KHK’da AYM iptali!

666 sayılı KHK’da AYM iptali!

Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı KHK'deki, 14 Ocak 2012'den sonra göreve başlayan uzman personelin, ücret sisteminin değiştirilmesini" öngören maddeyi iptal etti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-12-2015 14:56 - Güncelleme: 08-01-2016 09:01

Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamedeki (KHK), "bazı düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun kadro ve pozisyonlarında, 14 Ocak 2012'den sonra göreve başlayan uzman personelin, ücret sisteminin değiştirilmesini" öngören maddeyi iptal etti.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda, 15 Ocak 2012'den sonra bankalar uzman yardımcısı olarak göreve başlayan bir kişi, bu tarihten önce işe başlayan, aynı unvan ve görevdeki kişilerle mali haklarının eşitlenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine, işleminin iptali istemiyle, Ankara 9. İdare Mahkemesine dava açtı.

Davacının, "Anayasa'ya aykırılık" iddiasını ciddi bulan mahkeme, itiraza konu 666 sayılı KHK'daki kuralın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, 375 sayılı KHK'ye, 666 sayılı KHK'nin 1. maddesiyle eklenen 11. maddenin, birinci fıkrasının, "b" bendinde yer alan "uzman" ibarelerinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Kararda, kanun hükmündeki kararnamenin geçerliliğinin ön koşulunun, anayasaya uygun bir yetki kanununa dayanması olduğu belirtildi.

Kanun hükmündeki kararnamelerin konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de anayasaya uygun olma zorunluluğunun bulunduğu ifade edilen kararda, anayasada bazı konuların, kanun hakkındaki kararnamelerle düzenlenmesinin yasaklandığına dikkat çekildi.

- "Anayasaya aykırılık"

Bahse konu kararnamede, uzmanların mali haklarına ilişkin bir düzenlemenin yapıldığı hatırlatılan kararda, şunlar kaydedildi:

"6223 sayılı Yetki Kanunu'nda kamu görevlilerinin 'atama, nakil, görevlendirilme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ve emekliye sevk edilme usul ve esasları'ndan söz edilmiş, ancak mali haklara ilişkin bir ibareye yer verilmemiştir. Diğer yandan, kuralda öngörülen mali haklara ilişkin hüküm, mevcut veya yeni ihdas edilen ya da bir başka bakanlıkla birleştirilen bakanlıkların görev, yetki, teşkilat ve kadrolarının düzenlenmesiyle bağlantılı ve bunların zorunlu sonucu olmayıp, doğrudan mali haklara ilişkin bir düzenleme nitelindedir. Kural, 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığından, anayasanın 91. maddesine aykırıdır, iptali gerekir."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN 666 sayılı KHK’da AYM iptali! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 27 Nisan 2017 16:10 666 Saylı KHK ile sadece Bakanlık ve Merkez Teşkilatların daki Üst Düzey Yönetici ve Uzmanların Maaşları iyileştirildi eşit işe eşit ücret verildi Eski Uzman kadrosundakiler ve taşra teşkilatlarındaki Uzmanların maaşlarında düşüş oldu bunların özel hizmet oranları 75 puan gibi komik oranlar verilerek aynıyat saymanı ve şeflerin bile altında tutuldu bu düz memurla aralarında bir fark kalmadı sorun eskilerin hangi meslek uzmanı olduğu belirtilmemiş eskiden bir teknik uzman birde GİH uzmanı olarak belirtiliyormuş bunların mesleki belli olmadığından ve 666 KHK düzenlenirken bunlar sınıflara ayrılmamış ama iş görme ve görev verilirken bunlar sorulmuyor Uzmansın denilip veriliyor bu nasıl eşit işe eşit ücret ayrı bir muamma madem Kadrosu Uzman Neden Uzman yardımcısının bile altında ücret alıyor kadroya ve dereceye göre eşit işe eşit ücret verilmiyor buda başka bir ücret adaletsizliği!.

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2020 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro