eposta yazdır zoom+ zoom-

657 doğum izni ne kadar?

657 doğum izni  ne kadar?

657 sayılı devlet memurları kanununa göre doğum izni ne kadar? 2016 yılı doğum izni ile ilgili ayrıntılı bilgi haberimizde.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-06-2016 22:23 - Güncelleme: 06-06-2016 22:23

Doğum yapan kadın çalışanlar için yasal düzenlemelerle doğum izni 2016 yılında değiştirildi. 657 sayılı devlet memurları kanununa göre doğum izni ne kadar? Doğum izni nasıl kullanılır? Doğum izni hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde...

Çalışmanın yanı sıra çocukları ile de ilgilenmek isteyen anneler için doğum izni süresi daha geniş kapsamlı bir hale getirildi. Torba yasa hayata geçirilen uygulamadan sonra doğum izni kaç gün soruları tekrar gündeme geldi. Anneler artık doğum izni ile çocuklarıyla daha çok vakit geçirecek ve sosyal haklardan da faydalanabilecek. Ayrıca evlat edinen memurlara da bu yasa ile büyük kolaylıklar sağlanmış olacak ve onlar da bu izinden faydalanabilecek. 

DOĞUM İZNİ 2016 YILI DEĞİŞİKLİKLERİ

Doğum izni 2016 yılı içerisinde çocuk ilköğretim çağına gelip de okula başladığı tarihe kadar kullanılabilmesinin yanı sıra evlat edinilen çocuklar için memurlara da izin verilmesini sağlıyor. Çalışan kadınları sevindiren haber doğum izni kaç gün oldu sorularının sorulmasına neden oldu.

Eylem planı çerçevesince yapılan yeniliklerle birlikte değişen koşullar Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Anneler artık doğum izni ile çocuklarıyla daha çok vakit geçirip sosyal haklardan da faydalanabilecek. Örneğin bir çocuğu evlat edinen memur baba ve anne ilkokula başlanılan süreyi takiben normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabiliyor.

Doğum izni ile annelerin yarı zamanlı çalışmaların da, mali hakların ödemelerinin de yarısı yapılacak. Sigorta primine göre esas aylık kazanç ya da emekli aylık tutarının yarısı üzerinden sigorta primi veya emekli aylık tutarı ödenecek. Fakat bunlar gss primi sigortalı ve işveren yükümlülüğünde değişiklik yapılmadan sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının tamamı üzerinden ödemesi yapılacak.

DOĞUM İZNİ KAÇ GÜN?

Doğum parası ile birlikte doğum izni de geldi. Çalışan ve doğum yapan memur anneler için çalışma koşulları yeniden düzenlendi. Doğum izni kaç gün sorusu da bu yüzden merak ediliyordu. Doğum yapan anneler, ilk çocukta iki, ikinci çocukta dördüncü, üçüncü çocukta altı ay olmak üzere yarım çalışma ödeneği de verilecek. Eğer isterlerse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani beş yaşına kadar kısmi olarak çalışabilecek.

Çalışan annenler maaşının yarısını iş yerinden, yarısını da İş-kur'dan alacak. Kamu görevlileri ve memurlar bu hakkı altı ay süre olarak kullanabilecek. Doğum izni kaç gün diye merak edenler için sadece beş gün ile sınırlı olmadığını belirtebiliriz, anneler dışında babalar da beş gün doğum izni kullanabilecek. Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu konuya ilişkin şunları söyledi: 'Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memur çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta izin kullanılabilecek. Ayrıca bunlara istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilecek. Doğum yapan memur doğum sonrası analık izin süresi sonunda yarım gün çalışabilecek. Bu sayede Memur-Sen olarak gündeme taşıdığımız taleplerimizden biri daha hayata geçecek.

DOĞUM İZNİ SÜRESİ NE KADAR?

Doğum izni süresi sonunda kadın memur, isteği halinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek ve ücretini tam alacak. Çoğul doğumlarda ise bu sürelere birer ay ilave edilecek. Kamu görevlileri doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilecek.

657 sayılı kanuna eklenecek ek madde ile doğum yapan memurlar doğum sonrası analık izin sürelerinin, eşi doğum yapan memur babalık izin sürelerinin bitiminden itibaren çocuğun ilköğretime başladığı tarihe kadar haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilecek. Ancak, yarı zamanlı çalışmaya başlayan memura takip eden aybaşından itibaren mali haklar ile sosyal yardımlara ilişkin her ödeme unsurunun yarısı esas alınacak, genel sağlık sigorta primlerinin tamamı yatırılacak.' dedi. Doğum izni ssk bilgilerine göre anneler doğum yaptıktan sonra aylıksız izinde geçirdikleri her sene için ilerleme kademesi alabilecek olan anneler her üç sene de bir derece yükselmesi de alabilecek. Eğer çocukları ikiz olursa izin süreleri birer ay daha ekleniyor, bebeğin engelli doğması durumunda yarım günlük çalışma on iki aya çıkartıldı.

DOĞUM PARASI

Doğum yardım parası hem devletin aileye hediye olarak hem de çocuklarına güzel bir gelecek sağlamak adına verdiği paradır. Almak için şartlar ise şöyle; ilk olarak resmi kurumlara başvurmanız gerekiyor Vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri'ne giderek ya da ücretsiz (Sosyal Yardım Hattı 144) veya (183) numaralı telefonları arayarak da çocuk yardım parası başvurusunda bulunabilir. Doğum öncesinde de yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler var doğum izininin başladığı tarihte sigortanın sona ermiş olmaması gerekiyor o süre zarfında iş yerinde çalışılmamış olma durumunun belgelerle ispatlanması gerekiyor.

Yani doksan gün kısa vadeli sigorta priminin ödenmiş olması gerekmekte. Eğer kamu da çalışıyorsanız iş yerinize başvuru yapmanız mümkün. Doğum parası ilk, ikinci, ve üçüncü çocuk olmaz üzere toplamda üç kez veriliyor. Doğum parası ne kadar sorusunun cevabı ise şöyle: 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için ise 600 TL olarak belirlenmiş durumda. Doğum gerçekleştikten sonra da doktorunuzdan doğum raporu alınması gerekmekte. Gurbetçi vatandaşlar bu parayı almak için ise İl Müdürlükleri, Büyükelçilikler, Sosyal Hizmet Merkezleri, Konsolosluklar'a başvurması gerekiyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN 657 doğum izni ne kadar? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro