yandex izleme resmi
0
Anasayfa » Bağkur » 2014/Bağ-kur borcu olan aile nasıl sağlık hizmetinden yararlanır?

2014/Bağ-kur borcu olan aile nasıl sağlık hizmetinden yararlanır?

2014/Bağ-kur borcu olan aile nasıl sağlık hizmetinden yararlanır?
Bağ-Kur borcu olan ve af bekleyen binlerce aile bu sorunun cevabını merak ediyor. Bağ-Kur borcu olan kişi ve onun ailesi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacak, Torba Yasa ile birlikte Bağ-Kur borçlarını da affolacak mı? 14/01/2014 bağ-kur borcu
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 14-01-2014 09:32:00 | Güncelleme: 29-11-2015 07:38:08

Bağ-Kur borcu olanlar af çalışmalarına kilitlendi. Torba yasa tasarısında yer alması planlanan düzenleme, büyük heyecan yarattı.

Milyonlarca küçük esnaf, Bağ- Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Kendileri gibi aileleri de bu haktan mahrum kalıyor. Torba yasa tasarısına konulacak düzenleme ile Bağ-Kur borcu olan esnaf rahat bir nefes alırken; kamu da birikmiş alacağını azaltma imkanına kavuşacak.

SÜRE 12 AYA ÇEKİLDİ

Gündeme gelen formüle göre; 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlar ya borçlarını yapılandıracak ya da hizmetle birlikte sildirecek. İlk planda 24 ay olarak belirlenen bu süre, böylece 1 yıla kadar indirilerek daha çok borçlunun yararlanması sağlanmış olacak. 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlara, 3 aylık süre tanınacak.

Bu süre içinde ilk taksidi yatıran esnaf ile aileleri, hemen sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek. Bu sürede ödeme yapılmazsa Bağ-Kur'lunun borcu ve borçlu olduğu sigortalılık süreleri silinecek. Prim borçlusu, silinen sigortalılık süresini daha sonra borçlandığı takdirde tekrar kazanacak. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Böylece bu hizmetlerini emeklilik hesabında kullanacak. Öte yandan kadın esnaf için doğum borçlanması imkanı getirilecek. Kadın esnaf, yapacağı doğum borçlanması ile emeklilik için tamamlaması gereken prim günlerini artırma imkanına kavuşacak.